DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Szykany, groźba gwałtu. Tak na katolickiej uczelni traktowana jest obrona nauki Kościoła

Szykany, groźba gwałtu. Tak na katolickiej uczelni traktowana jest obrona nauki Kościoła
Zdjęcie ilustracyjne. fot.REUTERS/Susana Vera/FORUM

Studenci katolickiej uczelni w Providence w stanie Rhode Island grożą gwałtem, nękają i atakują asystenta za to, że zamieścił na tablicy ogłoszeń informacje przypominające katolickie nauczanie o małżeństwie. Uczelnia zamiast potępić skandaliczne czyny młodzieży popierające homoseksualnej lobby, zaatakowała obrońcę tradycyjnego małżeństwa.

 

Michael Smalanskas żali się na napastliwość studentów uczelni prowadzonej przez zakon dominikański, dotychczas znanej z „ortodoksji”. Jej władze nie zareagowały właściwie na powtarzające się przypadki niszczenia tablicy ogłoszeń i zastraszania asystenta nie tylko przez studentów, ale także innych pracowników. Smalanskasa ochrona musiała pod eskortą przenieść w bezpieczne miejsce.

 

Tymczasem prorektor ds. studenckich Kristine Goodwin wysłała wiadomość do liderów organizacji studenckich, zachęcając ich do wzięcia udziału w proteście przeciwko „homofobii i transfobii”, cytując niesławne twierdzenia Franciszka, że ​​Kościół powinien przepraszać homoseksualistów, a także o. Timothy’ego Radcliffe’a, dominikańskiego duchownego, który zasugerował, że sodomia może być „eucharystyczna”.

 

Smalanskas - 22-letni były seminarzysta z Holden w stanie Massachusetts – zdenerwował studentów umieszczając na specjalnej tablicy informacje nt. nauki Kościoła katolickiego odnośnie małżeństwa. To tak rozwścieczyło studentów, że wezwali do jego wyrzucenia z uczelni. Pojawiły się także nawoływania, by seminarzystę… zgwałcić.

 

Co takie znalazło się na tablicy? To m.in. cytaty z papieża Franciszka: „Musimy potwierdzić prawo dzieci do dorastania w rodzinie z matką i ojcem”. „Tradycyjne małżeństwo: Bóg je ustanowił. Natura to odkrywa. Nauka to potwierdza”, „Małżeństwo powinno zostać wzmocnione, a nie zredefiniowane na nowo!”. Na samym końcu znalazły się słowa Pana Jezusa z Ewangelii św. Marka: „I oboje będą jednym ciałem...”

 

Nieadekwatna do sytuacji reakcja studentów, zdaniem niektórych przypomina sprawę prof. Anthony’ego Esolena, który w 2017 roku, również w tej uczelni, został zaatakowany przez lewicową młodzież nie rozumiejącą nauczania Kościoła. I dlatego – zdaniem innego profesora tej uczelni, który wypowiadał się anonimowo dla LifeSiteNews.com - trzeba stale przypominać naukę o małżeństwie. Kościół uczy, że ludzie nie powinni angażować się w grzeszne czyny sprzeczne z prawem naturalnym.

 

Znamienne jest to, że co raz częściej studenci „proszą o bezpieczną przestrzeń od katolicyzmu” w szkole katolickiej. Smalanskas uważa, że „istnieją podwójne normy, jeśli chodzi o nauczanie katolickie lub konserwatywne poglądy”. Na uczelniach katolickich katolicyzm nie jest chroniony w ten sam sposób jak inne wierzenia - tłumaczy.

 

Mężczyzna przypomniał, że jak tylko uruchomił tablicę ogłoszeń „zaczął dostawać różnego rodzaju nękające wiadomości tekstowe”. Studenci zaczęli także gromadzić się pod drzwiami jego gabinetu i grozili mu gwałtem. Do dziekana zaś zwrócili się z żądaniem, by Smalanskasa wyrzucić z uczelni i, by podejąć działania, by tego typu sytuacje, gdy ktoś przypomina tradycyjną naukę Kościoła nt. małżeństwa, więcej się nie powtórzyły.

 

Ochrona kampusu, martwiąc się o bezpieczeństwo mężczyzny, przeniosła go w inne miejsce. Kapłan, któremu powierzono zadanie udzielenia pomocy prześladowanemu asystentowi „nie chciał nawet przyjść do niego, a kiedy dotarł błagał, by ten zaprzestał prowokowania studentów, podkładając kulturowe bomby”.

 

Smalanskas napisał list do biskupa Thomasa Tobina, w którego diecezji znajduje się college. Żalił się w nim, że „środowisko Providence College jest takie, iż katolickie nauczanie jest do tego stopnia obce studentom, iż tego rodzaju wartości wywołują szok”. „Jest traktowane jak mowa nienawiści” – dodał. Hierarcha miał się osobiście spotkać z mężczyzną. Uprzedzając to spotkanie jednocześnie napisał na Twitterze, że „ci, którzy uczą się w szkole katolickiej powinni zaakceptować określoną tożsamość i misję szkoły”. Zasugerował, że przecież nie ma obowiązku wybierania katolickiej uczelni. Są inne, dobre opcje.

 

Nękany mężczyzna wraz ze swoim adwokatem spotkał się z zarządem uczelni, domagając się potwierdzenia misji uczelni, publicznego potępienia „złośliwych czynów” (studenci rysowali i wypisywali na lustrze w jego pokoju obsceniczne rysunki) oraz „nienawiści” wobec niego oraz zapewnienia wolności słowa na terenie kampusu. Spotkanie zakończyło się „zerowym postępem”. Przedstawiciele uczelni dali jasno do zrozumienia, że ​​nie zrobią nic, by potwierdzić jej misję.

 

14 marca na uczelni pojawił się rysunek przedstawiający mężczyznę, który przedstawiał Smalanskasa w sodomickiej pozie. Tego samego dnia prorektor ds. studenckich Kristine Goodwin wysłała do liderów stowarzyszeń studenckich wiadomość zachęcającą ich do wzięcia udziału w pikiecie pro-homoseksualnej zorganizowanej w odpowiedzi na tablicę ogłoszeń Smalanskasa.

 

Jakby tego było mało, w bibliotece o. Nicanor Austriaco, jeden z profesorów Smalanskasa, cieszący się dobrą reputacją i uważany za ortodoksyjnego kapłana, czynił mężczyźnie przez godzinę wielkie wyrzuty o to, że „wyrządził wielką szkodę” innym ludziom, zamieszczając wspomniane już cytaty na tablicy ogłoszeń.  Duchownego nie zbulwersowały pogróżki, włamania do pokoju i obsceniczne rysunki czy groźby. Nie pozwolił Smalanskasowi nawet wypowiedzieć się. Oburzyło go za to publiczne stawanie w obronie tradycyjnej nauki Kościoła. Inny duchowny namawiał Smalanskasa do wzięcia udziału w marszu z homoseksualną grupą przeciwko „homofobii”, chociaż później wycofał się z tej propozycji.  

 

Zdumiewającą reakcję Dominikanów z Providence College Smalankas tłumaczy w ten sposób, że oni po prostu obawiają się przedstawienia jako „homofobów”. Asystent dodał, że go nawet błagano, by przestał bronić małżeństwa.

 

Władze uczelni wysłały e-mail do wszystkich studentów, dzieląc się z nimi „przemyśleniami” w związku „z ostatnimi kontrowersjami” na temat natury katolickiej instytucji szkolnictwa wyższego. Wskazano, że uczelnie mają badać piękno i zrozumiałość tego, czego naucza Kościół, w tym także na temat ludzkiej seksualności i małżeństwa. „Nauczanie Kościoła powinno być odkrywane intelektualnie, zwłaszcza w klasie i proklamowane z kazalnicy. Ponadto, należy do katolickiego kolegium, aby rozważyć poglądy tych, którzy nie zgadzają się z nauczaniem Kościoła w duchu spornej dysputy(…) Natura ludzkiej seksualności i małżeństwa jest kwestią sporną, dlatego dialog, który prowadzimy w naszym kampusie musi szanować różne punkty widzenia” – podkreślono.

 

W piśmie zaznaczono, że „Kościół naucza, iż ​​homofobia jest grzechem”, a „ci, którzy wyznają to, czego naucza Kościół, muszą to czynić w miłosierny sposób, który uznaje godność każdej osoby stworzonej na obraz i podobieństwo Boga i w sposób, który nie sprzyja wykluczeniu lub marginalizacji członków naszej społeczności, takich jak osoby LGBTQ lub rozwiedzeni i ponownie ożenieni katolicy, którzy uważają, że nauka Kościoła jest trudna do zaakceptowania”.

 

„Nigdy nie wyeliminujemy napięcia między tym, czego naucza Kościół, a tym, co współczesna kultura świecka wyznaje na temat ludzkiej seksualności i małżeństwa. Naszym wyzwaniem jest stworzenie atmosfery w kampusie, która pozwoli nam na dialogowanie z wzajemnym szacunkiem i miłością” – stanowi e-mail, podpisany przez dziekana o. Brian’a J. Shanley’a.

 

Oburzeni sprawą studenci stwierdzili, że coś wymknęło się spod kontroli dominikańskiej uczelni, bo celem katolickiego uniwersytetu „nie jest po prostu stworzenie atmosfery dialogu, jak gdyby wszystkie punkty widzenia były równe”. Celem jest dążenie do autentycznej prawdy i dobra, do postępu nie tylko w wiedzy, ale w świętości także.  

 

Źródło: lifesitenews.com.,

AS


DATA: 2018-03-22 15:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ trooper - właśnie ludzie o lewackich poglądach wybierają katolickie uczelnie po to, aby jak koń trojański rozsadzić je od wewnątrz; @ Smutne_czasy - wiedzą, że w obecnych czasach katolicy idąc za nauką Jezusa prawdziwie wyznają wiarę i stosują się dosłownie do Jego nauk - nie walczą zbrojnie - a szkoda, że nie możemy powrócić do czasów wypraw krzyżowych; @ Miszek - słusznie prawisz, sodomia jest obrzydlistwem i to nie tylko w oczach Boga, ale sodomici wykorzystują fakt, że potępiamy tylko czyn, a nie jego sprawców.
ponad 2 lata temu / odszkodowania
 
Skoro wladze uczelni to dzialacze, jak czytamy, otwarcie antykatolicy, to czy ta uczelnie nadal moze nazywac sie katolicka? Dramat, niszcze Kosciol od srodka.
ponad 2 lata temu / Leszek
 
@trooper. Może problem kryje się w finansowaniu uczelni. Jeżeli państwo czy stan łożą na utrzymanie placówki, wpływają na jej funkcjonowanie. Providence w Rhode Island jest dla LGBT "best Places do Live", ich odsetek przewyższa amerykańską średnią. Środowisko prawno-społeczne jest więc wrogie dla katolicyzmu. Przeciwstawienie nauczania KK propagandzie LGBT uznaje się za atak na prawo federalne USA, gdzie po orzeczeniu Sądu Najwyższego uznano w całym kraju homomałżeństwa. Może wymieniona uczelnia oferuje kierunki mało dostępne gdzie indziej w tym stanie, więc uczęszczają tam nie tylko katolicy. Problem jest nie tylko tam. Np. Uniwersytet Notre Dame z Indiany zaangażował się w promocję antykoncepcji i aborcji w Afryce, głosi też "hierarchię prawd", wg której np. dogmat o wieczystym dziewictwie Maryi zawadza w integracji z protestantami. Uniwersytet w Louven w Belgii pozbył się określenia "katolicki" jako utrzymywany przez państwo. Kto ma kasę, ten rządzi.
ponad 2 lata temu / Hanka
 
Studentów za tego typu zachowanie od razu wywalić z uczelni, tak żeby reszta następnym razem się zastanowiła. Wstyd i hańba jak zachowują się władze katolickiej uczelni.
ponad 2 lata temu / aw
 
Serio jest grzech przeciw homofobii?
ponad 2 lata temu / matkaPolka
 
A kto kazał tym studentom iść na tę uczelnię? Po co oni tam poszli? Skoro uczelnia jest katolicka to czego się spodziewali? Co myśleli, że będzie głoszone? To tak jakbym poszedł na spotkanie homoorganizacji gdzie seks homoseksualny jest chwalony i miał o to pretensje do organizatorów. Nikt ich nie zmusza do bycia na tej uczelni. Co do tego pana to głosił punkt widzenia Kościoła katolickiego. Czy kogoś obraził? Używałem obraźliwych zwrotów wobec homoseksualistów jak pewien odłam protestantów? O co tu chodzi? Co tu jest grane? Może mi ktoś wyjaśnić, bo nie rozumiem?
ponad 2 lata temu / trooper
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.