DZIŚ JEST:   12   GRUDNIA   2019 r.

NMP z Guadalupe
Św. Finiana z Clonard
Bł. Konrad z Offidy
 
 
 
 

Technologia 5 G budzi obawy polityczne i medyczne. Czy słusznie?

Technologia 5 G budzi obawy polityczne i medyczne. Czy słusznie?
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com

Kwestia technologii 5G wciąż wzbudza emocje. W połowie lipca państwa UE przekażą do Komisji Europejskiej wyniki analizy dotyczącej jej bezpieczeństwa. Zarekomendują jednocześnie metody postępowania w tej kwestii. Sprawa budzi kontrowersje zarówno z powodu obaw dotyczących wpływu na zdrowie, jak i wojny handlowej z Chinami.

 

W prace nad technologią 5G zaangażowany jest chiński koncern Huawei, oskarżany przez USA o

działalność na rzecz rządu Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Choć firma dementuje oskarżenia o współpracę, to Unia dmucha na zimne i dlatego zleciła przeprowadzenie analiz. Nie oznacza to jednak, że budowa sieci zostanie wstrzymana.  

 

Sam Huawei przekonuje, że wymaga od kandydatów na pracowników oświadczeń o zaniechaniu współpracy z rządem czy armią – zauważa Urszula Zielińska na łamach „Rzeczpospolitej” [9 lipca 2019, s. A23]. Otwartą kwestią pozostaje jednak wartość takich deklaracji.

 

Warto pamiętać, że sprawa nie jest obojętna Polakom, gdyż Huawei inwestuje także w naszym kraju. Koncern wybudował sieć masztów dla sieci Play oraz w znacznej mierze infrastrukturę dla T-Mobile i Orange. Jak zauważa Maciej Gajewski, „gdyby nie podejrzenia o działania szpiegowskie, Huawei wydawał się skazany na sukces na polskim rynku telekomunikacyjnym. Firma miała być jednym z głównych podmiotów odpowiedzialnych za polską infrastrukturę 5G. I planów nie zmienia” [spidersweb.pl].

 

Wiele wskazuje na to, że, koniec końców, do powstania sieci 5G nad Wisłą dojdzie. Wytyczne Komisji Europejskiej mówią o założeniu jej w pierwszym polskim mieście już w 2020 roku.

 

Jak zauważa we wspomnianym tekście „Rzeczpospolita”, ludzie z branży telekomunikacyjnej nie biorą pod uwagę możliwości nałożenia na konkretną firmę zakazu działalności. Wątpliwe więc, by akurat Huawei zostało z Polski wykluczone. Trwają natomiast analizy służące zapewnienia bezpieczeństwa i wyboru konsumentom – podaje gazeta. 

 

Czym jest sieć 5G ?

 

Co kryje się za tajemniczo brzmiącym określeniem 5G? Jak wyjaśnia serwis „Nauka w Polsce”, telefonia komórkowa wymaga pośrednictwa stacji bazowych, do których aparat telefoniczny przesyła fale radiowe. W Polsce stacje dzieli odległość około 2 kilometrów w miastach i 10 razy więcej na wsi. Teren zasięgu tych jednostek podzielony jest na komórki (zazwyczaj 3). Do każdej z nich można podłączyć tysiąc urządzeń transmitujących dane w danym momencie.

 

Choć na razie jest to wystarczająco dużo, wkrótce wydajność i tak może okazać się zbyt niska. Komórki-stacje obsługiwać będą bowiem nie tylko telefony komórkowe, lecz również inne urządzenia. Wszak do sieci podłączonych będzie coraz więcej urządzeń – pralki, lodówki et cetera. Mówi się o „Internecie Rzeczy” – gdzie do sieci podłączone są nie tylko telefony czy komputery, ale i wiele przedmiotów codziennego użytku.

 

W takiej sytuacji wydajność dotychczasowych stacji – funkcjonujących zgodnie z technologią 2G, 3G i 4G, okaże się zbyt mała. Stąd też potrzeba technologii 5G, obsługującej nieporównywalnie więcej urządzeń naraz – wyjaśnia „Nauka w Polsce”.

