DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Tani gaz dla Europy? Polska nie skorzysta

Tani gaz dla Europy? Polska nie skorzysta
fot.Krish Dulal/wikimedia.commons/GNUlicence
#USA    #POLSKA    #UNIA EUROPEJSKA    #ROSJA    #KANADA    #DONALD TUSK    #GAZ    #KATAR

Jeśli negocjacje między USA i Unią Europejską zakończą się powodzeniem, to  Europa będzie importować gaz po wyjątkowo korzystnej cenie. Nie skorzysta na tym Polska. Na skutek zawarcia niekorzystnych umów nasz kraj musi korzystać z gazu przesyłanego z terenów Rosji i Kataru. 


W USA i Kanadzie trwają pracę nad budową zakładów skraplania gazu. Tamtejszy przemysł wydobywczy  zmaga się bowiem ze zbyt niskimi cenami tego surowca na rynku wewnętrznym. Wszystko z powodu boomu łupkowego, który nastąpił w ostatnich latach.

 

Wzrost wydobycia łupków spowodował, że od 2005 r. ceny surowca spadły o 85 proc. do niespełna 80 dol. za tysiąc metrów sześciennych. Tak niskie ceny LNG są nie do udźwignięcia dla amerykańskiego przemysłu wydobywczego – koszty wydobycia czasem sięgają nawet 150 dol. za tysiąc metrów sześciennych gazu.

 

Amerykańskie koncerny poszukują więc rynków zbytu, gdzie mogłyby eksportować skroplony gaz. Możliwości eksportowe gazu z USA i Kanady już za cztery lata wzrosną nawet do 176 mld metrów sześc. gazu rocznie.  

 

Jak oblicza Timera Energy, gaz z USA i Kanady byłby dostarczany na europejski rynek po cenie maksimum 238 dol. za tysiąc metrów sześc. To o kilka dolarów taniej, niż obecnie wynoszą notowania spotowe na niemieckiej giełdzie European Energy Exchange i dwukrotnie mniej, niż płacą niektórzy europejscy klienci Gazpromu, w tym Polska.


Eksport gazu na europejski rynek będzie jednak możliwy dopiero wtedy, gdy Unia Europejska podpisze ze Stanami Zjednoczonymi umowę o wolnym handlu. Jest to sposób na ominięcie przeszkody prawnej, czyli zakazu eksportu gazu. - Londyn i Berlin lobbują na rzecz podpisania takiej umowy między UE a USA, ale inicjatywa ta ma coraz więcej przeciwników w samej Ameryce. Istnieje obawa, że eksport surowca do Europy znacznie podbije ceny gazu w USA - mówi DGP dyrektor Timera Energy David Stocks.

 

Jeśli jednak negocjacje zakończą się pomyślnie i Unia Europejska będzie importować gaz z USA to Polska na tym nie skorzysta. Główny powód to wieloletnie umowy jakie nasz kraj zawarł na dostawy tego surowca z Rosją i Katarem.


Zaprzeczają temu przedstawiciele PGNiG, według których Polska może skorzystać na tanim gazie z USA. A to dlatego, że do 2016 roku zapotrzebowanie na gaz w Polsce wzrośnie o 4 mld metrów szesc. Gaz mógłby być więc importowany dzięki terminalowi LPG w Świnoujściu, który ma zostać uruchomiony w 2014 roku. - Może to być gaz z USA. Oczywiste jest, ze jeśli LNG będzie tańsze niż dotychczasowe źródła, to import będzie mieć wpływ na obniżkę dla klientów PGNiG – twierdzi zespół prasowy koncernu.

 

Innego zdania są jednak eksperci. Polska za gaz z Rosji płaci dziś około 500 dol. Uruchomienie w 2014 r. terminalu LPG w Świnoujski nie rozwiane problemu, bo za LNG z Kataru zapłacimy nawet grubo ponad 500 dol. To cena dla nas skrajnie niekorzystna. Wczoraj cena gazu na nowojorskiej giełdzie Henry Hub spadła poniżej 79 dol. za 1 tys. m sześc.

 

Wieloletnie i niekorzystne umowy z Rosją i Katarem zostały podpisane w czasie pierwszej kadencji rządu premiera Donalda Tuska. Eksperci zwracali wówczas uwagę, że podpisywanie długoterminowych umów na dostawę gazu, w warunkach szybkiego rozwoju przemysłu wydobywczego, są dla Polski niekorzystne.

 

Źródło: forsal.pl

ged


DATA: 2012-03-30 00:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

O, i to jest prawdziwy skandal! Że o tym skrajnie nieodpowiedzialnym, a kto wie, czy nie na zamówienie, posunięciu powinny trąbić WSZYSTKIE media w całej Polsce i nie tylko. To jest przecież jawny sabotaż! Jest to tak czysty i niepodważalny dowód ewidentnego działania na szkodę Polski, że aż wierzyć się nie chce, że ta afera nie jest wszechobecna. Przecież afera hazardowa to przy tym nic, zero, proch i pył!
ponad 8 lat temu / Rybaman
 
dzieki Waldek ze nas tak załatwiłeś tą umową z ruskami,zapamiętamy...
ponad 8 lat temu / jac
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.