DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Tajwan: przegrana prochińskiego kandydata. Pekin ostrzega przed „pomysłami o niepodległości”

Tajwan: przegrana prochińskiego kandydata. Pekin ostrzega przed „pomysłami o niepodległości”
總統府 [CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]
#TAJWAN    #CHINY    #PEKIN    #WYBORY    #POLITYKA    #NIEPODLEGŁOŚĆ

Pekin ostrzegł Tajwan przed wszelkimi pomysłami na niepodległość. Stało się to po tym, jak kandydat prochiński poniósł porażkę w wyborach prezydenckich.

 

Obecna prezydent Tajwanu Caj Ing-wen została ponownie wybrana na urząd uzyskując 57,1 proc. głosów poparcia. Odbywające się w tym samym dniu wybory parlamentarne ponownie przyniosły zwycięstwo jej ugrupowaniu - Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) – choć straciła ona kilka mandatów w porównaniu z poprzednią elekcją.

 

Główny przeciwnik Caj, Han Kuo-yu z Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang – KMT), zdobył jedynie 38,6 proc. głosów. W wyborach do jednoizbowego, 113-osobowego parlamentu, DPP uzyskała 61 miejsc, a KMT - 38. Mniejsze partie i kandydaci niezależni uzyskali łącznie 14 mandatów.

 

Zwyciężczyni wyborów prezydenckich obiecała kontynuację reform i wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego. Caj mówiła, że Tajwan „nie ulegnie groźbom”. - Chcę po raz kolejny przypomnieć władzom w Pekinie, że pokój, równość, demokracja i dialog są kluczami do stabilności. Chcę, żeby władze w Pekinie wiedziały, że demokratyczny Tajwan i nasz demokratycznie wybrany rząd nigdy nie ulegnie groźbom – podkreśliła, wzywając obywateli do jedności.

 

Tajwan, który formalnie nazywa się Republiką Chińską, jest niezależny od Chin kontynentalnych od czasu wojny domowej w 1949 roku. Pekin uważa Tajwan za zbuntowaną prowincję Chin i nie wykluczył możliwości siłowego przejęcia kontroli nad wyspą.

 

Zwycięstwa prezydent pogratulował amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Jego zdaniem, system demokratyczny, gospodarka wolnorynkowa i społeczeństwo obywatelskie sprawiły, że Tajwan stał się „wzorem dla regionu indopacyficznego”.  Podziękował Caj za przywództwo w rozwinięciu silnego partnerstwa z USA, chociaż Waszyngton nie ma formalnych relacji z Tajwanem, ale uznawany jest za jego największego sprzymierzeńca i dużego odbiorcę amerykańskiego uzbrojenia.

 

Przedłużające się protesty w Hongkongu i akcja Pekinu jedynie wzmocniły obawy co do intencji prochińskiego kandydata. Chińskie władzy przekazały jednak, że „mają jedną spójną linię, jeśli chodzi o politykę na Tajwanie”. Popierają „pokojowe zjednoczenie” i „jeden kraj, dwa systemy”. Są „zdecydowanie przeciwne wszelkim separatystycznym spiskom mającym na celu tajwańską niepodległość” – napisała na pierwszej stronie „Sunday’s People’s Daily”, oficjalna gazeta Chińskiej Partii Komunistycznej (KPCh), nie wspominając o imponującym zwycięstwie Caj Ing-Wen nad prochińskim biznesmenem Han Kuo-yu.

 

Sobotnie głosowanie unieważniło znaczenie wyników wyborów lokalnych w 2018 r., które okazały się sukcesem partii Han Kuo-yu. Przejęła ona bowiem 16 z 22 władz samorządowych. Kandydat prochiński obiecywał szereg inwestycji, w tym budowę parku rozrywki Disneyland na Tajwanie i toru wyścigowego Formuły 1 w miasteczku Kaohsiong.

 

Jednak według większości opinii publicznej, popularność Hana gwałtownie spadła w kwietniu ubiegłego roku po jego wizycie w ambasadzie Chin w Hongkongu. Większość analityków zgadza się, że sytuacja w Hongkongu i niezdarne zarządzanie przez rząd kontrowersyjnym projektem ustawy o ekstradycji, który doprowadził do coraz gwałtowniejszych protestów, było głównym powodem wzrostu popularności Caj. Ostrzegała ona przed zbyt bliskimi więziami z Pekinem.

 

23 marca w bezprecedensowym ruchu rywal Caj postanowił zrezygnować z oficjalnej podróży do Hongkongu i Makao, i bez poinformowania swojej delegacji złożył prywatną wizytę w biurze łącznikowym Centralnego Rządu Ludowego w Specjalnym Regionie Administracyjnym Hongkongu ( LOCPG), de facto w „ambasadzie” Pekinu w Hongkongu.

 

Han spotkał się z ówczesnym dyrektorem LOCPG Wangiem Zhiminem (zastąpionym przez Pekin na początku stycznia). Treść tej rozmowy, która odbyła się w czasie, gdy Tajwan przygotowywał się do przedwyborów, nigdy nie została ujawniona, ale doprowadziła do coraz ostrzejszej krytyki Hana, oskarżając go o zaprzedanie się Chinom i budząc obawy, że Pekin może wykorzystać wizytę w celu propagowania polityki „jeden kraj, dwa systemy”. Jego popularność zaczęła spadać natychmiast po incydencie.

 

Kilka tygodni później protesty w Hongkongu przeciwko wprowadzeniu przez rząd ustawy o ekstradycji eksplodowały i osiągnęły punkt wrzenia w czerwcu. Caj zręcznie wykorzystała nastroje anty-pekińskie do własnej kampanii politycznej pod hasłem „Dziś Hongkong, jutro Tajwan”, odpowiadając na obawy Tajwańczyków, z których 90 procent, zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez Tajpej – nie akceptuje polityki Pekinu.

 

Źródło: rfi.fr, bankier.pl

AS

Czytaj także:
DATA: 2020-01-13 14:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co na to sekta Hojszita?
6 miesięcy temu / tomciu2015
 
Długo trzeba czekać czytając tekst żeby stało się jasne kto jest pro Chiny i ile zdobył.
6 miesięcy temu / M
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.