DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 55  >   TEMAT NUMERU: FATALNE ZAUROCZENIE

Bogna Białecka

Telewizyjne zombie

Telewizyjne zombie

Współczesnemu człowiekowi telewizor z reguły wydaje się nieodzownym elementem życia – jak szczoteczka do zębów, lodówka czy bieżąca woda. Osoby nieposiadające telewizora wyglądają na dziwaków bądź oszołomów hołdujących jakiejś teorii spiskowej. Czy w ogóle zastanawiamy się, jak wpływa na nas telewizja?

 

Jak oddziałuje na człowieka obraz filmowy? Na poziomie czysto biologicznym jest atrakcyjny dzięki tak zwanej reakcji orientacyjnej – co opisali badacze Kubey i Csikszentmihalyi w opublikowanym w roku 2002 na łamach „Scientific American” artykule zatytułowanym Uzależnienie od telewizji to nie metafora. Każdy gwałtowny ruch lub niezwykły dźwięk przyciąga naszą uwagę, jednocześnie niejako wyłączając na chwilę inne funkcje intelektualne. Na kilka sekund obniża się tętno oraz poziom pobudzenia umysłowego. Koncentrujemy się wyłącznie na bodźcu, który wywołał reakcję orientacyjną. Podczas oglądania filmu lub wiadomości w telewizji, gdy sceny zmieniają się błyskawicznie, reakcja orientacyjna uruchamia się co kilka sekund. Rezultat przypomina stan głębokiego odprężenia, a zarazem pobudzenia, trwający jednak wyłącznie tak długo, jak długo oglądamy telewizję. Skutkiem ubocznym jest gorsze samopoczucie po odejściu od telewizora. Czujemy się zmęczeni, trudno nam skoncentrować uwagę, możemy mieć poczucie braku energii. Dodatkowo oglądanie filmów bezpośrednio przed snem powoduje zaburzenia snu, dlatego zaleca się spędzać ostatnie godziny przed snem z dala od ekranu.


Przyjemny stan osiągany podczas oglądania telewizji może powodować uzależnienie. Uzależnienie przejawia się bezrefleksyjnym oglądaniem (nawet kątem oka) wszystkiego, co popadnie, bez w pełni świadomego wybierania programów. W wersji najcięższej polega to na przerzucaniu kanałów i oglądaniu kolejnych programów przez zaledwie kilka sekund lub minut. W wersji łagodniejszej polega na odczuwaniu niepokoju, gdy brakuje włączonego w tle telewizora (lub przynajmniej radia).


Wielu dorosłych wpada w ten nałóg. Każdy z nas zna kogoś, u kogo telewizor włączony jest non stop, nawet gdy nikt świadomie nie ogląda konkretnego programu.

 

Psychologia społeczna – wpływ powtarzania przekazu

Kłamstwo powtarzane wystarczająco często zaczyna być przyjmowane za prawdę – teoretycznie każdy z nas to wie. Jednak większość osób nie docenia wpływu, jaki na postawy i zachowania ludzi wywierają obejrzane kątem oka obrazy bądź zasłyszane słowa. Istnieje wiele badań naukowych dotyczących tego zagadnienia. Należący już do klasyki eksperyment Shanto Iyegara i Donalda Kindera z roku 1987, w którym uczestnicy przez tydzień oglądali spreparowane przez badaczy wieczorne wiadomości, pokazał silny wpływ tych wiadomości na postawy widzów.


Badacze tak manipulowali wiadomościami, by koncentrowały się one na określonym problemie USA. Po tygodniu uczestnicy eksperymentu zaczęli zgodnie wyrażać przekonanie, iż dla kraju najistotniejsze jest rozwiązanie problemu, któremu poświęcone były wiadomości.


Nie musimy sięgać po przykłady amerykańskie. Powyższe zjawisko doskonale tłumaczy, dlaczego tak wielu ludzi żywiło autentyczne pragnienie, by został opublikowany osławiony wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Ze względu na ilość czasu antenowego poświęconego sprawie można sądzić, że to kluczowy problem Polski.

Istnieje udowodniony związek między tematami poruszanymi w mediach a tym, co telewidzowie uznają za najważniejszy problem dnia, tygodnia, miesiąca czy roku. Szczegółowo omówili to w roku 1988 badacze Rogers i Dearing.

