DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Talibowie nie chcą Państwa Islamskiego w Afganistanie

Talibowie nie chcą Państwa Islamskiego w Afganistanie
fot.fot. ISAF Headquarters Public Affairs Office / commons.wikimedia.org, licencja cc

Wpływowy lider Talibów w Afganistanie napisał odezwę skierowaną do „kalifa” Państwa Islamskiego. Apeluje w nim o nieingerowanie w jego strefę wpływów. Podział stref wpływów służyć ma… dżihadowi.

 

W Afganistanie trwają obecnie walki między Talibami a częścią dżihadystów, która przeszła na stronę Islamskiego Państwa. Do najostrzejszych starć dochodzi na wschodzie kraju, niedaleko granicy z Pakistanem. Nawet do tysiąca rodzin musiało opuścić swoje dotychczasowe miejsca zamieszkania po tym, jak dwóch lokalnych dowódców zadeklarowało lojalność wobec „kalifa” i zaatakowało innych talibów.

 

Akhtar Mohammad Mansour, drugi co znaczenia lider afgańskich talibów, pisze w swojej odezwie do „kalifa” Abu Bakra al-Bagdadiego, że w Afganistanie jest miejsce tylko na jedną organizację walczącą ze Stanami Zjednoczonymi. To na Talibach ma spoczywać odpowiedzialność za wprowadzenie na swoim terytorium islamskich zasad. Mansour odwołuje się do braterstwa religijnego i interesów islamu.

 

Choć afgańscy talibowie od lat walczą ze Stanami Zjednoczonymi i lokalnymi władzami, to ich brak skuteczności irytuje część zaangażowanych w konflikt grup. Coraz większa liczba mahometan z Azji Centralnej odchodzi od starych organizacji i włącza się w radykalną i skuteczniejszą strukturę Państwa Islamskiego. Dlatego Akhtar Mohammad Mansour apeluje do ISIS o zaprzestanie rekrutowania ludzi w Afganistanie. Zwłaszzcza, że Abu Bakr al-Bagdadi w styczniu 2015 roku powołał Radę Chorasanu, mającą reprezentować interesy Państwa Islamskiego w Afganistanie i krajach sąsiednich.

 

Chociaż obecnie ideologia dżihadu w wydaniu Państwa Islamskiego jest w Afganistanie niezbyt popularna, to amerykańskie i afgańskie media obawiają się, że w końcu może trafić na podatny grunt. Bieda i bezrobocie silnie kształtuje postawy Afgańczyków.

 

Źródło: radiomaryja.pl

MWł

 


DATA: 2015-06-19 11:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.