DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2018 r.

XXIII Niedziela zwykła
Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Templariusze otrzymali relikwie św. Andrzeja Świerada i św. Benedykta

Templariusze otrzymali relikwie św. Andrzeja Świerada i św. Benedykta

25 marca 2012 r. w Katedrze Św. Emerama w Nitrze na Słowacji rycerze Zakonu Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej – templariusze otrzymali relikwie ex ossibus (z kości) św. Andrzeja Świerada, uznawanego za pierwszego polskiego misjonarza, i jego ucznia św. Benedykta Męczennika.

Relikwie podczas uroczystej Mszy Św. przekazał ordynariusz diecezji nitrzańskiej bp Viliam Judák, a w imieniu 5-osobowej delegacji Zakonu odebrał je Wielki Przeor Generalny Krzysztof Kurzeja, KGCTJ.


Rycerze peregrynują z posiadanymi przez Zakon Relikwiami po wybranych parafiach, pełniąc w ten sposób posługę ewangelizacji. Zakon prowadzi też charytatywne dzieła pomocy najuboższym i chorym.


Ogólnopolska siedziba Zakonu Rycerskiego Templariuszy mieści się w Katowicach.

Św. Świerad (benedyktyn, imię zakonne Andrzej), urodził się w drugiej połowie X w. Krzewił chrześcijaństwo na ziemi sądeckiej – przebywał prawdopodobnie w eremie koło Tropia nad Dunajcem. Świerad udał się na południe, w okolice Nitry – wówczas ośrodka węgierskiej władzy wśród ludności słowackiej. Przybycie Świerada w te okolice opisuje jedenastowieczny węgierski "Żywot św. Stefana".


Na nitrzańskiej ziemi Świerad prowadził działalność misyjną. Najpierw wstąpił do klasztoru, gdzie przyjął habit i zakonne imię Andrzej, potem podjął życie pustelnicze. Początkowo w grocie skalnej niedaleko klasztoru, a później w jaskini na Skałce koło Trenczyna. Ostatni okres życia świętego, jego śmierć oraz pośmiertne cuda zostały w 1064 r. opisane dla celów kanonizacyjnych przez biskupa węgierskiego miasta Pecs, bł. Maurusa. Ten jeszcze jako młodzieniec osobiście widział Świerada, a szczegóły jego pustelniczego życia poznał z opowiadań ucznia pustelnika - św. Benedykta.

Około 1064 roku ciała pustelników przeniesiono z klasztoru na górze Zobor, do katedry w Nitrze. Są pierwszymi Polakami, wyniesionymi przez Kościół katolicki na ołtarze. Zostali kanonizowani w 1083 r.. Papież Grzegorz VII powiedział o nich, że "rzucili pierwsze nasiona chrześcijańskiej wiary w ziemię węgierską, a swoim przepowiadaniem i sposobem życia nawrócili ją do Boga".


Źródło: A. Kondor, KAI


DATA: 2012-03-30 17:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.