DZIŚ JEST:   24   MAJA   2019 r.

NMP Wspomożycielki Wiernych
Św. Magdaleny Zofii Barat
Św. Wincentego z Lerynu
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 20  >   POLSKA

Rozmowa z Jackiem Sapą

Tę walkę musimy wygrać!


Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Wybierz życie złożył w drugiej połowie kwietnia bieżącego roku na ręce marszałka sejmu Grzegorza Schetyny obywatelski projekt ustawy znoszącej wszystkie dopuszczone obecnie przypadki, w których pozwala się na zabicie dziecka poczętego w łonie matki. Oznacza to, że wraz z przyjęciem projektu ustawy przez Sejm Rzeczypospolitej i jej wejściem w życie, prawo polskie – po wielu latach zezwalania na mordowanie niewinnych – chroniłoby wreszcie życie wszystkich bez wyjątku dzieci od momentu ich poczęcia. Wraz z projektem ustawy złożono w kancelarii Sejmu niemal pół miliona podpisów wyrażających dla niej poparcie. Ta imponująca liczba prawie pięciokrotnie przekracza wymagane prawem sto tysięcy podpisów potrzebnych do zgłoszenia obywatelskiego projektu ustawy.

Skąd pomysł tej inicjatywy ustawodawczej i dlaczego właśnie w takim momencie, czyli tuż przed beatyfikacją Jana Pawła II i w bliskim sąsiedztwie wyborów parlamentarnych?

– Zaczynając naszą działalność w roku 2002 zakładaliśmy działania długofalowe. Chodziło nam, po pierwsze – o kształtowanie opinii publicznej, po drugie – o formowanie postaw, po trzecie wreszcie – o wywarcie wpływu na moralność publiczną.

Pierwszy cel został osiągnięty po wieloletniej kampanii obejmującej organizacje takich działań jak: obchody Dni Życia, wystawy Wybierz Życie czy Marsze dla Życia i Rodziny. Na przestrzeni lat 2005-2009 nastawienie opinii publicznej w sprawie aborcji uległo zasadniczej zmianie. O ile bowiem w 2005 roku 57 procent respondentów deklarowało poparcie dla aborcji, to już w roku 2009 aż 63 procent respondentów było jej przeciwnych. Oczywiście, na te dane CBOS-u wpłynęło również wiele innych czynników, niemniej wydaje się, że kilka zainspirowanych przez nas cyklicznych wydarzeń mogło być katalizatorem nastojów i opinii publicznej.

W związku z tym rozpoczęliśmy działania związane z drugim obszarem zainteresowań, czyli kształtowaniem postaw.

 

W jaki sposób udało się Państwu zebrać tak wielką liczbę podpisów pod projektem i jak długo trwała cała akcja?

– Akcję zaczęliśmy przygotowywać już w roku 2006. Jak widać, nie zmarnowaliśmy tych kilku lat i po sprzyjających wynikach badań opinii publicznej przeszliśmy pod koniec 2009 roku do ostatecznych przygotowań praktycznych całej kampanii. Od lipca 2010 do marca 2011 roku przejechaliśmy z panem Mariuszem Dzierżawskim całą Polskę, wykorzystując nasze kontakty z wieloma środowiskami i grupami osób zaangażowanymi w wystawy, marsze czy Dni Życia. Z tej licznej grupy powstała mniejsza grupa koordynatorów lokalnych.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Czym żyła polska polityka w ostatnich tygodniach? W Przeglądzie Prasy portalu PCh24 kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego omawiają: Krystian Kratiuk, Jacek Ożóg i Michał Wałach. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło także kryzysu w Kościele.

 
 

Partie jednoznacznie eurosceptyczne to nad Wisłą co najwyżej II liga. Czy w przyszłości ta sytuacja ulegnie zmianie? Tego dowiemy się już po 26 maja.

 

Saim Saeed, publicysta pakistańskiego pochodzenia związany z lewicowym „Politico” czy magazynem „The Diplomat” na łamach „Foreign Affairs”, pisma think tanku Council on Foreign Relations, które od lat 40. ub. wieku promuje proces federalizacji świata, jako sposób na przezwyciężenie nacjonalizmu, wyjaśnia dlaczego tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne dla przyszłości Europy.

 

We Francji zakończyła się kampania wyborcza. Sondaże od miesiąca dają wygraną partii narodowej (RN) Marine Le Pen z niewielką przewagą nad prezydencką partią Republika w Drodze (LREM). Na trzecim miejscu są centroprawicowi Republikanie.

 

Theresa May potwierdziła doniesienia medialne dotyczące jej rezygnacji z funkcji premiera brytyjskiego rządu. Jak ogłosiła, stanie się to już 7 czerwca.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.