DZIŚ JEST:   27   STYCZNIA   2021 r.

Bł. Jerzego Matulewicza
Św. Jana z Warneton
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   CREDO

Kardynał Jorge Medina Estévez

Teolog ma słuchać Boga


Teologia to przede wszystkim mówienie o Bogu. Teolog z powołania to ktoś, kto kieruje swe spojrzenie na Boga, z wewnętrznym nastawieniem pełnym szacunku, pokory i pragnienia poszukiwania prawdy – jak Mojżesz upadający na twarz i zdejmujący sandały na widok gorejącego krzewu.

Kardynał Jorge Medina Estévez

Teolog – na wzór Mojżesza – słucha Boga, kiedy Ten doń mówi. Słowo Boże odkrywa przed nim perspektywę do tej pory nieznaną, wyrywa go z rutyny i zanurza w zachwycie doświadczenia Bożej obecności, powierza mu zadanie, jakie ma spełnić wobec swego ludu, wreszcie – odkrywa przed nim święte imię Boga.
Człowiek, który – jak Mojżesz – zobaczył chwałę Bożą, nie jest już tym samym stworzeniem. Od czasu do czasu powraca do doświadczenia Tego, który Jest. Jego życie staje się nieustannym podporządkowywaniem Temu, który go wybrał i posłał, aby przekazał swemu ludowi orędzie o Zbawieniu.

Teolog Nowego Przymierza

Teologa Nowego Przymierza wyróżnia zasadnicza sprawa: otrzymuje on Słowo Boże w Kościele, pośród nowego ludu Bożego, będącego depozytariuszem wiary, która pozostaje żywa dzięki działaniu Ducha Świętego.
W ten sposób Słowo zyskuje pełnię swego znaczenia: jest ono przede wszystkim Słowem przedwiecznym, które przyjęło ciało ludzkie i stało się podobne do ludzi we wszystkim z wyjątkiem grzechu. Jezus Chrystus żyje w swym Kościele, jest jego Oblubieńcem, jego Głową, jego Mistrzem, jego Zbawicielem, jego Życiem. W Ojcu powiedział nam wszystko, co powinno zostać powiedziane. Mimo to jednak Duch Święty nigdy nie przestanie odkrywać przed świętymi niewyczerpanych bogactw Syna, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Słowo Boże zawiera się w Piśmie Świętym, w nauce Ojców Kościoła – bezpośrednich świadków wiary przekazywanej i zachowywanej – a także w żywotach świętych, depozytariuszy mądrości Chrystusa Ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla żydów i głupstwem dla pogan (1 Kor 1,23). Autentyczna działalność teologiczna nie może abstrahować od Pisma Świętego, od Ojców Kościoła ani też od jego świętych. Powołanie teologa realizuje się wewnątrz Kościoła i w komunii z nim jako pokorna służba pełniona w głębokiej świadomości, że najważniejsi w Kościele nie są teologowie, lecz święci...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Posłowie Lewicy oraz aktywiści objęci patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich usiłują wprowadzić do polskiego systemu prawnego niechrześcijańskie pochówki ekologiczne. Chodzi na przykład o mieszanie prochów zmarłych z nasionami drzew. To modna na Zachodzie alternatywa dla chrześcijańskiego grzebania zmarłych.

 
 

Czterdziestu pięciu z pięćdziesięciu senatorów zasiadających w wyższej Izbie kongresu poparło wniosek, by nie poddawać byłego prezydenta Donalda Trumpa po raz kolejny procedurze impeachmentu. Chociaż inicjatywa nie powiodła się, komentatorzy wskazują, że to wyraźny znak, iż były szef Białego Domu nie zostanie skazany za domniemane podżeganie do szarży na Kapitol, w wyniku której śmierć poniosło pięć osób.

 

Prof. Jan Talar, który zajmuje się wybudzaniem chorych ze śpiączki od ponad 40 lat przekonuje, że najgorsze w sprawie Polaka z Plymuth jest to, że mimo przebywania w stanie wegetatywnym „rozumiał sytuację”.

 

Jestem w stanie wyobrazić sobie Szymona Hołownię biorącego udział we Mszy, a nawet przyznającego się do odmawiania różańca. Problem w tym, że w jednej ręce ściskał będzie koralik, a w drugiej długopis, którym podpisze ustawę legalizującą homozwiązki. Lider ruchu Polska 2050 przekształca stowarzyszenie w partię i jest zdeterminowany by zdobyć władzę. Na każdych zasadach, a – co najważniejsze – w zupełnie nowych warunkach.

 

Od środy na Słowacji zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia, które mocno ograniczają możliwość opuszczania własnego domu. „Przepustką” do bardziej swobodnego poruszania się jest negatywny test na koronawirusa, szczepienie lub przejście Covid-19.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.