DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 29  >   CREDO

Kardynał Jorge Medina Estévez

Teolog ma słuchać Boga


Teologia to przede wszystkim mówienie o Bogu. Teolog z powołania to ktoś, kto kieruje swe spojrzenie na Boga, z wewnętrznym nastawieniem pełnym szacunku, pokory i pragnienia poszukiwania prawdy – jak Mojżesz upadający na twarz i zdejmujący sandały na widok gorejącego krzewu.

Kardynał Jorge Medina Estévez

Teolog – na wzór Mojżesza – słucha Boga, kiedy Ten doń mówi. Słowo Boże odkrywa przed nim perspektywę do tej pory nieznaną, wyrywa go z rutyny i zanurza w zachwycie doświadczenia Bożej obecności, powierza mu zadanie, jakie ma spełnić wobec swego ludu, wreszcie – odkrywa przed nim święte imię Boga.
Człowiek, który – jak Mojżesz – zobaczył chwałę Bożą, nie jest już tym samym stworzeniem. Od czasu do czasu powraca do doświadczenia Tego, który Jest. Jego życie staje się nieustannym podporządkowywaniem Temu, który go wybrał i posłał, aby przekazał swemu ludowi orędzie o Zbawieniu.

Teolog Nowego Przymierza

Teologa Nowego Przymierza wyróżnia zasadnicza sprawa: otrzymuje on Słowo Boże w Kościele, pośród nowego ludu Bożego, będącego depozytariuszem wiary, która pozostaje żywa dzięki działaniu Ducha Świętego.
W ten sposób Słowo zyskuje pełnię swego znaczenia: jest ono przede wszystkim Słowem przedwiecznym, które przyjęło ciało ludzkie i stało się podobne do ludzi we wszystkim z wyjątkiem grzechu. Jezus Chrystus żyje w swym Kościele, jest jego Oblubieńcem, jego Głową, jego Mistrzem, jego Zbawicielem, jego Życiem. W Ojcu powiedział nam wszystko, co powinno zostać powiedziane. Mimo to jednak Duch Święty nigdy nie przestanie odkrywać przed świętymi niewyczerpanych bogactw Syna, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
Słowo Boże zawiera się w Piśmie Świętym, w nauce Ojców Kościoła – bezpośrednich świadków wiary przekazywanej i zachowywanej – a także w żywotach świętych, depozytariuszy mądrości Chrystusa Ukrzyżowanego, który jest zgorszeniem dla żydów i głupstwem dla pogan (1 Kor 1,23). Autentyczna działalność teologiczna nie może abstrahować od Pisma Świętego, od Ojców Kościoła ani też od jego świętych. Powołanie teologa realizuje się wewnątrz Kościoła i w komunii z nim jako pokorna służba pełniona w głębokiej świadomości, że najważniejsi w Kościele nie są teologowie, lecz święci...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Abp Carlo Maria Vigano opublikował kolejny list otwarty skierowany do papieża Franciszka oraz przewodniczących poszczególnych Episkopatów. W swym liście hierarcha nawiązuje do watykańskiego spotkania poświęconego nadużyciom seksualnym i przypomina postawę św. Piotra, który nawrócił się i podążał za Chrystusem. 

 
 

Dzieło św. Piotra Damianiego pt. „Liber Gomorrhianus” to traktat, który zawiera niezwykle cenne wskazówki mówiące o tym, dlaczego nie należy milczeć w sprawie problemu homoseksualizmu wśród duchownych. Warto przypomnieć, że Św. Damiani otrzymał pełne wsparcie świętego papieża – Leona IX.

 

Stany Zjednoczone oraz Chiny wspólnie pracują nad porozumieniem mającym na celu zakończenie sporu handlowego. Reuters informuje, że obie strony dążą do porozumienia, a negocjatorzy mają mieć już uzgodnione najważniejsze kwestie. Umowa kończąca wojnę handlową może zostać ogłoszona jeszcze przed 1 marca.

 

W stanie Orisa we wschodnich Indiach zamordowano 40-letniego chrześcijanina. Mężczyzna był ojcem piątki dzieci, a na chrześcijaństwo nawrócił się rok temu. Zaledwie dwa miesiące temu przyjął chrzest.

 

Po domaganiu się od szkół wprowadzenia indoktrynujących zajęć na temat tzw. mowy nienawiści, kolejnym kontrowersyjnym działaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jest podpisanie „Karty LGBT +”.  Przedstawione w niej postulaty rozwiązania budzą poważne wątpliwości z punktu widzenia prawnego. Eksperci Ordo Iuris przygotowali analizę tego dokumentu, która została zaprezentowana na briefingu prasowym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.