DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Tauron pozbędzie się kopalń węgla z powodu długów. USA, Niemcy i Holandia tworzą nowe

Tauron pozbędzie się kopalń węgla z powodu długów. USA, Niemcy i Holandia tworzą nowe
Zdjęcie ilustracyjne. FOT.Mikhail Sokolov/TASS/FORUM

Agencja Reutera podała, że Tauron, druga największa po Polskiej Grupie Energetycznej (PGE) spółka dostarczająca energię elektryczną w Polsce rozważa sprzedaż swoich dwóch z trzech kopalń. To efekt strat poniesionych przez spółkę w związku ze wzrostem cen pozwoleń na emisję CO2 i blokadą rządu w sprawie niepodnoszenia cen energii w roku wyborczym. Dla porównania, Amerykanie, Brytyjczycy, Australijczycy, Niemcy czy Holendrzy otwierają w tym samym czasie nowe kopalnie, koncentrując się na tzw. węglu metalurgicznym.

 

Państwowe przedsiębiorstwo energetyczne Tauron przewiduje sprzedaż nierentownych kopalń węgla, by poprawić swoją sytuację finansową. Spółka jest najbardziej zadłużoną grupą energetyczną w Polsce. Jak podaje Reuters, ponosi koszty związane z rządowym ograniczeniem cen energii elektrycznej.

 

Do Tauronu należą trzy kopalnie węgla kamiennego: Janina, Sobieski i Brzeszcze. Ta ostatnia, znajdująca się w rodzinnym mieście Beaty Szydło, przejęta przez Tauron cztery lata temu i ma pozostać w aktywach spółki.

 

Kopalnie miałyby trafić do holdingu węglowego PGG, producenta węgla koksowego JSW lub węgierskiego Weglokoks, które są w lepszej kondycji finansowej.

 

Wydobycie węgla w jednostce górniczej Tauron spadło do 5 mln ton w ubiegłym roku z 6,45 mln rok wcześniej, podczas gdy strata operacyjna przedsiębiorstwa wzrosła do ponad 1 mld zł z 211 mln w 2017 r! Zysk netto grupy spadł do zaledwie 205 mln z 1,38 mld zł w 2017 r!

 

Całkowite zadłużenie Tauronu wyniosło więc prawie 11 mld zł na koniec ubiegłego roku w porównaniu z obecną kapitalizacją rynkową 2,95 mld zł.

 

W ubiegłym roku hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce, które generują większość energii elektrycznej z węgla, wzrosły po gwałtownym wzroście kosztów emisji CO2 i cen węgla. Wynika to z zaakceptowania przez  nasz kraj międzynarodowych porozumień dot. realizacji Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030 i Paktu Paryskiego oraz unijnych dyrektyw. Bruksela jest promotorem Agendy 2030.

 

Aby zapobiec gwałtownym podwyżkom cen energii dla gospodarstw domowych – które i tak są nieuchronne w następnych latach, bo ceny emisji CO2 będą rosnąć  – rząd w pospiechu przyjął ustawę, ograniczającą cenę prądu na ten rok na poziomie z połowy 2018 r. Wprowadził również limit cenowy dla przemysłu i zaproponował rekompensatę za media na pokrycie różnicy. Straty jednak się kumulują i przedsiębiorstwa będą je musiały sobie jakoś „odbić”.

 

Swoich kopalń wyzbywa się także Francja, która postawiła na szybką dekarbonizację kraju, wymagając podobnej polityki od innych państw UE.

 

Spółka  ENGIE sprzedaje aktywa węglowe niemieckim i holenderskim firmom. Francuski koncern twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech lat zmniejszył swoją moc produkcyjną opartą na węglu o około 75 proc.

 

ENGIE ogłosiła, że sprzedaje także swoje udziały w elektrowniach opalanych węglem spółce Riverstone Holdings (moc 2.3 GW).

 

Po sprzedaży udziałów w zakładzie w Rotterdamie w Holandii i zakładach Farge, Zolling i Wilhelmshaven w Niemczech węgiel będzie stanowił zaledwie 4 proc. globalnych mocy wytwórczych ENGIE. Udział ten jeszcze na koniec 2015 r. wynosił 13 proc. Przedsiębiorstwo energetyczne twierdzi, że w ciągu ostatnich trzech lat zmniejszyło swoją produkcję energii elektrycznej na bazie węgla o około 75 proc, koncentrując się na tanim gazie m.in. z Algierii – z byłą kolonią mają specjalne warunki o współpracy - i OZE.

