DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Teolog Domu Papieskiego: Konferencje Biskupów nie mogą zmieniać nauczania Kościoła

Teolog Domu Papieskiego: Konferencje Biskupów nie mogą zmieniać nauczania Kościoła
fot. vicbuster / sxc.hu

W związku z zakończonym niedawno Synodem Biskupów na temat rodziny Teolog Domu Papieskiego o. Wojciech Giertych OP odniósł się do kontrowersyjnych kwestii podejmowanych przez biskupów. W wywiadzie dla kanadyjskiego portalu „LifeSiteNews” wyjaśnił ważne pojęcia teologiczne, takie jak decentralizacja Kościoła, Eucharystia i sumienie.

 

Odnośnie decentralizacji Kościoła, według o. Giertycha Kościół zawsze trzymał się zasady subsydiarności. Odnosi się ona do rządzenia Kościołem, a nie do teologii. Biskupi mają zadanie interesowania się indywidualnymi problemami swoich diecezji, kierując się przy tym Ewangelią, nauczaniem i tradycją Kościoła. Nie są natomiast autorytetem, który mógłby decydować w kwestiach nauki.

 

Odnośnie sumienia to - zdaniem o. Giertycha - jest ono „oknem prawdy” i nie wolno mylić go z uczuciami lub impulsami. Decyzja sumienia jest aktem praktycznego rozsądku, a nie emocji. Aby móc rozpoznawać prawdę, należy kształtować sumienie.

 

O. Giertych zastrzegł, że nie potrafi określić, na czym ma polegać idea subiektywnego sumienia. Uważa on, że chęć rozwijania swoich własnych zasad moralnych jest błędna i absurdalna. - Sumienie musi gruntownie rozważać sprawy, aby w sposób właściwy ocenić alternatywę postępowania - stwierdził Teolog Domu Papieskiego. Prawidłowe rozumienie sumienia ma ścisły związek z godnym przyjmowaniem Eucharystii. Zakonnik przypomniał, że Komunię św. może przyjąć tylko ten, kto jest przekonany, że przyjmuje Jezusa Chrystusa w postaci chleba i wina oraz nie ma świadomości popełnienia grzechu ciężkiego.

 

Eucharystia jest darem Bożym, który musi być odpowiednio szanowana oraz przyjmowana z wdzięcznością. Natomiast jeśli będziemy przyjmowali dary Boże z listą naszych żądań, wówczas utracimy czystość naszego stosunku do Boga. Nic tu nie zmieni stosowane często stwierdzenie, że Eucharystia jest lekiem dla chorych i nie jest nagrodą dla doskonałych – stwierdził Teolog Domu Papieskiego.

 

KAI

mat

 

 


DATA: 2015-11-10 11:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sumienie samo w sobie nie jest obiektywizmem. Może być tak, że złodziej jeżeli nie uda mu się ukraść, będzie miał ,,wyrzuty sumienia,, że jest mało sprytny. Prawidłowe sumienie to sumienie ukształtowane przez religijne wychowanie i zasady moralne - o tym mówił właśnie swego czasu, o prawidłowo ukształtowanym sumieniu, Ks.Profesor Tadeusz Guz i z tą jego wypowiedzią całkowicie się identyfikuję.
ponad 4 lata temu / [email protected]
 
"Zakonnik przypomniał, że Komunię św. może przyjąć tylko ten, kto jest przekonany, że...nie ma świadomości popełnienia grzechu ciężkiego" - a co jeśli jakiś katolik ma tak sprany mózg modernistycznym "nauczaniem", że jest przekonany iż cudzołożąc nie popełnia grzechu ciężkiego? Czy wtedy popełnia świętokradztwo, czy jest niewinny a winę za jego czyny ponoszą modernistyczni "nauczyciele"?
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.