DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Teksas i Kalifornia: dwie drogi

Teksas i Kalifornia: dwie drogi
fot. Rich Niewiroski Jr. / commons.wikimedia.org, licencja cc

Świat obiegła wiadomość, że Kalifornia, znana z polityki socjalnej, przegoniła wolnościowy Teksas w tworzeniu nowych miejsc pracy. Media podały już, że informacja ta może pomóc Barackowi Obamie podczas listopadowych wyborów prezydenckich w kontekście tego, że stosowana przez niego polityka tworzenia przez rząd nowych miejsc pracy jest skuteczna.

 W ciągu jednego roku, do lipca, w Kalifornii powstało 365 tysięcy etatów w sektorach pozarolniczych, co oznacza wzrost o 2,6 %. W analogicznym okresie, w Teksasie przybyło 222,5 tysięcy nowych miejsc pracy, czyli o 2,1 % więcej, niż rok wcześniej. Etatyści i zwolennicy państwa socjalnego mogą więc odtrąbić sukces. Czy rzeczywiście jest to jednak osiągnięcie i jakie mogą być jego skutki? Można by rzec, że „Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni”.

Kalifornia, rozpatrywana jako niezależne państwo, byłaby na 9. miejscu, jeśli chodzi o najpotężniejsze gospodarki świata. Jest jednak również niesamowicie zadłużona. Tylko w czasie ostatnich dwóch miesięcy trzy kalifornijskie miasta ogłosiły bankructwo. Stało się tak dlatego, że Kalifornia nie wyciągnęła lekcji, która płynie z rozwiązań zastosowanych przez Teksas: nie istnieje tam podatek dochodowy, podatki są niskie, polityka budżetowa zdyscyplinowania, a biznes nie napotyka biurokratycznych przeszkód. Efektem tego jest wynoszące w Teksasie 7,2 % bezrobocie, niższe od średniego, krajowego poziomu, podczas, gdy w Kalifornii wynosi ono 10,7 %, trzeci najwyższy odsetek w kraju.

Zestawiać ze sobą gospodarki pod względem tworzonych miejsc pracy to tak, jak gdyby porównywać powierzchnię do objętości. Wyniki i wnioski z nich płynące mogą być bardzo mylące. Co z tego, że rząd „stymuluje” gospodarkę, tworząc miejsca pracy, skoro nie są one tak naprawdę potrzebne gospodarce, ale rządowi? Każdy z nas dostał kiedyś zapewne od bliskiej osoby prezent, który mimo wszystko nie trafił w nasz gust. Skoro nawet ktoś, kto dobrze nas zna, nie potrafi precyzyjnie wskazać naszych potrzeb, jak można uważać, że zrobi to rząd?

Co więcej, ilość tworzonych miejsc pracy jako wyznacznik tego, czy gospodarka jest w dobrej kondycji jest myśleniem typowym dla Keynesa i jego szkoły myśli ekonomicznej. Sam Keynes przyznał, że jeżeli rząd ma możliwości, by poprawić aktualną sytuację, powinien to zrobić, nie oglądając się na skutki swoich działań w dłuższym okresie, ponieważ, według jego słów, „W dłuższej perspektywie, wszyscy będziemy martwi”. Takim tokiem myślenia podąża właśnie Kalifornia – rzekoma konieczność interwencji przysłania wagę swobodnie działającego w warunkach wolnego rynku systemu cenowego. Brak zrozumienia, że rynek jest mechanizmem organicznym i przekonanie, że można go zaplanować i przewidzieć, zawsze doprowadzały do załamań gospodarczych.

 


Tomasz Tokarski
Źródło: www.forsal.pl


DATA: 2012-09-04 11:24
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.