DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 56  >   CREDO

Serafino M. Lanzetta

Tajemnica Niepokalanej oświetla tajemnicę Boga

#FATIMA    #MARYJA    #MODLITWA    #WIARA

Maryja Niepokalanie Poczęta jest pierwszym i największym arcydziełem Boga. Aby zrozumieć, kim Ona jest, potrzebne jest serce, a przede wszystkim kolana. Potrzeba pokory, gdyż pycha od Niej oddala.

 

Maryja Niepokalanie Poczęta jest pierwszym i największym arcydziełem Boga, pomyślanym od początku czasów, łącznie z planem wiecznego przeznaczenia Słowa, które miało stać się ciałem. Bóg wybrał Matkę dla swojego Syna, uczynił to u samego początku. Zobaczył Ją i chciał, aby była czysta i niepokalana. Maryję Dziewicę można więc pojąć tylko w Bogu i wychodząc od Jego tajemnicy. Jest to myśl świętego Maksymiliana Kolbego: aby zrozumieć, kim jest Maryja, musimy najpierw zrozumieć, kim jest Bóg. W przeciwnym wypadku sens określenia Maryi jako Bożej Matki może nie zostać w pełni uchwycony. Musimy zatem zarysować związek pomiędzy Maryją Niepokalanie Poczętą a Bogiem w Przenajświętszej Trójcy, tak jak został on pojęty przez świętego męczennika z Auschwitz. Posłużymy się przy tym konferencjami wygłoszonymi przezeń w latach 1927–1941.

 

Od Najświętszej Dziewicy do Trójcy Przenajświętszej

Rozważania świętego Maksymiliana o Bogu zawsze wiążą się z rozważaniami o Trójcy Świętej, a myśl o Niepokalanie Poczętej zawsze łączy się z myślą o Bogu w Przenajświętszej Trójcy. Kiedy święty Maksymilian mówi o Bogu i o Jego tajemnicy, czyni to medytując zawsze nad Bogiem w Trójcy Jedynym i nad charakterem akcji i reakcji każdego Boskiego działania: od Boga do nas w Niepokalanej oraz od nas w Niepokalanej w stronę Boga; lub też od Ojca w Synu przez Ducha Świętego w Niepokalanej i od Niepokalanej przez Ducha Świętego, Jej Boskiego Oblubieńca, w Synu do Ojca. Początek łączy się z końcem wszelkiego działania – Bogiem Ojcem i Jego najwyższą chwałą.

 

Założony przez świętego Maksymiliana klasztor w Niepokalanowie, gromadzący ponad siedmiuset zakonników, miał stać się obrazem Boga w Trójcy za pośrednictwem Niepokalanie Poczętej. Aby Niepokalanów mógł stać się obrazem Boga w Trójcy, konieczne było poznawanie Niepokalanej, kochanie i naśladowanie Jej. W Niej bowiem żyje tajemnica Boga. Matka Boża jest niezbędna do zagłębienia się w tajemnicę Boga.

 

Kim jesteś, Niepokalana? – zastanawiał się ojciec Kolbe, nawiązując do klasycznej modlitwy świętego Franciszka z Asyżu, skierowanej do Najwyższego Boga (Kim Ty jesteś, Panie, a kim jestem ja?) Aby poznać Boga Najwyższego, trzeba poznać Maryję: w tej niepokalanej istocie kryje się wielkość Boga i Jego wszechmoc. Tajemnica Niepokalanej oświetla tajemnicę Boga, a tajemnica Boga ugruntowuje i nadaje kształt tajemnicy Niepokalanej, ponieważ z Niej czerpie swoje źródło. Dwie tajemnice przenikają się wzajemnie, czego przyczyną jest Boże macierzyństwo Maryi. Jak zatem poznać Niepokalaną? Jest ona tajemnicą, do której ogarnięcia nie wystarczy umysł. Potrzebne jest serce, a przede wszystkim kolana. Potrzeba pokory. Pycha oddala od Niej – jak Lucyfera, który żywi do Niej awersję, lecz pozostaje pod Jej stopami.