 

Nowe kopalnie w USA, Wielkiej Brytanii i Australii i popyt na węgiel metalurgiczny

Tymczasem Amerykanie, Australijczycy i Brytyjczycy inwestuję w nowe kopalnie, produkujące tzw. węgiel metalurgiczny. Popyt na tego typu surowiec z każdym rokiem rośnie. Ci, którzy handlują tego typu węglem obawiają się jednak konkurencji ze strony nowych kopalń. Bloomberg ostrzega, że branża, która przeżywa boom – przy zbyt dużej podaży i konkurencji  – nie będzie generować aż tak dużych wpływów. 

 

W USA wykorzystanie węgla do wytwarzania energii elektrycznej gwałtownie spadło, pomimo prób ożywienia tego typu działań ze strony prezydenta Donalda Trumpa. Jednak bardzo dobrze rozwija się wydobycie węgla metalurgicznego, na który rośnie zapotrzebowanie na świecie. Od 2016 r. cena za surowiec podwoiła się do ponad 210 USD za tonę metryczną.

 

Wcześniej w tym tygodniu Consol Energy dołączyła do co najmniej pięciu innych kopalń z USA, Wielkiej Brytanii i Australii planujących duże nowe projekty.

 

Popyt na tego typu węgiel wzrósł o 17 proc. od 2015 r. do 2018 r. – podaje Bloomberg Intelligence. Jeszcze w 2014 r. światowe zużycie węgla metalurgicznego wynosiło 284 mln ton, a podaż - 313 mln ton.

 

Peabody Energy Corp., największa amerykańska spółka węglowa, rozszerzyła już produkcję poprzez przejęcie kopalni Shoal Creek w grudniu i mówi, że zakład w Alabamie był głównym czynnikiem przyczyniającym się do zysków w pierwszym kwartale. Firma z siedzibą w St. Louis zapłaciła 387 milionów dolarów za kopalnię i spodziewa się zwrotu z inwestycji w mniej niż dwa lata.

 

Nowy projekt ma być realizowany w Zachodniej Wirginii. Kopalnia Itmann osiągnie pełną moc w 2021 r., a zwrot inwestycji – jak się szacuje - przekroczy koszty kapitałowe, nawet jeśli ceny spadną do 150 USD za tonę. Spółka Consol nie obawia się zwiększenia produkcji w nadchodzących latach, ponieważ zamierza oferować odmianę węgla o wyższej jakości.

 

Warrior Met Coal Inc. przygotowuje z kolei nową kopalnię Blue Creek, która jeszcze w tym miesiącu przeprowadzi wiercenia rdzeniowe. Od przyszłego roku ruszy projekt Alabama.

 

Firma Arch z siedzibą w Saint Louis w kwietniu szacowała, że globalny popyt na węgiel ma rosnąć o około 1,5 proc. rocznie, podczas gdy zdolności produkcyjne będą stale zmniejszały się o około 2 proc. z powodu wyczerpywania się złóż już w istniejących kopalniach.

 

W Wielkiej Brytanii wydobycie w West Cumbria zyskało aprobatę w marcu. Brytyjczycy zdecydowali się po 30 latach na otwarcie nowej kopalni, która ma wydobywać węgiel z dużych głębokości. Kopalnia Woodhouse Colliery ma rozpocząć produkcję węgla w 2021 r. Tymczasem w budowie znajdują się co najmniej dwa nowe obiekty w Australii. Kopalnia Ironbark 1 (Fitzroy Australia Resources) i kopalnia Olive Downs (Pembroke Resources) mają rozpocząć produkcję w 2020 roku.

 

Tauron tymczasem chce się pozbyć działalności górniczej. Aktualizacja strategii Tauronu ma się pojawić jeszcze w II kw. br. - poinformował dziennikarzy podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wiceprezes spółki Marek Wadowski. Dodał, że żadna decyzja w sprawie aktywów węglowych firmy jeszcze nie zapadła.

 

– Pracujemy nad aktualizacją strategii. Będziemy chcieli ją opublikować jak najszybciej. Myślę, że jest to możliwe jeszcze w drugim kwartale – mówił.
Wadowski oznajmił, że w 2019 roku Tauron nie powinien przekroczyć zapisanego w dokumentach wskaźnika długu netto do EBITDA na poziomie 3,5. – Tauron ma ważne inwestycje, potrzebuje oddechu, trzeba pewne rzeczy uporządkować. Trzeba, by Tauron się wzmacniał, bo ma przed sobą inwestycje – mówił Tobiszowski. Grupa chce długofalowo postawić na Odnawialne Źródła Energii.

 

ArcelorMittalPoland wygasza produkcję z powodu najwyższych w Europie cen energii. 1200 pracowników do zwolnienia?

Tymczasem z powodu wzrostu cen emisji CO2 i cen energii dla przedsiębiorstw spółka ArcelorMittal Poland wygasza produkcję hutniczą. 1200 pracowników zostanie od września zawieszonych. Muszą się liczyć ze zwolnieniem.

Geert Verbeeck, prezes ArcelorMittal Poland tłumaczył swoją decyzję m.in. gwałtownym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 w stosunku do początku 2018 r. (aż o 230 proc., obecnie wynoszą 25 euro za tonę, stawka ta obowiązuje jedynie w UE, ale nie kraje azjatyckie, które stają się tańsze, bardziej konkurencyjne).

 

Verbeeck dodał, że problemy, które ma spółka wynikają z tego, że Polska ma najwyższe ceny energii w Europie i są one prawie o połowę wyższe niż w Niemczech, Belgii itp.

 

Zaprzestanie produkcji stali oznacza także zmniejszenie wpływów do kasy samorządowej o około 60 mln zł z podatków, które co roku do budżetu miasta wpłaca firma.

 

„W dłuższej perspektywie, jeśli będziemy mówić o zamknięciu tej działalności, to pewnie AMP będzie chciało zmienić deklarację. To może oznaczać mniej wpływów dla miasta – przyznaje Bogusław Kośmider, wiceprezydent Krakowa. I dodaje: – Trzeba jednak popatrzeć na plusy. A te są głównie ekologiczne – zacytowała wypowiedź prezydenta krakow.wyborcza.pl.

 

Źródło: reuters.com / miningweekly.com / energylivenews.com / energetyka.wnp.pl / gazetakrakowska.pl / krakow.wyborcza.pl

AS


DATA: 2019-05-14 15:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

- Tauron nie likwiduje kopalni, tylko sprzedaje ją w/g doniesień - Węglokoksowi. - Po sprzedaży TPE będzie miało pieniądze na restrukturyzację finansów - Węglokoks zmodernizuje kopalnię i będzie ją lepiej eksploatował - Tauron ma trzy główne filary: Wydobycie, wytwarzanie oraz dystrybucja. Ceny CO2 oraz ustawa o cenach prądu nie wpływają na wydobycie, a to ten segment jest nierentowny. Od 3 lat Janina jest główną przyczyną ujemnego bilansu na wydobyciu. Bardzo mądry ruch, biznes musi się skupić na rentownych przedsięwzięciach. Warto nadmienić, że TPE podało szacunkowe wyniki finansowe za 1Q 2019 i są one znacznie wyższe od konsensusu o 40%?.
ponad 1 rok temu / MyślącyCzłow
 
Skutki gospodarki centralnie planowanej.
ponad 1 rok temu / Ioannes
 
Kolejny sukces? Konsekwencje były oczywiste, a więc PiS musiał wyrazić na nie zgodę. Mamy do czynienia z jawnym sabotażem i ostateczną likwidacją państwa polskiego przez POPiS.
ponad 1 rok temu / okupacja
 
Schemat robienia Polaków w bambuko wyłania się tu całkiem prosty. Najpierw ktoś położy łapy na polskim węglu, doprowadzając horendalnymi sankcjami nasze górnictow od nierentowności i wyprzedaży za bezcen, a potem okaże się, że "polityka klimatyczna" jednak nie jest wcale takim priorytetem. Dlaczego rząd nie zauważa, źe są to działania przeciwko Polsce i idzie im na rękę?
ponad 1 rok temu / sp
 
Szkodliwe dla Polski limity CO2 powinny być wypowiedziane - jak dawno sugerował prof. Jan Szyszko.
ponad 1 rok temu / Obywatel
 
Jeszcze więcej rosyjskiego węgla proszę!
ponad 1 rok temu / Katarzyna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.