DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Teksas za małżeństwem!

Teksas za małżeństwem!
sxc.hu

Konserwatywni obywatele Texasu występują w obronie tradycyjnie pojętej rodziny. Do Federalnego Sądu Apelacyjnego został złożony wniosek o uznanie małżeństwa za związek jednego mężczyzny i jednej kobiety. Miejscowa organizacja pro-life o nazwie Texas Values przyłączyła się do akcji, zachęcając do podpisania Teksańskiej Deklaracji Małżeńskiej.

 

Mieszkańcy stanu słynącego z przywiązania do tradycyjnych wartości obywatelskich, w którym na preriach biegają mustangi, a rzeczywistość pod pewnymi względami niewiele różni się od tej, którą podziwiamy w westernach, stają w obronie chrześcijańskich wartości. Organizacja Texas Values, walcząca w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci, przyłączyła się do akcji obrony małżeństwa pojętego jako związek jednego mężczyzny i jednej kobiety.

 

Na Texas Marriage Declaration składają się trzy punkty, które warto pokrótce omówić, gdyż zawierają one istotne prawdy naszej cywilizacji, o których chcieliby zapomnieć postępowi liberałowie. Oto tłumaczenie pełnego brzmienia dokumentu:

 

Deklarujemy:

 

Małżeństwo jest uświęconym związkiem jednego mężczyzny i jednej kobiety.

 

Małżeństwo i rodzina są fundamentem cywilizacji i podstawą zdrowia i dobrobytu Stanu Texas.

 

Texas ma podstawowe prawo, by zdefiniować i ograniczyć małżeństwo do jednego mężczyzny i jednej kobiety.

 

Pierwszy punkt nie wymaga chyba rozwijania. Już w drugim natomiast pojawia się myśl niezwykle trafna i cenna. Twierdzi się mianowicie, iż tradycyjne małżeństwo i rodzina są nie tylko fundamentem cywilizacji, ale i podstawą dobrobytu Stanu Texas. Dzięki użyciu słowa dobrobyt (prosperity), kojarzącego się w oczywisty sposób z ekonomią, deklaracja nabiera szerszego wydźwięku w kontekście nie tylko ogólnych wartości, ale i konkretnego modelu życia społecznego. Teksańczycy są, jak widać, świadomi, że obrona małżeństwa to nie tylko obrona moralności, ale też czysto ekonomicznych podstaw życia – że zdrowa rodzina przekazuje nie tylko kręgosłup moralny i światopogląd, ale także materialne podstawy bytu w postaci ziemi, nieruchomości i rodzinnych przedsiębiorstw.

 

Warto też zwrócić uwagę na sposób wyrazu użyty w trzecim punkcie. Samo stwierdzenie, że Texas ma prawo definiować i ograniczać ukazuje dumę, z jaką konserwatywni mieszkańcy stanu występują w obronie wartości. Widać też typowe dla Amerykanów przywiązanie do praw nadanych przez Boga i uznanych w ich Konstytucji – „Texas ma podstawowe prawo”, czyli prawo, które Bóg ustanowił, a przodkowie obwarowali odpowiednimi zapisami.

 

I my, jako katolicy i potomkowie rycerzy broniących tożsamości Europy, powinniśmy brać przykład z mieszkańców Texasu, którzy jedną ręką podpisują deklarację o małżeństwie, drugą zaś trzymają przy kaburze z rewolwerem gotowi bronić dóbr, jakie Bóg powierzył ich pieczy.Filip Obara


DATA: 2015-07-11 12:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"...po czynach ich poznacie ..."
ponad 5 lat temu / pit
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.