13 lutego 2019

Francja i Niemcy przygotowują plan stworzenia „europejskich czempionów”

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Po odrzuceniu fuzji francuskiego Alstoma z niemieckim Siemensem, Francja i Niemcy pracują nad przeglądem unijnych reguł konkurencji, aby stworzyć „europejskich czempionów” zdolnych do konkurowania z amerykańskimi i chińskimi koncernami międzynarodowymi.

 

Biorąc pod uwagę niechęć Komisji Europejskiej, kierowanej przez Jean-Claude’a Junckera, w sprawie przeglądu reguł odnoszących się do łączenia przedsiębiorstw, francuski dyplomata powiedział, że celem ich inicjatywy jest wpłynięcie na program następnej władzy wykonawczej UE, która zostanie wyłoniona po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. KE w nowym składzie zacznie pracę w listopadzie 2019 r.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Podczas rozmowy z dziennikarzami francuski minister finansów, Bruno Le Maire i jego niemiecki odpowiednik Olaf Scholz bronili idei stworzenia „europejskich mistrzów”, aby zapewnić konkurencyjność europejskiego przemysłu.

 

Le Maire argumentował, że Europa musi zbudować „prawdziwych mistrzów”, aby stawić czoła presji Chin w ciągu następnych dziesięcioleci. Z kolei Scholz zalecił przegląd przepisów unijnych, by firmy europejskie mogły wykorzystać skalę rynku europejskiego.

 

Wiceprezes Komisji ds. zatrudnienia, wzrostu i inwestycji, Jyrki Katainen częściowo podzielał stanowisko Paryża i Berlina, wskazując na „bardzo istotny wpływ” szybkich zmian technologicznych na rynek europejski. Dodał jednak, że kwestia fuzji przedsiębiorstw i tworzenia de facto oligopoli, zmniejszających konkurencję na rynku europejskim, musi być poddana gruntownej analizie, by nie doprowadzić do sytuacji, w której konkurencja na rynku UE zostanie ograniczona, ceny towarów i usług wzrosną, a jakość produktów pogorszy się.

 

Le Maire w przyszłym tygodniu udaje się z wizytą do Berlina, aby porozmawiać z ministrem gospodarki Niemiec, Peterem Altmaierem odnośnie ograniczenia wyłącznej kompetencji Komisji w zakresie polityki konkurencji. Jedna z propozycji przewiduje przyznanie przywódcom UE prawa do zmiany decyzji Komisji w sprawie fuzji. Francja i Niemcy szukają także rozwiązań, mających ułatwić zbycie przedsiębiorstw w razie problemów finansowych.

 

Za zmianami przepisów antymonopolistycznych opowiada się 19 krajów UE. Chcą one tworzyć wielkie korporacje zdolne do konkurowania na rynku globalnym z przedsiębiorstwami amerykańskimi i chińskimi.

 

Francuzi pracują nad większym planem wzmacniania przemysłu w UE. Ma on by gotowy do marca. Będzie przewidywał dofinansowanie z unijnego budżetu ogromnych inwestycji w innowacje i najnowsze technologie, w tym w sztuczną inteligencję. Paryż chciałby także rozwiązań protekcjonistycznych w zakresie handlu i inwestycji zagranicznych w newralgicznych sektorach Unii Europejskiej.

 

Komisja Europejska 6 lutego podjęła decyzję o zablokowaniu fuzji Siemensa i Alstom, mającej na celu stworzenie europejskiego mistrza w sektorze kolejowym, ze względu na negatywny wpływ, jaki wywarłoby to na rynek europejski i konsumentów.

 

Źródło: euractiv.com

AS

 

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana 52. Niemieckie rewolucje

 

Polonia Christiana 52

 

W numerze: prof. Tadeusz Marczak o powrocie kwestii niemieckiej, ks. prof. Tadeusz Guz o tym, jak rozumieć Niemców, rozmowa z prof. Bogdanem Musiałem. Ponadto: meandry socjalnej wolności, blizny Budapesztu i joga w psychoterapii.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram