1 marca 2020

Polska składa hołd Żołnierzom Niezłomnym. Pamięć o nich wyznacza drogę naszej wolności

(Andrzej Hulimka/Forum)

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym Żołnierze Wyklęci są obecnie nie tylko postaciami znanymi z posągów, ale towarzyszą nam w naszej codzienności jako symbole żywej tradycji – tak prezydent Andrzej Duda w liście z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dziękował tym, którzy przyczynili się do zachowania pamięci o polskich Bohaterach walczących o wolną Polskę.

 

Prezydent RP przypomniał, że reżim komunistyczny zniszczył siły podziemia za pomocą intryg, inwigilacji i szantażu, wysyłając czołgi i lotnictwo przeciw oddziałom partyzanckim. „Skrytobójczo wymordował, skazał na kary śmierci i długoletniego więzienia tysiące polskich patriotów. Chciał też wymazać pamięć o nich, podobnie jak niszczył pamięć o triumfie 1920 roku” – napisał Andrzej Duda.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jednak Polacy przechowali wiedzę o tym, „kto był patriotą wiernym Ojczyźnie, a kto się jej sprzeniewierzył”. „Dziś znów, tak jak w latach międzywojnia, bohaterowie wojny 1920 roku mają swoje pomniki i poczesne miejsce w historii ojczystej. I także ich następcy – niezłomni żołnierze antykomunistycznego powstania – mają dziś swoje miejsce w panteonie obrońców niepodległej Rzeczypospolitej” – podkreślił Andrzej Duda.

 

Prezydent podziękował też tym, którzy odnaleźli i zidentyfikowali szczątki bohaterów drugiej konspiracji. „Dziękujemy także tym wszystkim, dzięki którym żołnierze wyklęci są obecnie nie tylko postaciami znanymi z pomnikowych woluminów i posągów, ale towarzyszą nam w naszej codzienności jako bohaterowie kultury popularnej i symbole żywej tradycji” – podkreślił. „Niech świętowanie uroczystości ku czci bohaterów powstania antykomunistycznego przyczynia się do budowania ducha i siły Polski wolnej, niepodległej i wiernej swojemu dziedzictwu” – dodał.

 

Z kolei premier Mateusz Morawicki podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wskazał, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych wyznacza drogę naszej dzisiejszej wolności. – Tak jak oni wyznaczali nam drogę ku wolności, tak my dzisiaj jesteśmy zobowiązani o tę wolność dbać i ją rozwijać. Na jej fundamencie budować dobrobyt Polaków, lepszą, silniejszą, szczęśliwszą Polskę – mówił podczas uroczystości na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów.

 

Także premier dziękował osobom, które pielęgnują pamięć o Niezłomnych. Słowa wdzięczności skierował także do kombatantów. – Drodzy kombatanci, nasi świadkowie, nasi wspaniale bohaterowie, dziękujemy wam za tamto świadectwo. Obiecujemy wam walkę o lepszy byt Polski, o jej siłę, żeby jej siła była gwarantem wolności i niepodległości w kolejnych latach, kolejnych stuleciach. Dzięki wam, waszej niezłomności mamy dzisiaj to szczęście dbać o naszą ojczyznę i zobowiązujemy się dbać o nią w nadchodzących latach, dekadach. Wszystkim Niezłomnym Żołnierzom winniśmy jesteśmy pamięć. Cześć ich pamięci. Jeszcze Polska nie zginęła – powiedział premier.

 

Główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – z udziałem Prezydenta RP – odbyły się na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podczas uroczystości odczytany został apel pamięci, wręczono awanse generalskie oficerom Wojska Polskiego, a przysięgę wojskową złożyło ponad 2 tys. żołnierzy służby przygotowawczej. Błogosławieństwo nowym żołnierzom Wojska Polskiego udzielił biskup polowy Józef Guzdek.

 

Prezydent Andrzej Duda mówił w czasie ceremonii, że cena jaką zapłacili Żołnierze Niezłomni za wierność była straszliwa, a pamięć o nich miała zostać zadeptana. – Historia miała o nich głucho milczeć na zawsze; tego chcieli komuniści. Chcieli ich zadeptać, dlatego chowali ich rzucając do dołów bezimiennych, często poubieranych w hitlerowskie, niemiecki mundury, by dodatkowo ich upodlić i upokorzyć, ale także by zatrzeć ich ślad, by nawet odnalezionych nie traktowano jako polskich bohaterów. Ale historia przestała milczeć, głośno krzyknęła ustami patriotów, przed wszystkim ustami młodych – powiedział.

 

Prezydent wraz z kombatantami złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Zabrzmiała Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego, a oddziały reprezentacyjne przedefilowały przed trybuną honorową.

 

Źródło: tvp.info

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram