DZIŚ JEST:   17   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
 
 
 
 

Tak wyglądały procesje Bożego Ciała w przedwojennej Polsce! ZOBACZ ZDJĘCIA

Tak wyglądały procesje Bożego Ciała w przedwojennej Polsce! ZOBACZ ZDJĘCIA
Uroczystość Bożego Ciała w Krakowie. 31.05.1934. Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego / nac.gov.pl

W czwartek przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało. To jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci, zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim.

 

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa były objawienia bł. Julianny z Cornillon. Około 1207 r., jako szesnastoletnia dziewczyna, przeżyła pierwsze widzenia, choć były one jeszcze mgliste i niezrozumiałe. Zgodnie z tradycją hagiograficzną, dopiero kilkanaście lat później, w 1245 roku, św. Juliannie ukazać miał się Chrystus, który w widzeniu domagał się ustanowienia święta Eucharystii na pierwszy czwartek po święcie Trójcy Przenajświętszej. Pod wpływem tych objawień biskup Robert ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała, początkowo dla diecezji Liege, oraz zainaugurował pierwszą procesję eucharystyczną ulicami miasta.

 

W Polsce jako pierwszy wprowadził to święto biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej, natomiast w Kościele unickim - synod zamojski w 1720 r. W Kościele katolickim w Polsce pod koniec XIV w. święto Bożego Ciała było obchodzone już we wszystkich diecezjach. Było ono zawsze zaliczane do świąt głównych. Od końca XV w. przy okazji tego święta udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

 

Procesje eucharystyczne w dniu Bożego Ciała wprowadzono później niż samo święto. Pierwszym śladem ich istnienia jest wzmianka o uroczystej procesji przed sumą w Kolonii w latach 1265-75. Podczas procesji niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. W ten sposób nawiązywano do dawnego zwyczaju zabierania w podróż Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami.

 

W Polsce od czasów rozbiorów z udziałem w procesji łączyła się w świadomości wiernych manifestacja przynależności narodowej. Po II wojnie światowej procesje w czasie Bożego Ciała były znakiem jedności narodu i wiary. Z tej racji ateistyczne władze państwowe niejednokrotnie zakazywały procesji urządzanych ulicami miast.

 

Uroczystość Bożego Ciała w Warszawie.  19.06.1930

 

Uroczystość Bożego Ciała w Myszyńcu. 27.05.1937

 

Uroczystość Bożego Ciała w Toruniu. 30.05.1929

 

Uroczystość Bożego Ciała w Samborze. 19.06.1930

 

Uroczystość Bożego Ciała w Poznaniu. 19.06.1930

 

Uroczystość Bożego Ciała w Krakowie - widok na Sukiennice. 31.05.1934

 

Uroczystość Bożego Ciała w Krakowie - ul. Kanonicza. 19.06.1930.

 

Uroczystość Bożego Ciała w Gnieźnie. 30.05.1929.

 

Uroczystość Bożego Ciała w Poznaniu. 19.06.1930

 

Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego / nac.gov.pl.

 

KAI

TK


DATA: 2019-06-19 08:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nikt wtedy nic nie rozumial, przeciez po lacinie bylo! Teraz nkwa wiosna kosciola. Wszystko jest zrozumiale... i z roku na rok coraz mniej ludzi w procesjach.
3 miesiące temu / Trad
 
Nikt wtedy nawet nie słyszał o novus ordo missae. Była tylko KATOLICKA msza św. - w klasycznym rycie rzymskim, a kościoły były pełne. Wiara była inna - katolicka. Dzisiaj jest degrengolada, a wiarę sprotestantyzowano zaczynając właśnie od MSZY Św. Różnica jest nie tylko w tym, że zdjęcia są czarno-białe.
ponad 1 rok temu / czym się różni?
 
A tymczasem w NIemczech takie tłumy były tylko na zebraniach i przemowieniach AH.
ponad 1 rok temu / Ra
 
Skromność w ubiorze to bardzo ważny element naszego zachowania się podczas procesji Bożego Ciała.
ponad 1 rok temu / kobieta
 
Do pana/pani XYZ: Wróci, wróci. Jeśli nie damy się posłać na III Wojnę Światową w pierwszym szeregu, to doczekamy upadku tego liberalno-demokratycznego barbarzyństwa i odejścia pokolenia hipisów, którzy dziś sprawują totalitarną władzę nad większością świata i demoralizują pozostałych. I na widok zgliszcz, które pozostaną po krajach bezbożnego Zachodu ludzie będą siłą rzeczy musieli wrócić do prawdziwej katolickiej pobożności. Zwłaszcza, że wówczas skompromitowany modernizm odejdzie na śmietnik historii, gdzie jest jego miejsce, a Tradycja Katolicka znów będzie oddziaływać swym życiodajnym wpływem na przyszłe pokolenia mieszkańców naszej Ojczyzny.
ponad 1 rok temu / Andrzej Mleczyński
 
Ale tak poza tym, że czarno białe i ludzie trochę inaczej ubrani, to czym to się różni od dzisiejszych procesji?
ponad 1 rok temu / asdf
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.