29 kwietnia 2020

Technologia 5G budzi emocje. Chodzi nie tylko o zdrowie, ale i o wolny rynek

(źródło: pixabay.com)

Kontrowersyjne opinie wypowiadane przez polityków, protesty mieszkańców i zaangażowanie w dyskusję ekspertów oraz think tanków świadczy o napięciu i oporze, jaki budzi w wielu osobach budowa sieci wykorzystującej technologię 5G.

 

Na Słowacji pretekstem do podgrzania emocji stał się przetarg na budowę i eksploatację sieci 5G, a w szczególności 20-letni termin, na jaki operator otrzymałby licencję, co ograniczyłoby konkurencję na rynku na długi okres. Zdaniem jednego z polityków pozaparlamentarnej opozycji na Słowacji, Štefana Harabina, zastanawiające jest, że rząd Igora Matoviča jako swój priorytet przyjął budowę sieci 5G, która według wielu naukowców i lekarzy jest groźna dla zdrowia ludzi, podczas gdy w reakcji na epidemię koronawirusa „zatrzymał państwo oraz ograniczył prawa i wolności człowieka”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Mobilizacja przeciwników sieci 5G ma miejsce również u sąsiada Słowacji – w Czechach. W leżącym w kraju opawskim mieście Jesenik (Jesionik) w ubiegłym miesiącu doszło do protestu mieszkańców z powodu budowy tam (jako w jednym z pięciu miast Czech) testowych urządzeń sieci 5G. Dostęp do tej technologii będzie możliwy w Jeseniku prawdopodobnie już latem tego roku.

 

W artykule opublikowanym na słowackim portalu „Hlavne Spravy” stwierdza się, że dwa inne kraje europejskie – Słowenia i Szwajcaria – odeszły od budowy sieci 5G, ale informacja ta bazuje na doniesieniach z lutego tego roku, które dementowała już m.in. polska wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. Niemniej w Szwajcarii opór przeciw budowie sieci 5G jest dość silny.

 

Jak donosi słowacki portal „Teraz.sk”, ponad połowa Szwajcarów jest zaniepokojona możliwym negatywnym wpływem promieniowania z anten urządzeń sieci 5G na zdrowie ludzkie. W ubiegłym tygodniu rząd Szwajcarii zdecydował o nie zmienianiu standardów bezpieczeństwa podczas budowy sieci 5G, dwukrotnie na złagodzenie limitów nie zgodził się szwajcarski parlament. Aby ostudzić emocje, szwajcarski rząd zapowiedział, że wyspecjalizowana agencja ochrony środowiska będzie prowadzić regularne pomiary promieniowania niejonizującego i przekazywać te informacje opinii publicznej. Do sprawy odniósł się także jeden z szwajcarskich think tanków – Avenir Suisse, który ocenił straty, jakie mogłyby wyniknąć dla gospodarki kraju.

 

Głosy ekspertów w dyskusji o przyszłości sieci 5G są istotne, ponieważ władze kilku kantonów szwajcarskich (Genewa, Waadt i Jura) zastopowało budowę tych urządzeń, korzystając ze swej dużej samodzielności w systemie prawno – administracyjnym Konfederacji Szwajcarskiej. Ponadto – jak donosi „Basler Zeitung” – obecnie działa w Szwajcarii pięć komitetów, które chcą wystąpić z inicjatywami obywatelskimi w sprawie budowy sieci 5G.

 

Źródła: Teraz.sk, Hlavne Spravy.sk, Aktuality.sk, Euractiv.pl, Nowa Trybuna Opolska, Avenir Suisse.ch, Basler Zeitung

Jan Bereza

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram