DZIŚ JEST:   17   LUTY   2019 r.

VI Niedziela zwykła
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 54  >   NASZE DZIEDZICTWO

Grzegorz Kucharczyk

Tchórzostwo pasterzy, chciwość władzy, męczeństwo ludu


Ogłoszona niedawno w Lund protestancko-katolicka deklaracja, w myśl której katolicy i protestanci ponoszą równą winę za zranienie widzialnej jedności Kościoła, maluje wyjątkowo jednostronny obraz historii. A dzieje reformacji w Szwecji znakomicie to egzemplifikują.

 

W Szwecji – podobnie jak w przypadku państw północnoniemieckich, Anglii czy sąsiedniej Danii – decydującym czynnikiem przesądzającym o nadaniu impetu ruchowi reformacyjnemu nie był „głos ludu”, ale odwrotnie: działanie władzy państwowej wbrew ludowi.


W kraju Trzech Koron protestantyzm został narzucony odgórnie i przez długie dziesięciolecia musiał korzystać ze wsparcia władcy, który – bynajmniej nie za sprawą jakiegoś porywu serca poszukującego „czystej wiary” (jak w propagandzie protestanckiej nazywano poglądy Lutra) – zdecydował się wystąpić przeciw Kościołowi katolickiemu.


Władcą tym był Gustaw Waza, który na początku lat dwudziestych XVI wieku stanął na czele antyduńskiego powstania, które ostatecznie wyniosło go do korony. Na początku tegoż wieku Kościół w Szwecji nie przeżywał jakiegoś dramatycznego, wewnętrznego (duchowego czy intelektualnego) kryzysu.


U progu panowania Gustawa Wazy istniało w Szwecji około pięćdziesięciu fundacji klasztornych, na czele z cieszącym się od lat wielką estymą zarówno królów i możnowładztwa, jak również prostego ludu klasztorem Sióstr Brygidek w Vadstenie. Znajdujący się w tym samym miejscu zakon męski, odwołujący się do duchowego dziedzictwa świętej Brygidy, uczynił z klasztoru najważniejszy w całym państwie ośrodek życia kulturalnego. Posiadał on niezwykle zasobną jak na owe czasy bibliotekę (ponad tysiąc woluminów), a w jego murach prowadzono ożywioną działalność translatorską, która położyła fundament pod przyszły szwedzki język literacki (Lars Olof Larsson).


Pod koniec XV wieku pojawiły się w Szwecji nowe domy klasztorne: kartuzów w Mariefred czy joannitów w Kronobeck. Istniejące już wcześniej klasztory dominikanów i franciszkanów w Sztokholmie, Skänninge, Söderköping i Kalmarze bynajmniej nie skarżyły się na brak powołań. Charakterystyczne było również, że pod koniec XV stulecia stan duchowny coraz mocniej otwierał się na inne stany. Coraz liczniejsza rzesza duchownych (w tym biskupów) pochodziła ze stanu mieszczańskiego i chłopskiego. Wszystko to nie świadczyło bynajmniej o kryzysie Kościoła w Szwecji.

 

„Reforma” – dzieło chciwości

Zwycięski Gustaw Waza potrzebował jednak pieniędzy. Długi, które zaciągnął na wojnę z Duńczykami w Lubece, były potężne. Na tron wyniosła go szlachta i chłopstwo. Trudno więc było – przynajmniej na tym etapie – łupić te właśnie stany. Do złupienia natomiast pozostawały dobra kościelne, które – jak głosili obecni w najbliższym otoczeniu Gustawa Wazy adepci nauczania doktora Lutra (odpadły od Kościoła ksiądz Lars Andersson, podpisujący się jako Laurentius Andrae) – powinny zostać natychmiast przejęte jako „własność ludu” dla „dobra ludu”. Cały lud nie mógł jednak zajmować się administrowaniem tymi dobrami, tym bardziej, że i wśród ludu nie brakowało „papistów”. Bezpieczniej więc będzie, gdy lud odda skonfiskowane w jego imieniu dobra kościele w gestię swojego reprezentanta, czyli władcy świeckiego

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 
 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 

 

Polski premier podsumowując konferencję bliskowschodnią ocenił, że Polska znalazła się w centrum wydarzeń i procesów, które ukształtują nowy światowy porządek. Jego zdaniem, dziś mówi się o „procesie warszawskim” jako nowej drodze do wzmacniania pokoju na świecie.

 

Celem działań polskiego Kościoła jest „zero przypadków pedofilii” - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Chodzi także o walkę z pedofilią nie tylko na łonie Kościoła – przekonuje.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.