DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

Tadeusz Płużański o obcięciu esbeckich emerytur: „To niezbędne, szkoda, że tak późno”

Tadeusz Płużański o obcięciu esbeckich emerytur: „To niezbędne, szkoda, że tak późno”
Tadeusz Płużański. Fot. Ł. Korzeniowski
#IPN    #PRL    #POLSKA    #SYSTEM    #REPRESJE    #MO    #SB    #REŻIM    #TADEUSZ PŁUŻAŃSKI    #ROZLICZENIE    #SPRAWIEDLIWOŚĆ    #KOMUNIZM

Akt nie tylko potrzebny, ale można powiedzieć – niezbędny. To jeden z ważnych elementów przywracania sprawiedliwości w naszym kraju. Oczywiście ciesząc się z tego, że rząd wreszcie przytnie emerytury tym, którzy nie zasłużyli na nie, trzeba też wyrazić żal, że tak długo to trwało. Na wiele tych elementów porządkujących naszą przeszłość czekamy zdecydowanie za długo – tak historyk i publicysta Tadeusz Płużański skomentował ustawę o obniżeniu świadczeń emerytalnych funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji.


Prezes Fundacji „Łączka” był gościem audycji „4 strony” na antenie TVP Info. – Radość, że przynajmniej w tym jednym punkcie te nierówności zostaną zlikwidowane. Do tej pory było, niestety, tak, że ci, którzy walczyli o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą, bardzo często wręcz przymierali głodem, a ci, którzy ich represjonowali, prześladowali, czy nawet mordowali  opływali w luksusy, cieszyli się mianem dobrych, porządnych wręcz obywateli. Niektórzy nazywani byli ludźmi honoru, mężami opatrznościowymi, a mieli pełne kieszenie pieniędzy, tych nienależnych im emerytur – mówił.


Publicysta skomentował fakt, że jak na razie nie słychać, by rządzący zamiast wypłacać hojne uposażenia dawnym milicjantom i esbekom, wspomogli ich ofiary – prześladowanych za działalność na rzecz wolnej Polski: – Mam nadzieję, że to zostanie też rozwiązane. To taka najprostsza sprawa, która się nasuwa: zabrać oprawcom te pieniądze i przekazać osobom, które były ciemiężone. Mam nadzieję, że to pójdzie w takim kierunku, bo szereg rodzin – czy Żołnierzy Wyklętych, czy pokolenia „Solidarności” – czeka na jakiś element sprawiedliwości ze strony państwa. Czasami ci ludzie naprawdę znajdują się w strasznej sytuacji finansowej. Oni zawsze byli obywatelami drugiej czy trzeciej kategorii. Byli nazywani bandytami i ich rodziny określano jako bandyckie.


Tadeusz Płużański wyraził oczekiwanie, że kiedyś działaniami zmierzającymi w stronę przywrócenia elementarnej sprawiedliwości objęci zostaną nie tylko dawni funkcjonariusze komunistycznych formacji cywilnych i wojskowych, ale także członkowie aparatu sądowniczego PRL. – Oni też nie powinni otrzymywać tych specjalnych, szczególnych wysokich emerytur. Przypomnijmy, że chodzi o kwoty kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych, za udział w mordowaniu Polaków – stwierdził historyk.


Prezes „Łączki” odniósł się do kwestii prawno-karnego rozliczenia zbrodni komunistycznych. – Liczymy bardzo na działania Prokuratury Generalnej, Ministerstwa Sprawiedliwości. Jeśli chodzi o te sprawy przeszłościowe, to szczególny apel skierowałbym jednak pod adresem Instytutu Pamięci Narodowej. Czekamy wszyscy na zdecydowane kroki pionu śledczego IPN wobec żyjących jeszcze sprawców zbrodni komunistycznych. Zmieniło się bardzo dużo jeśli chodzi o poszukiwanie nieznanych miejsc pochówku [bohaterów antykomunistycznego podziemia], natomiast nie widzę jakiejś wystarczającej aktywności prokuratury IPN. (…) Czekam na konkrety. Ci ludzie żyją – powiedział Płużański.

 

Źródło: tvp.pl / "4 strony"

RoM


DATA: 2016-11-24 20:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zwykły jakobin. A "prawo nie działa wstecz"? A prawa nabyte? Podrzędny lewak tego nie zrozumie.
ponad 3 lata temu / Skanderbeg
 
Dekomunizacja winna być zrobiona już 1990 rok i to szczegółowa. W trakcie winno wyregulowac wszystkie emerytury. Jaka to by była oszczędność.
ponad 3 lata temu / [email protected]
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.