 

Aby przekaz utrwalił się w świadomości ludzi, którzy często słuchają go jako szumu tła w pracy, samochodzie czy w domu, musi on być prosty. Jest to zasada znana nie od dziś. Na przykład Joseph Goebbels powiedział:


Szare masy społeczeństwa są zwykle znacznie bardziej prymitywne niż sobie wyobrażamy. Propaganda musi zatem być przede wszystkim prosta i powtarzana wielokrotnie. Na dalszą metę ten tylko osiągnie podstawowe rezultaty w oddziaływaniu na opinię publiczną, kto potrafi sprowadzić problemy do najprostszej postaci i kto ma odwagę, żeby zawsze powtarzać je w tej uproszczonej formie, pomimo sprzeciwów intelektualistów.


Zasadę tę potwierdziło wiele badań naukowych.

 

Czy taki przekaz wpływa na światopogląd i zachowania? Wiele osób nie docenia tego wpływu, utrzymując, że sama wiedza o mechanizmach reklamy czy selekcji informacji przez media uodparnia ich na propagandę. Ale tak nie jest. Wiedza o mechanizmach propagandy nie uodparnia na nią. Większość informacji słyszymy mimochodem, nie koncentrując się na nich. Jeżeli słuchamy krytycznie i poszukujemy źródeł potwierdzających lub zaprzeczających danej informacji, mamy szanse ją zweryfikować. Gdy jednak słyszymy ten sam przekaz mimowolnie, i to wielokrotnie, zapamiętujemy go bezkrytycznie. Od tego nie ma ucieczki. Dlatego warto umieć żyć i pracować bez nieustannego szumu tła w postaci telewizora czy radia.

 

Przekaz telewizyjny ma potężną przewagę nad słowem pisanym bądź mówionym – operuje obrazami. Allan Paivio w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku sformułował teorię podwójnego kodowania. Stwierdził on, że zapamiętujemy informacje na dwa sposoby: z jednej strony – pojęcia, słowa; z drugiej strony – związane z nimi obrazy. Przy czym prymat wiedzie kodowanie wizualne. W mózgu człowieka znajduje się mechanizm rozpoznawania wzorców i błyskawicznego przetwarzania obrazów. Związany jest ze wspomnianym już odruchem orientacyjnym. Pozwala on na natychmiastową reakcję – ucieczkę lub atak. Dodatkowo, mimo wiedzy, że istnieją programy graficzne pozwalające na tworzenie realistycznych animacji czy retusz ujęć, mamy tendencję do uznawania obrazu za prawdziwy. Obrazy telewizyjne – zwłaszcza te podawane w wiadomościach – są z reguły przyjmowane za trafnie odzwierciedlające rzeczywistość.


Fakt, że świat pokazywany w mediach jest daleki od rzeczywistości, znany jest od dawna. Wyniki obszernych badań na ten temat opublikował w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku George Gebner ze współpracownikami...Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie protestowali przed jego siedzibą przeciw wyrokowi Trybunału w sprawie aborcji. Protest odbył się z rana, przed rozpoczęciem dyżuru.

 
 

Eskalowanie napięcia przez proaborcyjną lewicę i niedostateczna stanowczość policji w walce z anarchistycznym buntem może wkrótce doprowadzić do zbrodni. Po serii obrzucania obrońców kościołów butelkami we wtorkowy wieczór doszło w Poznaniu do fizycznej napaści z użyciem gazu, noży, metalowych pałek i trzonków siekier. Jedna osoba odniosła obrażenia.

 

W Poznaniu obrońców kościoła przy ul. Fredry zaatakowano z użyciem gazu, metalowych pałek i noży. W innych miejscowościach na szczęście na razie nie doszło do tak dantejskich scen, ale w wielu częściach kraju przez całą noc centra miast były patrolowane przez społeczeństwo obawiające się lewackich napadów na kościoły. Tymczasem poseł Robert Winnicki (Konfederacja/Ruch Narodowy) w oparciu o swoje źródła poinformował, że do Polski za zaproszenie lewicy zmierzają anarchistyczni terroryści.

 

– Zwycięstwo w wojnie! To hasło to cecha bogów uranicznych. Wojny domagali się członkowie Hitlerjugend, do wojny nawołuje dzisiaj barbaria na polskich ulicach i atakująca nasze kościoły katolickie. Wobec tego nie można mieć wątpliwości, że symbol błyskawicy u feministek ma bliskie konotacje historyczne i znaczeniowe do symboliki nazistowskiej związaną z organizacją Hitlerjugend – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Tomasz Panfil (KUL, BEP IPN).

 

Francuskie władze nie ukrywają, że przygotowywana dyrektywa dotycząca usług cyfrowych (DSA) nie powinna ograniczać się wyłącznie do nielegalnych materiałów, ale winna również obejmować dezinformację i inne szkodliwe treści. Platformy internetowe zwracają uwagę, że będą zmuszone do cenzury.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.