 

Podczas porannych rozmyślań 26 września 1937 roku święty Maksymilian zauważył, iż za mało znamy Matkę Najświętszą. (…) Jak się zabierać do pogłębienia sprawy Niepokalanej? Jest wielkie niebezpieczeństwo, jeżeli ktoś zabiera się rozumem tylko. Ponieważ tu chodzi o Matkę Bożą, a więc wchodzi pojęcie „Bożą” – jest to tajemnica i tego rozumem nie zgłębimy, bo tajemnice Boże przewyższają nasz rozum. Profesorowie Sorbony, aczkolwiek uczeni i zacni, też się pomylili, a jedynie Jan Duns Szkot prawdy bronił, którą później Ojciec Święty potwierdził. Tradycja mówi, że gdy Jan Duns Szkot szedł na dysputę, modlił się po drodze, a napotkawszy figurkę Niepokalanej, westchnął do Matki Bożej: „Dozwól mi chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj mi moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim”. Nie mówił: pobłogosław mi w dyspucie, ale: dozwól. Czuł się niegodnym tej łaski, aby mógł bronić Niepokalanego Poczęcia. To jest łaska, żeby móc chwalić Niepokalaną tą pokorną prośbą (konferencja nr 104).

 

Najdoskonalsze Stworzenie

Zagadnienie to ojciec Kolbe podjął na nowo podczas innej konferencji, 26 listopada 1938 roku. Nasza wiedza będzie zawsze niedoskonała, ponieważ Maryja osiąga nieskończoność Boga, a Duch Święty tak Ją przeistoczył, że Niepokalana jakoby była z Nim jedną istotą.

Święty Maksymilian uczy, iż Niepokalana jest Oblubienicą Ojca Przedwiecznego. To coś szczytnego, czego my nie pojmujemy. Pojęcia i słowa ludzkie nie wystarczą. Ojciec niebieski chciał, by druga Osoba była Jego Synem, by Niepokalana, w czasie, była Jego Matką, to jest Matką tego samego Syna Bożego. Trudno zrozumieć. Musimy być ściśle zjednoczeni z Matką Bożą, by głębiej zrozumieć tę tajemnicę (wykład nr 196).

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

W efekcie uwag złożonych przez Komisję Europejską oraz skarg Urzędu Regulacji Energetyki Sejm przyjął nową wersję ustawy mającej zabezpieczać Polaków przed podwyżkami cen energii.

 
 

Czy europejskie kraje powinny umożliwić powrót obywatelom, którzy walczyli w szeregach Państwa Islamskiego? Zdania na ten temat są mocno podzielone. Austriacy mówią kategoryczne NIE. Duńczycy z kolei nie mają nic przeciwko.

 

Czy papież jest monarchą? Gdzie się podziała potrójna korona następców świętego Piotra? Do czego są powołani Ojcowie Święci? Czy Kościół Katolicki nie mógłby wyglądać tak jak wspólnoty protestanckie, które nie mają swojego papieża? Na te i wiele innych pytań w specjalnym wydaniu programu JA KATOLIK prosto z Rzymu sprzed kościoła św. Balbiny odpowiadają Krystian Kratiuk (redaktor naczelny PCh24.pl) i Jerzy Wolak („Polonia Christiana”).

 

Konwencja Stambulska nazywana Konwencją Przemocową jest dokumentem silnie dyskutowanym przez wszystkie strony sceny politycznej. Dla jednych jest dokumentem niezbędnym do prowadzenia skutecznej walki z przemocą, dla innych czołowym narzędziem pędzącej przez Europę genderowej rewolucji. Jakie niesie ze sobą zagrożenia? Czy w ręku władzy o charakterze lewicowo-liberalnym, Konwencja posłuży do przeprowadzenia obyczajowej rewolucji? Na te i wiele innych pytań staramy się odpowiedzieć w najnowszym filmie dokumentalnym PCh24.pl - "Konwencja Stambulska. Walka z przemocą czy walka z rodziną?". Serdecznie zapraszamy!

 

Obrona egalitaryzmu w porządku społeczno-politycznym jest błędem natury filozoficznej. Kiedy natomiast egalitaryzm usiłuje się zastosować w odniesieniu do Kościoła, błąd ów staje się pomyłką natury teologicznej, ponieważ Pismo Święte wyraźnie mówi, że Jezus Chrystus ustanowił hierarchię, by zarządzała Jego Kościołem. Co więcej, wysiłki zwolenników równouprawnienia, zmierzające do zniesienia różnic pomiędzy świeckimi a duchowieństwem, prowadzą do wypływającego stąd zanegowania sakramentu święceń kapłańskich.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.