DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

Te powszechnie używane substancje szkodzą – europarlamentarzyści wzywają do działania

Te powszechnie używane substancje szkodzą – europarlamentarzyści wzywają do działania
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

W czwartek Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie negatywnego wpływu szeregu substancji chemicznych stosowanych do produkcji żywności i kosmetyków w UE. Według badań zaburzają one prace układu dokrewnego, wpływając na płodność. Powodują także wady rozwojowe dzieci, nowotwory oraz otyłość.


Eurodeputowani zwrócili się do Komisji Europejskiej o zapewnienie wyższego poziomu ochrony przed substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną (EDC). Za rezolucją głosowało 447 europarlamentarzystów, 14 opowiedziało się przeciwko niej, a 41 wstrzymało się od głosu. Rezolucja jest niewiążąca. 


Posłowie zaproponowali traktowanie EDC na równi z substancjami sklasyfikowanymi jako CMR, a więc powodujące nowotwory, szkodzące płodności czy wywołujące mutacje. CMR jest zakazane w unijnych przepisach regulujących kwestię produkcji kosmetyków. 


Chemikalia EDC powszechnie występują w puszkach służących do przechowywania żywności, w wewnętrznej powłoce izolującej żywność od metalu, twardych materiałach przypominających szkło i tworzywach poliwęglanowych. Znajdują się również w woreczkach do żywności, foliach czy plastikowych opakowaniach. Można je również znaleźć w produktach dla dzieci, pojemnikach na żywność, produktach do higieny osobistej, pestycydach, a nawet w meblach. Szkodzą one zdrowiu ludzi i zwierząt wywołując zaburzenia funkcjonowania układu hormonalnego.


Obecnie znamy około 800 substancji chemicznych wywołujących zakłócenia działalności hormonów lub podejrzewanych o to.

 

Dyskusja na temat EDC zaczęła się już w 1996 roku. Zgodnie z przyjętą przez Komisję w grudniu 1999 r. strategią EDC stanowi zagrożenie dla zdrowia i środowiska.


Z kolei w lipcu 2018 roku władza wykonawcza UE opublikowała nową strategię dotyczącą zwalczania wpływu substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. Rozpoczęto też badanie obowiązujących przepisów pod tym kątem.


Według inicjatorów rezolucji reakcja Komisji Europejskiej na EDC jest niewystarczająca w stosunku do zagrożeń medycznych. Brakuje bowiem konkretnego planu działania.


Dlatego też przez rezolucję europarlamentarzyści domagają się zmiany podejścia Komisji Europejskiej do omawianej kwestii. Poparcie dla rezolucji wyraziły wszystkie ugrupowania w Parlamencie Europejskim. Jednak brytyjska eurodeputowana Julie Girling skrytykowała zbytni pośpiech i nienaukowość twierdzeń przeciwników EDC.

 

„Zieloni” i liberalni prawodawcy skrytykowali z kolei Komisję Europejską za jej definicję EDC. Ich zdaniem zdaje się ona odnosić wyłącznie do produktów pochodzenia roślinnego. Tymczasem EDC występuje także w zabawkach i kosmetykach – przekonywał belgijski poseł Frédérique Ries.


Z kolei profesor Barbara Demeneix, przewodnicząca grupy zadaniowej ds. zaburzeń endokrynologicznych w Towarzystwie Endokrynologicznym poparła europarlamentarzystów. Jej zdaniem ich działanie jest oparte na nauce i stanowi reakcję na realne zagrożenia dla zdrowia publicznego.


Uczona skrytykowała także nieuregulowaną sytuację substancji, wskazała na perfluoroalkilowe (PFAS), zakłócających pracę hormonu tarczycy i wpływających na układ immunologiczny. Wśród kilku tysięcy z nich większość pozostaje mimo to legalna.


Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie kompleksowych ram Unii Europejskiej dotyczących substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego (2019/2683(RSP)) przewiduje stworzenie „bardziej kompleksowych ram Unii Europejskiej w obszarze substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego”.


Według europosłów EDC powoduje nie tylko wady rozwojowe, nowotwory i bezpłodność, lecz również trudności w nauce, problemy z koncentracją, a nawet feminizację mężczyzn i maksulinizację kobiet.

 

„W przypadku prawie 800 substancji chemicznych istnieje pewność lub podejrzenie, że mogą zakłócać funkcjonowanie receptorów hormonalnych, syntezę hormonów lub ich przekształcanie”, jednakże „tylko niewielka część tych substancji przeanalizowano w badaniach mogących zidentyfikować widoczne oddziaływanie na układ hormonalny w nienaruszonych organizmach” – zauważono w rezolucji.


Autorzy rezolucja wzywają Komisję do przedstawienia kompleksowego prawodawstwa „w celu ochrony obywateli Unii przed związanymi ze środowiskiem naciskami i zagrożeniami dla zdrowia i dobrostanu”.

 

Źródła: euractiv.com / europarl.europa.eu
AS

 

 


DATA: 2019-04-23 16:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie bójcie się tego co zabija ciało ale bójcie się tego co duszę zabija. Życie nie kończy się na śmierci fizycznej ale trwa wiecznie. Dbajmy o nasze dusze a nie o ciało z którym w każdej chwili może nam przyjść się rozstać. W KAŻDEJ CHWILI !!!
3 miesiące temu / Daro
 
Ale co se zarobili dzięki tym trutkom dodawanym do wszystkiego,tego im już nikt nie zabierze.Teraz głośno o tym trąbią,jak za dużo producentów zaczęło tę chemię stosować i wpływy prekursorom spadły.To jest ten sam mechanizm jak w latach 90-tych umowa od darowizn od osób prywatnych spisana między sobą na kartce i dołączona do pitu.Kto to jeszcze pamięta?A jak ludzie się zwiedzieli,to ci którzy na tym najwięcej skorzystali zaraz doprowadzili do natychmiastowego zakazu.Tak samo jest w przypadku tej chemii pchanej gdzie popadnie.Pozwalała obniżać koszty kilku,a jak zaczęto działać powszechnie,to trzeba zakazać.
3 miesiące temu / antonówka
 
Mydlenie oczu. Co glifosatem?
3 miesiące temu / Maciek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.