DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 3  >   Dossier: Templariusze - wojsko Chrystusa

Mariusz Affek

Templariusze na ziemiach polskich


Tajemnice związane z Zakonem Rycerzy Świątyni Jerozolimskiej oraz jego tragiczny koniec rozbudzają wyobraźnię również i w Polsce, czego dowodem są choćby książki­ czy filmy pokazujące poszukiwania legendarnego skarbu templariuszy na naszych ziemiach. Najbardziej popularna okazała się powieść Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży z 1966 r. pt. Pan Samochodzik i templariusze, na podstawie której w 1971 r. ­nakręcono nawet serial telewizyjny. Także i obecnie motyw skarbów tego zakonu oraz jego średniowiecznej działalności występuje w powieściach wielu młodych polskich pisarzy, jak np. Sebastiana Mierzyńskiego vel Miernickiego (Relikwia krzyżowca), ­Arkadiusza Niemirskiego (Święty Graal, Złoty Bafomet) czy Jakuba Czarnego (Wyklęci ­mistrzowie).

Tymczasem obecność wspomnianego zgromadzenia rycerskiego na ziemiach polskich wydaje się bardziej prozaiczna i "przyziemna", gdy analizujemy zachowane dokumenty historyczne czy przedmioty kultury materialnej i gdy na ich podstawie staramy się odtwarzać przeszłość. Nie było bowiem u nas nigdy siedzib największych i najbogatszych placówek templariuszy, sami rycerze przebywali na ziemiach polskich zaledwie 90 lat, a ponadto podlegali władzy przeoratu niemieckiego (podobnie jak w Czechach i na Morawach) i nie tworzyli względnie samodzielnej struktury.

Z drugiej jednak strony pewna tajemniczość towarzyszy także i dziejom polskich templariuszy - i to już kiedy próbuje się ustalić przypuszczalną datę przybycia tych rycerzy na nasze ziemie. Wystarczy nadmienić, że do dziś trwa spór pomiędzy współczesnymi historykami o nadanie Opatowa i 16 okolicznych wsi przez księcia sandomierskiego Henryka (syna Bolesława Krzywoustego) zakonowi bliżej nieokreślonemu w dokumentach.
 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Agnieszka Hollad, Maciej Stuhr, Agnieszka Cielecka – celebrytów ogarnęło kolejne szaleństwo. Tym razem postanowili nagrywać filmiki, na których czytają fragmenty książki Anji Rubik „Sexedpl”.

 
 

- Pan Bóg jest wszędzie, w kościele jest PiS – powiedziała Magdalena Środa podczas XI Kongresu Kobiet. Jej przemówienie pełne było nienawiści do Kościoła. 

 

Według ogólnie przyjętych szacunków, Brazylię w czasie odkrycia zamieszkiwało około pięciu milionów Indian. Największymi przeszkodami dla ich nawrócenia były antropofagia, poligamia, pijaństwo, sporadyczny nomadyzm, wojny pomiędzy sąsiednimi plemionami i niestałość postanowień.

 

Ordynariusz diecezji Algarve, w południowej Portugalii, bp Manuel Quintas poinformował o zamiarze biskupów tego kraju rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego zamordowanej 8 września siostry Antonii Pinho Guerra. Została ona brutalnie zamordowana, a następnie zgwałcona przez mężczyznę uzależnionego od narkotyków.

 

Podczas piątkowego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego odrażające zdjęcie wykonała Klaudia Jachira, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. Wykonała je przy pomniku AK, z bluźnierczym transparentem w tle.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.