DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 21  >   TEMAT NUMERU: WĘGRY - DECYDUJĄCE STARCIE

Rozmowa z Csabą Gy. Kissem

Ten rząd jest naszą ostatnią nadzieją


Panie Profesorze, czy mógłby Pan przybliżyć nam obecną sytuację na Węgrzech? Czy mamy do czynienia z procesem, który może rzeczywiście zmienić Węgry i wpłynąć na inne kraje?

– Przede wszystkim musimy określić powód, dla którego na Węgrzech mamy obecnie do czynienia z radykalnymi zmianami. Ogromny kryzys gospodarczy, zadłużenie państwa węgierskiego, fala korupcji i cynizm poprzedniego socjalistycznego rządu Ferenca Gyurcsany’ego – to były główne powody utraty zaufania społeczeństwa do tamtej ekipy. Mało tego, po okresie rządów socjalistów w narodzie panowały nastroje skrajnie pesymistyczne, a nawet depresyjne. Teraz, po upływie pierwszego roku nowych rządów premiera Victora Orbána, jesteśmy bardziej optymistyczni.

Udało się zahamować upadek gospodarczy i teraz perspektywy są trochę lepsze. Od pierwszej chwili rząd przeprowadza reformy. (...) Wydaje się jednak, że obecny rząd został obdarzony przez społeczeństwo ogromnym kredytem zaufania i będzie mógł wyprowadzić kraj z kryzysu. Czy nasza droga wywrze jakiś wpływ na sytuację w krajach sąsiednich, trudno stwierdzić. Ocenimy to po owocach, jakie przyniosą przeprowadzane reformy.

 

Jakim poparciem cieszy się obecnie na Węgrzech rząd Victora Orbána?

– Mimo nieznacznego spadku poparcia, związanego z reformami, nadal ponad połowa społeczeństwa popiera premiera Orbána i jego Węgierską Unię Obywatelską – Fidesz.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1521 - cesarz Karol V ogłosił edykt wormacki skazujący Lutra i jego zwolenników na banicję. Na jego podstawie spalono pisma Lutra i jego zwolenników oraz zakazano wydawania ich w całej Rzeszy.

 
 

Ulicami Gdańska przeszła manifestacja homoseksualistów i osób związanych z ruchem LGBT. W gronie uczestników znalazła się m.in. prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. Wśród transparentów, które niesiono w marszu były także te wyśmiewające katolików oraz profanujące wizerunek Matki Bożej.

 

Co najmniej piętnaście tysięcy osób wzięło udział w Marszu dla Życia w Zagrzebiu. Uczestnicy manifestowali poparcie dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wydarzenie zostało uświetnione występem jednej z gwiazd chorwackiej muzyki rockowej, Marko Perkovica „Thompsona”.

 

Abp Wacław Depo odprawił na Jasnej Górze Mszę św. ekspiacyjną za akty profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, które obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach. Podczas kazania podkreślono, że wierni muszą powiedzieć „non possumus” wobec tego co wyszydza katolickie wartości.

 

Do niebywałego skandalu doszło w jednej z warszawskich szkół publicznych znajdujących się na Ursynowie. Środowiska homoseksualne zorganizowały turniej siatkówki LGBT. Każda osoba odwiedzająca w tym czasie szkołę, miała dostęp do niemoralnych treści, które znajdowały się przy stoliku rejestracyjnym.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.