 

Obawy zdrowotne

 

Sieć 5G będzie „nadawać” na znacznie wyższych częstotliwościach. O ile obecnie maksymalnie spotyka się częstotliwość 5 GHz, o tyle w 5G mowa nawet o około 52 GHz. Czy pozostanie to bez wpływu na zdrowie ludzi? Z racji nowatorskiego charakteru technologii, trudno tu ostatecznie wyrokować.

 

Istnieją jednak obawy. Na przykład w 2016 Europejska Akademia EUROPAEM stwierdziła: „istnieją silne dowody na to, że długoterminowa ekspozycja na pole elektromagnetyczne może powodować wzrost zachorowań na nowotwory, Alzheimera i bezpłodność. Częściej jednak mamy do czynienia z objawami nadwrażliwości na EMF, m.in. bólami głowy, trudnościami z koncentracją, problemami ze snem, depresją, brakiem energii, zmęczeniem i symptomami grypopodobnymi”. Badania te przywołał poseł Robert Majka w swej interpelacji do Prezesa Rady Ministrów.

 

Zauważył on również, że 13 września 2017 roku ponad 180 naukowców i lekarzy z 36 krajów podpisało apel, w którym domagają się zawieszenia technologii 5G w Europie.

 

Nawet jeśli istnieją odmienne ekspertyzy, to jedno jest pewne – 5G budzi liczne wątpliwości i wskazana jest daleko posunięta roztropność. To samo dotyczy Internetu Rzeczy – mogącego tyleż ułatwić życie, co doprowadzić do permanentnej inwigilacji. Czy jednak marsz w tym kierunku da się zatrzymać?  

 

 

Marcin Jendrzejczak

 

 

 


DATA: 2019-07-15 07:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

mee - od razu przejdźmy do promieniowania rentgenowskiego - bedzie przesył danych, diagnostyka obrazowa i eutanazja w jednym. Full wypas.
4 miesiące temu / Jot
 
Polska podpisała jakąś europejską klauzulę ostrożności, nie pamiętam nazwy, ale ponieważ jest mnóstwo zastrzeżeń, również naukowców, należy poczekać z wprowadzaniem tej technologii. Mam wielkie obawy co do wpływu 5G na zdrowie ludzi,bo badania na szczurach są katastrofalne i rokują jak najgorzej dla ludzi. Dobra zmiana na wszystkich polach chce doprowadzić do wykończenia rdzennej ludności w interesie obcych korporacji.Dzieci nie dość, ze szczepione toksycznymi szczepionkami teraz będą jeszcze królikami doświadczalnymi dla nałożonych różnych pól elektromagnetycznych. O tym jak wojsko może 5G wykorzystywać można znaleźć w necie i to nie są żadne teorie spiskowe.
4 miesiące temu / finka
 
SZOKUJĄCE, ale czy PRAWDZIWE? Jak wprowadza się 5G w Polsce? | M. Jarosiewicz
4 miesiące temu / ytube
 
Są nie tylko stanowiska ostrzegające przed 5G, ale i wiele tekstów pokazujących, że obawy są nieuzasadnione.
5 miesięcy temu / M
 
Tego marszu do 5G nie da się powstrzymać, za duże pieniądze sa do zarobienia. Poza tym, nigdy tak nie było by COŚ wynalezione nie zostało skonumowane,
5 miesięcy temu / Tadek
 
Jest taka zasada, że jak się o czymś robi reportaż lub pisze to należy się z tematem dokładnie zaznajomić anie wypisywać , chyba łyknięte z internetu fragmenty. 5G= więcej nadajników o UWAGA mniejszej mocy... same takie wi fi małe.. o ile będą przestrzegane zasady i normy ich ustalania.... kłopotem mogą być satelity o wielkiej mocy komunikacyjnej.... ale to już USA... a i tak tego nie zrobią bo powodzenia z radarami doplerowksimi i ich odczytywaniem
5 miesięcy temu / dfgdfgdfg
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.