DZIŚ JEST:   17   LUTY   2020 r.

Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 

Tak Wojsko Polskie pokonało sowietów w Białymstoku. Zobacz wyjątkowe ZDJĘCIA

Tak Wojsko Polskie pokonało sowietów w Białymstoku. Zobacz wyjątkowe ZDJĘCIA
Fot. Adam Białous/PCh24.pl

Stu rekonstruktorów z różnych miast Polski wzięło udział w odtworzeniu historycznych scen bitwy o Białystok, którą wojska polskie stoczyły z sowieckimi najeźdźcami spod znaku czerwonej gwiazdy. Tak jak 99 lat temu bolszewicy zostali pobici, a polska flaga dumnie załopotała nad polskim Białymstokiem.

 

Rekonstrukcja, zrealizowana według scenariusza przygotowanego przez Muzeum Wojska w Białymstoku, została przeprowadzona na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej i Pałacowej, w centrum miasta. Zobaczyć to niezwykłe widowisko przyszło kilka tysięcy osób. Aby, było je można obejrzeć bardziej szczegółowo ustawiono specjalne telebimy. W rekonstrukcji brało udział około 100 osób. Byli to członkowie grup rekonstrukcyjnych z różnych miast Polski.

Wykorzystano również armaty i pojazdy militarne z epoki (Ruso-Balt, Peugeot, Ford).

 

Widowisko wzbogaciła specjalnie przygotowana scenografia. Szczególnie silne wrażenie wywoływały efekty pirotechniczne. Bardzo realistyczne, potężnie brzmiące wystrzały z armat i karabinów, napełniły miasto bitewną wrzawą. Na ulice wyjechały pojazdy pancerne i oddziały konne z epoki. Słychać było szczęk oręża, bitewne okrzyki żołnierzy, jęki rannych i umierających. Przedstawiono m.in. scenę śmierci majora Józefa Marjańskiego - dowódcy batalionu, którego żołnierze wzięli na siebie główny ciężar walk o miasto. Marjański poległ na ulicy Warszawskiej. Dziś jedna z białostockich ulic nosi jego imię.

 

Bitwa białostocka, uważana za największą batalię w dziejach tego miasta, rozegrała się 22 sierpnia 1920 roku. W Białymstoku I Pułk Piechoty Legionów dogonił uciekających spod Warszawy sowietów ( 3 oraz 16 Armia SRR). Była to jedna z odsłon słynnego uderzenia, kontrofensywy znad Wieprza.  Po zwycięskiej bitwie o Białystok strona polska miała 34 zabitych i ponad 200 rannych, zaś bolszewicy - ponad 800 zabitych i rannych. Aż 8,2 tysięcy żołnierzy sowieckich dostało się do niewoli. Wojska polskie zdobyły trzy pociągi, samolot, 22 działa i 147 karabiny maszynowe.

 

W Białymstoku, o który w roku 1920 trwały krwawe boje, znajduje się kilka miejsc pochówku żołnierzy i osób cywilnych, którzy wówczas zginęli. Najwięcej ich mogił jest na Cmentarzu Wojskowym, który został założony przed II wojną światową dla ofiar wojny polsko – sowieckiej. Największa liczba żołnierzy polskich zginęła w czasie zdobywania Białegostoku przez sowieckie wojska. Wówczas to grzebano ich  blisko miejsc, gdzie polegli, gdyż na pochówek cmentarny nie było czasu.  Wiele szczątek tych żołnierzy przeniesiono później i uroczyście pochowano na cmentarzu wojskowym i komunalnym.

 

Blisko białostockiego dworca centralnego, przy ulicy Zwycięstwa znajduje się pomnik – mogiła zbiorowa żołnierzy 1 pp Legionów nazwany - „Krzyż i mogiła Legionistów z roku 1920”. Natomiast bitwa o Białystok z 22 sierpnia 1920 roku upamiętniona jest w kilku miejscach Białegostoku. W mieście stoi też pomnik wzniesiony ku czci 16 mieszkańców Białegostoku zamordowanych przez bolszewików 20 sierpnia 1920 roku, w przededniu wycofania się przez nich z miasta.

 

 

 

Tekst i zdjęcia Adam Białous /PCh24.pl


DATA: 2019-08-20 08:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tok było a teraz jesteśmy pod ich panowaniem.Przypominam ostatnie wypowiedzi pana Czaputowicza vel Czapkowicz
5 miesięcy temu / Lila
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.