DZIŚ JEST:   27   LUTY   2020 r.

Św. Gabriela Perdolente
Św. Prokopa
 
 
 
 

Tajne akta CIA zaskakują: Żołnierze Wyklęci to prawicowi ekstremiści

Tajne akta CIA zaskakują: Żołnierze Wyklęci to prawicowi ekstremiści

Wśród żołnierzy wyklętych sporo było prawicowych ekstremistów – twierdzą autorzy (autor?) raportów CIA, dotyczących działania na terenie polski partyzantki antykomunistycznej.

 

Dokumenty zostały ujawnione w styczniu, tego roku. Opisują m.in. losy Żołnierzy Wyklętych i powstania antykomunistycznego. Amerykanie chcieli śledzić losy polskich partyzantów, szacowali ich liczebność, a także obserwowali metody, jakimi walczyli z nimi komunistyczni okupanci.

 

Autorzy dokumentu o polskim podziemiu na wstępie zaznaczają, że opozycja w komunistycznej Polsce dzieli się na dwie grupy: partyzantów, którzy „preferują bezpośredni, zbrojny opór wobec władz w postaci walki partyzanckiej” oraz ogólnie pojęte „podziemie, które jest znacznie liczniejsze, ale luźniej zorganizowane i preferuje pośrednie działania w postaci propagandy oraz infiltracji władz”. W obu grupach znalazło się miejsce dla zwolenników wszystkich niepodległościowych sił politycznych, ale – twierdzą Amerykanie – wśród partyzantów znacznie więcej jest prawicowych ekstremistów.

 

Autorzy raportu przeanalizowali także stosunek ludności cywilnej do Żołnierzy Wyklętych. Oceniają, że nie wszyscy popierają partyzantkę. Dla wielu jest to konieczność (tereny kontrolowane przez partyzantów), inni sprzeciwiają się dalszemu rozlewowi krwi.

 

CIA oceniała też uzbrojenie polskiego podziemia, uznając iż jest ono bardzo dobre. Z kolei w 1947 roku dokładnie analizowała skutki tzw. amnestii, która miała skłonić członków podziemia do ujawnienia się. Autorzy raportu stwierdzają, że w jej ramach ujawniło się 55,2 tysiąca osób, co jest informacją niemal idealnie zgodną z prawdziwą, bo według zachowanych dokumentów było to 53,5 tysiąca.

 

Amerykanie ocenili, że po 1947 roku grupy oporu zaczęły być raczej pasywne.


 

Źródło: tvn24.pl

ged


DATA: 2017-01-29 20:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No tak, tam są fakty i czysta logika, a tutaj błazen grający "historyka IPN" odgrywa rolę obłudnika, "logicznie" popierając zarzuty demoralizacji bez zarzucania komukolwiek demoralizacji. I za to pochwała - widać że rozwijasz swój talent :-D
ponad 3 lata temu / do Stormer
 
@do Stormer: jeszcze raz: żale kieruj do IPN. Tam są fakty i czysta logika :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 
Super. Popierasz zarzuty bez zarzucania. No tak, to "logiczne", bo podobnie popierasz logiczną argumentację bez jej stosowania. Błaznuj dalej :-D
ponad 3 lata temu / do Stormer
 
@do Stormer: znowu problem z logiką? Nie dodając jakiegokolwiek osobistego stwierdzenia krytycznego do tychże zarzutów, to logiczne że sam niczego nie zarzucam. Nie imputuj komuś swoich nielogicznych interpretacji bo to dziecinada. Idź płakać do IPN :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 
Skoro z własnej nieprzymuszonej woli zamieszczasz komentarz informujący o czyichś zarzutach, nie dodając jakiegokolwiek osobistego stwierdzenia krytycznego do tychże zarzutów, to logiczne że sam zarzucasz. A co, może nie zarzucasz, tylko pisanie ze zrozumieniem jak zwykle u ciebie szwankuje? P.S. Z tą "własną nieprzymuszoną wolą" to żart, akurat o ten zarzut nie obrażaj się :-D
ponad 3 lata temu / do Stormer
 
@do Stormer: gdzie wyczytałeś, że zarzucam? Napisałem, że takie stwierdzenia są w materiałach IPN i raportach cichociemnych do dowództwa w Londynie. Masz z tym problem? No to wiesz teraz gdzie się wyżalić. Czytanie ze zrozumieniem jak zwykle szwankuje? :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.