DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

Tajne dokumenty Hitlera dotyczące całkowitego zniszczenia Warszawy były dostępne na eBay-u

Tajne dokumenty Hitlera dotyczące całkowitego zniszczenia Warszawy były dostępne na eBay-u
Ruiny Warszawy w styczniu 1945. Widok na Kanonię i Rynek na Starym Mieście (zdjęcie ilustracyjne). By M. Swierczynski [Public domain], via Wikimedia

Niezwykłe dokumenty, będące szczegółowym planem Adolfa Hitlera „całkowitego” zniszczenia Warszawy nabyli polscy historycy po tym, jak pojawiły się one na sprzedaż w serwisie eBay.

 

Naukowcy są przekonani, że te dokumenty dostarczają dowodów na „kryminalny plan” Trzeciej Rzeszy, by zniszczyć miasto poprzez serię ciężkich bombardowań w kampanii wrześniowej.

 

Szpitale, systemy wodne, sieci drogowe, a nawet fabryki wódki są wskazane w dokumentach, co sugeruje, że naziści chcieli spowodować maksymalne ofiary wśród ludności cywilnej, zgodnie z nowym obliczem wojny totalnej.

 

Historycy z Muzeum Powstania Warszawskiego opisują dokumenty jako bardzo istotne. Katarzyna Utracka powiedziała: „Są w bardzo dobrym stanie i nigdy nie mieliśmy czegoś takiego w muzeum”.

 

Lotnictwo niemieckie w ciągu 26 dni od wszczęcia kampanii wrześniowej do kapitulacji stolicy przeprowadziło masowe bombardowanie Warszawy, które zniszczyło 25 procent miasta i uśmierciło około 18 tys. cywilów.

 

Dwa segregatory dokumentów oznaczonych jako tajne zawierają m.in. mapki i fotografie. Wydają się pochodzić z października lub listopada 1939 roku.

 

Pierwszy zawiera plany i mapy sprzed wojny, wyszczególniające potencjalne cele, nawet w niektórych przypadkach określające grubość ścian kamienic!

 

Drugi obejmuje 100 zdjęć zniszczonych budynków, co wydaje się być oceną przez Niemców skuteczności realizacji planu.

 

Rafał Szczepański, nowy właściciel segregatorów stwierdził, że „dokumenty są bardzo ważne, ponieważ jeśli zobaczysz tak wiele z nich w jednym miejscu, można zauważyć, że był to plan”.

 

Dokumenty odnalazł Jarosław Zieliński, warszawski historyk i przyjaciel Szczepańskiego, założyciela Fundacji Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego. Były na sprzedaż w serwisie eBay w języku niemieckim, ale tożsamość sprzedawcy nie jest znana, podobnie jak nie wiadomo, gdzie te akta były przechowywane od blisko 80 lat.

 

Segregatory wylicytowała za 3 tys. euro fundacja Szczepańskiego na prośbę Zielińskiego, który był zdruzgotany opieszałym działaniem państwowych instytucji wcześniej przez niego zaalarmowanych.

 

Badacze zwracają uwagę na fakt, że w dokumentach nie odnotowuje się obiektów wojskowych, a np. zagęszczenie budynków, co sugeruje, że od początku brano pod uwagę ataki na cywilów.

 

Badacze podejrzewają, że chodziło o pozyskanie wiedzy o metodach konstruowania kamienic w stolicy, a także lokalizacjach schronów. Po 1936 r. schrony były niemal pod każdą kamienicą (notabene, takie surowe przepisy dotyczące odpowiedniej grubości ścian i schronów pod każdym wznoszonym budynkiem obowiązują do dziś w Szwajcarii).

 

Niemcy prawdopodobnie chcieli wiedzieć, jakich bomb użyć, by dokonać jak największych zniszczeń. W segregatorach są informacje o dewastacji, jakie dokonały poszczególne rodzaje bomb zrzucane na miasto.

 

Źródło: express.co.uk

AS


DATA: 2018-04-13 17:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Opieszali...Patrioci w naszych Instytucjach Państwowych.
ponad 2 lata temu / patriota
 
Uważam, że o ile ta dokumentacja jest autentyczna, to ciekawsze od niej samej byłyby okoliczności jej powstania, tzn. kto i w jakim czasie to opracowanie sporządził i jaką drogą zdobywał potrzebne informacje, co dałoby pewien obraz stopnia rozbudowania agentury działającej w przedwojennej Polsce.
ponad 2 lata temu / Ruben
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.