DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 36  >   TEATR OBRZYDLIWOŚCI

Temida Stankiewicz-Podhorecka

Teatr - zabijanie tożsamości narodowej


Żyjemy w czasach rozchwiania wszystkich wartości. Na naszych oczach przez świat przetacza się antychrześcijańska rewolucja, niczym walec tratując po drodze wszystko co dobre, normalne, zgodne z prawem naturalnym. Nowa lewica i neoliberalne środowiska polityczno-medialne wbijają nam do głów, iż bycie Polakiem, a do tego jeszcze katolikiem, nie ma najmniejszego sensu. Że być Polakiem, to dzisiaj raczej wstyd.
 
Klimat antypolskości towarzyszy dziś większości przedsięwzięć realizowanych niemal we wszystkich przestrzeniach naszego życia: w polityce, gospodarce, nauce, edukacji i w mediach. Ale najbardziej spektakularną przestrzenią, najsilniej oddziałującą na odbiorcę jest kultura, w której niezwykle ważną rolę pełni teatr. A ten przecież należał kiedyś do sztuki wysokiej i ma tak piękne karty w swoich dziejach, jak na przykład podczas drugiej wojny światowej, okupacji niemieckiej czy podczas stanu wojennego. Teraz zaś teatr ochoczo bierze aktywny udział w niszczeniu polskości.

Naturalnie, nie dotyczy to wszystkich teatrów w Polsce, niemniej o większości z nich można powiedzieć, że prezentowane na ich scenach przedstawienia nie kierują widza ku patriotyzmowi, nie kształtują ducha patriotycznego czy świadomości narodowej, lecz nienawiść do własnego kraju. Słowo „patriotyzm” rzadko tu pada, a jeżeli już, to wyłącznie w celach prześmiewczych. Tak więc, jeśli teatr wciąż kształtuje tożsamość, to jest to tożsamość antynarodowa i antychrześcijańska, zwłaszcza antykatolicka. Bo antynarodowość w przedstawieniach zazwyczaj idzie w parze z antykatolickością.

Obserwując wnikliwie życie teatralne i w ogóle kulturalne, trudno się oprzeć wrażeniu, że istnieje scenariusz – bardzo precyzyjnie przygotowany przez pewne środowiska – według którego systematycznie dokonuje się dziś niszczenia kultury zakorzenionej w chrześcijaństwie. Chodzi o to, by całkowicie tę kulturę przeformułować, zmienić hierarchię wartości, i w miejsce kultury wprowadzić antykulturę – antysztukę, antyteatr, antyliteraturę… Dlaczego? Bo kultura, jak wiadomo, jest najbardziej bezpośrednim nośnikiem i przekaźnikiem wartości, które budowano przez wieki i których nie można oderwać od tradycji. Ta z kolei jest nieodłącznie związana z cywilizacją chrześcijańską. A to znaczy, że wartości chrześcijańskie stanowią fundament, podstawowy trzon kultury. Łączą się z tym wzorce zachowania, styl życia, relacje międzyludzkie, no i oczywiście twórczość artystyczna. Na straży tychże wartości od pokoleń twardo stoi Kościół broniący tradycji w jej najszlachetniejszym wydaniu.

Tymczasem lewicowo‑liberalne ideologie i ich pochodne próbują dziś zawładnąć światem i przejąć rząd dusz. Czynią to głównie przez kulturę, przez sztukę. Film, literatura, sztuki plastyczne, teatr, a także nauki humanistyczne poddaje się nieustannej presji odcinania się od tradycji. Finansowanie przez państwo tego typu przedsięwzięć stanowi realizację owego scenariusza...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Szczątki generała Franco zostaną ekshumowane już w czwartek 24 października. Wojskowy przywódca spocznie na cmentarzu Mingorrubio w podmadryckim El Pardo.

 
 

Podczas burzliwej debaty w Parlamencie Europejskim, Robert Biedroń domagał się przyjęcia przez PE rezolucji wzywającej PiS do odrzucenia obywatelskiego projektu „Stop pedofilii”. Zdaniem europosła, najwyższy czas potępić „głupi i średniowieczny” pomysł.

 

W związku z trwającym od 2017 roku kryzysem politycznym w Irlandii Północnej zabrakło siły, która zatrzymałaby narzucone z zewnątrz zmiany w prawie tego państwa rozszerzające przepisy aborcyjne i dopuszczające tzw. małżeństwa jednopłciowe.

 

Amazonia wtargnęła do Rzymu. Figurki, posążki, dziwne rytuały. Jedni zarzucają, że to pogaństwo, inni zaprzeczają. Jedno jest jednak pewne – inkulturacja, kult ekologii zaszły bardzo daleko. Zbyt daleko.

 

Coraz więcej naukowców zajmujących się klimatem oponuje przeciwko wywoływaniu histerii przez lewicowych aktywistów klimatycznych. Są oni zdeterminowani, by atakować każdego, kto nie zgadza się z ich postulatami „sprawiedliwości społecznej” – wskazuje prof. Cliff Mass. Dążą oni do całkowitej przebudowy struktury społecznej, a właściwie zniszczenia obecnej i zbudowania czegoś nowego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.