DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   CREDO

Kardynał Jorge Medina Estévez

Teolog ma słuchać Boga


Teologia to przede wszystkim mówienie o Bogu. Teolog z powołania to ktoś, kto kieruje swe spojrzenie na Boga, z wewnętrznym nastawieniem pełnym szacunku, pokory i pragnienia poszukiwania prawdy – jak Mojżesz upadający na twarz i zdejmujący sandały na widok gorejącego krzewu.

Kardynał Jorge Medina Estévez

Teolog – na wzór Mojżesza – słucha Boga, kiedy Ten doń mówi. Słowo Boże odkrywa przed nim perspektywę do tej pory nieznaną, wyrywa go z rutyny i zanurza w zachwycie doświadczenia Bożej obecności, powierza mu zadanie, jakie ma spełnić wobec swego ludu, wreszcie – odkrywa przed nim święte imię Boga.
Człowiek, który – jak Mojżesz – zobaczył chwałę Bożą, nie jest już tym samym stworzeniem. Od czasu do czasu powraca do doświadczenia Tego, który Jest. Jego życie staje się nieustannym podporządkowywaniem Temu, który go wybrał i posłał, aby przekazał swemu ludowi orędzie o Zbawieniu.

Teolog Nowego Przymierza

Teologa Nowego Przymierza wyróżnia zasadnicza sprawa: otrzymuje on Słowo Boże w Kościele, pośród nowego ludu Bożego, będącego depozytariuszem wiary, która pozostaje żywa dzięki działaniu Ducha Świętego.
W ten sposób Słowo zyskuje pełnię swego znaczenia: jest ono przede wszystkim Słowem przedwiecznym, które przyjęło ciało ludzkie i stało się podobne do ludzi we wszystkim z wyjątkiem grzechu. Jezus Chrystus żyje w swym Kościele, jest jego Oblubieńcem, jego Głową, jego Mistrzem, jego Zbawicielem, jego Życiem. W Ojcu powiedział nam wszystko, co powinno zostać powiedziane. Mimo to jednak Duch Święty nigdy nie przestanie odkrywać przed świętymi niewyczerpanych bogactw Syna, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Słowo Boże zawiera się w Piśmie Świętym, w nauce Ojców Kościoła – bezpośrednich świadków wiary przekazywanej i zachowywanej – a także w żywotach świętych, depozytariuszy mądrości Chrystusa Ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla żydów i głupstwem dla pogan (1 Kor 1,23). Autentyczna działalność teologiczna nie może abstrahować od Pisma Świętego, od Ojców Kościoła ani też od jego świętych. Powołanie teologa realizuje się wewnątrz Kościoła i w komunii z nim jako pokorna służba pełniona w głębokiej świadomości, że najważniejsi w Kościele nie są teologowie, lecz święci...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po raz pierwszy od pięciu lat w irackim Mosulu katolicy świętują ponownie Wielki Tydzień i Wielkanoc. Nowy arcybiskup chaldejski tego miasta Michael Najeeb Moussa zaapelował w Wielki Czwartek i Wielki Piątek do „małej trzódki” chrześcijan powracających do miasta, aby „budowali mosty braterstwa, burzyli mury i siali nadzieję”.

 
 

Z trudem bo z trudem, ale sprawa amerykańskiej ustawy 447 i roszczeń organizacji żydowskich przebija się do medialnego głównego nurtu w Polsce. Goście sobotniej audycji Polskiego Radia byli w tej kwestii dosyć zgodni.

 

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą obchodom Wielkiego Tygodnia w Pakistanie. Kościoły i miejsca spotkań chrześcijan są strzeżone przez policję i wojsko w obawie przed zamachami.

 

Wikariusz apostolski w stolicy Kambodży, Michel Marie Schmitthausler poinformował, że 294 mieszkańców tego kraju w Wigilię Paschalną przyjmie Chrzest Święty. W samym Phnom Penh będą to 154 osoby, pozostałe zaś w dwóch mniejszych miastach – Battambang i Kampomg Cham.

 

Ideowi poprzednicy Macrona zdążyli rozprawić się z katolicyzmem. Poza tym w samym Kościele w XX wieku – nie tylko we Francji – dały o sobie znać samobójcze tendencje redukujące chrześcijaństwo do dobroczynności i pacyfizmu. A duchowni, którzy przymykają oczy na polityczną poprawność i moralną degrengoladę Zachodu, to wymarzeni partnerzy gospodarza Pałacu Elizejskiego – pisze Filip Memches na łamach Tygodnika TVP.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.