DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   CREDO

Kardynał Jorge Medina Estévez

Teolog ma słuchać Boga


Teologia to przede wszystkim mówienie o Bogu. Teolog z powołania to ktoś, kto kieruje swe spojrzenie na Boga, z wewnętrznym nastawieniem pełnym szacunku, pokory i pragnienia poszukiwania prawdy – jak Mojżesz upadający na twarz i zdejmujący sandały na widok gorejącego krzewu.

Kardynał Jorge Medina Estévez

Teolog – na wzór Mojżesza – słucha Boga, kiedy Ten doń mówi. Słowo Boże odkrywa przed nim perspektywę do tej pory nieznaną, wyrywa go z rutyny i zanurza w zachwycie doświadczenia Bożej obecności, powierza mu zadanie, jakie ma spełnić wobec swego ludu, wreszcie – odkrywa przed nim święte imię Boga.
Człowiek, który – jak Mojżesz – zobaczył chwałę Bożą, nie jest już tym samym stworzeniem. Od czasu do czasu powraca do doświadczenia Tego, który Jest. Jego życie staje się nieustannym podporządkowywaniem Temu, który go wybrał i posłał, aby przekazał swemu ludowi orędzie o Zbawieniu.

Teolog Nowego Przymierza

Teologa Nowego Przymierza wyróżnia zasadnicza sprawa: otrzymuje on Słowo Boże w Kościele, pośród nowego ludu Bożego, będącego depozytariuszem wiary, która pozostaje żywa dzięki działaniu Ducha Świętego.
W ten sposób Słowo zyskuje pełnię swego znaczenia: jest ono przede wszystkim Słowem przedwiecznym, które przyjęło ciało ludzkie i stało się podobne do ludzi we wszystkim z wyjątkiem grzechu. Jezus Chrystus żyje w swym Kościele, jest jego Oblubieńcem, jego Głową, jego Mistrzem, jego Zbawicielem, jego Życiem. W Ojcu powiedział nam wszystko, co powinno zostać powiedziane. Mimo to jednak Duch Święty nigdy nie przestanie odkrywać przed świętymi niewyczerpanych bogactw Syna, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Słowo Boże zawiera się w Piśmie Świętym, w nauce Ojców Kościoła – bezpośrednich świadków wiary przekazywanej i zachowywanej – a także w żywotach świętych, depozytariuszy mądrości Chrystusa Ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla żydów i głupstwem dla pogan (1 Kor 1,23). Autentyczna działalność teologiczna nie może abstrahować od Pisma Świętego, od Ojców Kościoła ani też od jego świętych. Powołanie teologa realizuje się wewnątrz Kościoła i w komunii z nim jako pokorna służba pełniona w głębokiej świadomości, że najważniejsi w Kościele nie są teologowie, lecz święci...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1873 - w Rzymie zmarł o. Hieronim Kaysiewicz, wybitny kaznodzieja, myśliciel polityczny, współzałożyciel Zgromadzenia Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa, ultramontanin, wcześniej żołnierz powstania listopadowego i poeta (ur. 1812). Kazania które głosił przyniosły mu sławę wybitnego kaznodziei. Często porównywano go do ks. Piotra Skargi. Antyrewolucyjny wydźwięk jego wystąpień sprawiał, że ks. Hieronim spotykał się z niechęcią niektórych środowisk emigracyjnych i krajowych.

 
 

Współczesne ruchy lewackie – odwołujące się również do ideologii neomarksistowskiej – postanawiają zwalczyć rodzinę za pomocą budowy związków homoseksualnych. Ich działania są bardzo niebezpieczne – mówił w czwartek na antenie Radia Maryja prof. Paweł Skrzydlewski komentując słowa Roberta Biedronia. Kandydat Lewicy na prezydenta powiedział, że tzw. pary jednopłciowe powinny mieć prawo do adopcji dzieci.

 

Tylko powrót do wartości konserwatywnych i chrześcijańskich nada sens działaniom i istnieniu Europejskiej Partii Ludowej - uważa premier Węgier Viktor Orban. Polityk skierował specjalne memorandum w tej sprawie do partnerów z Parlamentu Europejskiego zasiadających w tej frakcji. Podkreślił w nim, że tylko w ten sposób EPL może odnosić sukcesy.

 

Po ukazaniu się książki „Nareszcie wolna” grożono mi. Mój Twitter był rozgrzany do czerwoności. I to pomimo uniewinnienia Asii przez sąd w Pakistanie – powiedziała Anna-Isabelle Tollet, która razem z Asią Bibi napisała jej biografię „Nareszcie wolna”. Książka właśnie ukazała się w Polsce.

 

Poparcie kandydatury Szymona Hołowni na urząd Prezydenta RP przez ojca Adama Szustaka oraz wulgarny gest poseł PiS Joanny Lichockiej to tematy, które w ostatnim czasie niemal całkowicie zdominowały polskie media. Dlaczego tak się stało, mimo że w Polsce i na świecie dzieje się mnóstwo innych i to niejednokrotnie dużo ważniejszych rzeczy? Jacek Ożóg, Marcin Austyn i Piotr Relich zapraszają na Przegląd Prasy PCh24.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.