DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 20  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Jacek Kowalski

Tajemnica arcydzieła


Stoi parę kroków od Zamku Wielkich Książąt i tyleż od katedralnego placu. Swoim prezbiterium niemal dotyka świątyni bernardynów, która przez wieki osłaniała go swym ogromem od nieprzyjacielskich pocisków nadlatujących spoza miasta. Zachwyt budził chyba zawsze, ale nie od razu zaczęto go chwalić na piśmie. Dopiero gdy na Zachodzie Europy, po wiekach lekceważenia, doceniono gotyckie katedry, natenczas i wileński arcyutwór architektury stał się obiektem drukowanych pochwał.
 

Adam Honor Kirkor w swoich Przechadzkach po Wilnie z roku 1859 zapisał, że trzeba go widzieć i podziwiać, jak podziwiali ci, co zwiedzili Akwizgran, Strasburg, Wiedeń i inne miasta, gdzie świątynie gotyckie, starsze i poważniejsze od naszego kościółka, każą uwielbiać sztukę i jej mistrzów. Znano już wtedy popularną legendę, wedle której cesarz Napoleon, ujrzawszy kościół św. Anny… wyrzekł pamiętne te słowa: Ja bym ten kościół na własnej dłoni przeniósł do Paryża. Obok tej legendy Józef Ignacy Kraszewski opracował inną wileńską opowieść. Oto kościół miało budować dwu majstrów: teść i zięć. Zięć prześcignął w sztuce zawistnego teścia – i w zemście zginął z jego ręki.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Rodzice kadeta Petera Zhu, który zginął w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku narciarskim, uzyskali od sądu zgodę na wykorzystanie zamrożonych plemników syna do spłodzenia jego dziecka”, informuje serwis rp.pl. Decyzję w tej sprawie wydał Sąd Najwyższy w Nowym Jorku.

 
 

Lekarz-aborcjonista Warren M. Hern na łamach jednego z najpopularniejszych liberalnych pism na świecie przekonuje, że każda ciąża jest potencjalnym zagrożeniem dla życia matki. Jednocześnie ukazuje aborcję jako „zabieg” ratujący życie w wielu sytuacjach. Publikacja spotkała się z falą krytyki.

 

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego będą miały wyjątkowy charakter. Jeszcze nigdy w parlamentarnych ławach Strasburga i Brukseli nie zasiądzie tak wielu eurosceptyków pragnących „rozsadzić Unię od środka”. Coraz więcej z nich jednak wskazuje, że to nie Unia jest zła ale jej obecne elity. Podkreślają konieczność reformy, jednak za pomocą wewnętrznych narzędzi Unii Europejskiej. Czy jest to właściwa droga? I czy rezygnacja z radykalnych postulatów wyjdzie eurosceptykom na dobre?

 

Niemiecki rząd chce rozprawić się z panoszącymi się w miastach arabskimi klanami. Nie podlegające dotąd kontroli organizacje przestępcze mogły działać, bo obawiano się oskarżeń o dyskryminację. Te czasy ponoć już minęły.

 

Przed Polską Anno Domini 2019 stoi wiele wyzwań. Rozwój gospodarczy, dostosowanie się do rewolucji technologicznej, budowa potencjału obronnego, rozliczenie z pozostałości komunizmu. Wszystko to jest ważne, jednak jedna sprawa jest najważniejsza. Demografia.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.