DZIŚ JEST:   15   GRUDNIA   2019 r.

III Niedziela Adwentu
Św. Maryna
Św. Marii od Krzyża di Rosa
 
 
 
 

Psycholog radzi ograniczyć dostęp dzieci i młodzieży do multimediów

Telewizja to nie zabawka!

Telewizja to nie zabawka!

Dzieci stanowczo za dużo czasu spędzają przed ekranami telewizorów i innych urządzeń multimedialnych. Ma to fatalny wpływ na ich stan zdrowia i zachowania – uważa brytyjski psycholog, dr Aric Sigman.

 

Według Sigmana, dziecko urodzone dzisiaj, zanim osiągnie wiek siedmiu lat, spędzi cały rok przed ekranem -  telewizyjnym albo innego urządzenia multimedialnego. Przeciętny dziesięciolatek ma do dyspozycji co najmniej pięć takich urządzeń w domu.

 

Naukowiec postuluje, by ograniczyć dzieciom dostęp do mediów. Będzie to miało, jego zdaniem, znaczące korzyści dla stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Zauważono bowiem, że upowszechnienie urządzeń multimedialnych wśród dzieci i młodzieży m.in. sprzyja otyłości, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób krążenia, ma niekorzystny wpływ na relacje społeczne. Dzieci często korzystające z tych urządzeń mają problemy ze skupianiem uwagi i budowaniem relacji społecznych. Z kolei wskutek upowszechnienia technologii 3D dzieci mogą nabawić się zaburzeń postrzegania głębi.

 

Zdaniem dr. Sigmana, wielu rodziców używa urządzeń elektronicznych niczym „opiekunki” zajmującej się dziećmi. Tymczasem, maluchy do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z telewizorem i innymi urządzeniami multimedialnymi. Dzieciom w wieku od trzech do siedmiu lat winno się ograniczać dostęp do nich do najwyżej pół godzinny dziennie. Limit przebywania przed ekranem 7-12-latków to zaledwie jedna godzina na dobę. Dla 12-15-latków - maksymalnie półtorej godziny dziennie, a osoby w wieku szesnastu i więcej lat powinny oglądać telewizję najwyżej przez dwie godziny.

 

Coraz więcej naukowców i stowarzyszeń medycznych dostrzega potrzebę ograniczenia czasu spędzanego przed ekranami. Pierwsze negatywne skutki dla zdrowia obserwuje się już u osób przeznaczających na ten cel dwie godzinny dziennie.

 

Źródło: The Daily Telegraph, AS.


DATA: 2013-07-24 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Całkowicie zgadzam się z tą opnią. Telewizja wyrządza wiecej szkody niz pozytku, dlatego wyrzucenie tv z domu byłoby chyba najlepszym posunięciem
ponad 6 lat temu / Kejt
 
Nie trzeba być naukowcem aby dostrzec negatywny wpływ mediów masowych na ludzi (nie tylko dzieci i młodzież). Nie mamy w domu rodzinnym telewizji i żyjemy. Mas media zatruwają umysły starym i młodym, kreują fałszywą rzeczywistość. W ostatnich latach media promowały homoseksualizm, rozwody (w serialach, filmach), skrajny feminizm (w kraju gdzie 1,2 dziecka przypada na kobietę), nierzetelnie informowały o unii europejskiej będąc raczej tubą propagandową Brukseli polski interes narodowy był dla nich obojętny. Mas media promowały antychrześcijańską wizję świata opartego na materializmie, samorealizacji zawodowej, samolubny styl życia tzw. singli (czytaj starych panien i starych kawalerów po 30tce). Celem telewizji jest manipulacja np. przedstawianie uczestników marszu niepodległości jako faszystów, promowanie kłamliwej wizji historii na podstawie książek Grossa. Wyrzuć TV i zacznij myśleć czytelniku PCH24.
ponad 6 lat temu / Śmiesław
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.