DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Tego podatku nie chce wprowadzić większość krajów UE

Tego podatku nie chce wprowadzić większość krajów UE
fot. Capun / commons.wikimedia.org, licencja cc

Patrząc na zabiegi większości rządów, dążących do naprawy finansów publicznych w dużej mierze poprzez podnoszenie oraz wprowadzanie nowych podatków, aż trudno uwierzyć, że nie chcą skorzystać z jeszcze jednej możliwości do obciążenia podatników kosztami tego procesu. A jednak podatek od transakcji finansowych nie cieszy się dużym poparciem. Tylko 8 z 27 państw chce go wprowadzić. To za mało, aby rozpocząć wzmocnioną współpracę w tym zakresie.

 

Podatek od transakcji finansowych (FTT) miał być jeszcze jednym narzędziem do zacieśnienia współpracy w ramach UE. Jeszcze w czerwcu tego roku chętnych do przystąpienia do wzmocnionej współpracy w sprawie podatku od transakcji finansowych było 13 państw. Dziś taką wolę deklaruje zaledwie osiem państw: Niemcy, Francja, Austria, Portugalia, Belgia, Grecja, Słowenia i Estonia. To o jedno za mało aby wdrożyć procedurę wzmocnionej współpracy.

 

To nie wszystko. Z tej ósemki zaledwie 5 państw: Austria, Belgia, Francja, Niemcy i Portugalia wysłało oficjalne listy w tej sprawie do KE, która miałaby się zająć projektem. Los projektu jest niepewny również dlatego, że najprawdopodobniej pojawią się problemy w postaci uzgodnienia co ma być opodatkowane i w jakiej wysokości.

 

Tak naprawdę gdyby nie opór Wielkiej Brytanii i Szwecji, FTT zostałby narzucony wszystkim państwom członkowskim od 2014 roku. Takie decyzje wymagają jednak jednomyślności. Pomysł upadł. Pojawiła się wówczas nowa koncepcja, która zakładała wprowadzenie wzmocnionej współpracy grupy tych państw, które zdecydowałby się na jego wprowadzenie. Za takim rozwiązaniem optowały zwłaszcza Francja, Niemcy i Austria. Austriacka minister finansów Maria Fekter powiedziała wówczas, że dzięki tej decyzji uda się przekonać parlament do zatwierdzenia stałego funduszu ratunkowego, Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego(EMS). Podobny problem zaistniał również w Niemczech i tam wprowadzenie FTT było warunkiem dla akceptacji EMS i paktu fiskalnego.

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.forbes.pl


DATA: 2012-10-09 11:19
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.