DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Szybka kariera, zaufanie papieża. Kim jest abp Angelo De Donatis?

Szybka kariera, zaufanie papieża. Kim jest abp Angelo De Donatis?
REUTERS/Alessandro Bianchi /Forum

Wikariusz Generalny dla Rzymu, abp Angelo De Donatis – to zdaniem portalu cruxnow.com duchowny, którego zawrotnej karierze należy się dokładnie przyglądać. Od 2014 r. cieszy się wielkim uznaniem papieża Franciszka. To on zaprezentował najnowszą adhortację papieską o świętości, a nie żaden kardynał z dykasterii watykańskich.

 

„Dla doświadczonego obserwatora sceny watykańskiej, pierwszą rzeczą, która zdawała się uderzająca w związku z konferencją prasową zorganizowaną przez Watykan w poniedziałek, by zaprezentować Gaudate et Exsultate, nową papieską adhortację apostolską na temat świętości, był brak jakiegokolwiek urzędnika dowolnego watykańskiego biura w składzie osób prezentujących dokument” – czytamy na portalu cruxnow.com.

 

Adhortację przedstawiali - oprócz 64-letniego abp De Donatisa - Paola Bignardi, była prezes włoskiej Akcji Katolickiej i Gianni Valente, dziennikarz „Vatican Insider” i osobisty przyjaciel papieża.

 

W przeszłości byłoby to nie do pomyślenia, by główny papieski dokument został wydany bez udziału kogoś z Kongregacji Nauki Wiary, zwykle kardynała-prefekta – przypomina medium.

 

Przy prezentacji adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium w listopadzie 2013 r. obecni byli arcybiskupi: Rino Fisichella, Claudio Celli i Lorenzo Baldisseri (później mianowani kardynałami). Dokument Amoris laetitia przedstawiał w 2016 roku kardynał Christoph Schönborn z Wiednia.

 

Tym razem Franciszek poprosił o pomoc abp De Donatisa, który sam przyznał, że był zaskoczony prośbą.  

 

Watykański rzecznik Greg Burke starał się zbyć pytanie, dlaczego abp De Donatis miał zaprezentować dokument, mówiąc: „w końcu jest on Wikariuszem Jego Świątobliwości”.

 

Według cruxnow.com z projektem adhortacji Gaudete et Exsultate miał zapoznać się arcybiskup Luis Ladaria, szef Kongregacji Nauki Wiary, a Dykasteria ds. Promowania Integralnego Rozwoju Człowieka pod przewodnictwem kardynała Petera Turksona pomogła zorganizować poniedziałkową konferencję.

 

Franciszek jednak szczególną estymą darzy abp De Donatisa, którego poznał na początku swego pontyfikatu podczas lunchu z dziesięcioma znanymi rzymskimi kapłanami, goszczonymi przez arcybiskupa Angelo Becciu, „człowieka numer dwa” w Watykańskim Sekretariacie Stanu.

 

Urodzony w 1954 roku, De Donatis pochodzi z południowej prowincji Italii -Lecce, a jego rodzina - z miasta Casarano. W 1983 roku De Donatis został przeniesiony do diecezji rzymskiej, gdzie rozpoczął pracę jako archiwista w biurze Sekretarza Kolegium Kardynałów.

 

W 1990 r. mianowano go dyrektorem Biura Duchowieństwa w ramach Wikariatu Rzymu, struktury zarządzającej diecezję rzymską w imieniu papieża. Został także kierownikiem duchowym w Wyższym Seminarium Rzymskim. W 2014 roku Franciszek zaproponował mu, by poprowadził wielkopostne rekolekcje Kurii Rzymskiej w Arricii na temat „Oczyszczenia serc”.

 

„Może przy tej okazji narodziły się głębokie relacje w związku z podzielaniem podobnych perspektyw”, mówił De Donatis 9 kwietnia, odnosząc się do swoich doświadczeń z rekolekcji w 2014 roku.

 

Franciszek podobno był pod wrażeniem tego, co usłyszał. De Donatis miał naciskać na potrzebę wyeliminowania „fałszywych obrazów Boga” z serca, by podjąć „autentyczną duchową ścieżkę”. Ta idea jest widoczna w Gaudate et Exsultate.

 

We wrześniu 2015 r. papież mianował De Donatisa biskupem pomocniczym Rzymu, czyniąc go odpowiedzialnym za formację duchowieństwa. Stanowisko stworzono specjalnie dla niego. W czerwcu 2016 r. papież poprosił duchownego, by poprowadził rozważania na temat specjalnego Jubileuszu Kapłańskiego.

 

Duchowny ma silny związek z młodzieżą. De Donatis prowadził czuwania modlitewne w Bazylice św. Marka w Rzymie, przy placu Piazza Venezia, które gromadziły jednorazowo od 300 do 400 młodych osób.

 

Portal cruxnow.com sugeruje, że w najnowszej adhortacji papieskiej widać wpływy abp De Donatisa. Hierarchę, jak i papieża łączą podobne zainteresowania. Na przykład w eseju o miłosierdziu z 2016 roku De Donatis napisał: „Niektóre triumfalistyczne wizje Kościoła i Boga muszą ustąpić miejsca odwadze [wyboru] na rzecz słabości i pokory”.

 

W maju 2017 r. papież Franciszek ustanowił De Donatisa Wikariuszem Generalnym dla Rzymu, zastępując kardynała Agostino Valliniego.

 

Za papieża Jana Pawła II, kardynał Camillo Ruini jako Wikariusz Generalny dla Rzymu miał ogromny wpływ na „strategię papiestwa”, akcentując znaczenie bioetycznych „wartości  niepodlegających negocjacjom”, jak np. ochrona życia dzieci poczętych. Takie podejście zostało odrzucone w Gaudate et Exsultate, co w sposób szczególny widać w paragrafie #101, który zrównuje obronę życia z walką o prawa socjalne.

 

Niektórzy Włosi intuicyjnie wyczuwają, że De Donatis, który uchodzi za człowieka, szczególnie wyczulonego na „kwestie społeczne” odegra ważną rolę w Kościele.

 

Źródło: cruxnow.com.,

AS


DATA: 2018-04-13 08:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kiedy ktos napisze o 1794 Roku co biskupi chcieli zrobic z krajem jak lud dal mi rozgrzeszenie w tym czasie ludzie rozumy a teraz jeden przed drugim afiszuje sie papierami Dr Mg prof dc in a glupie jak salomonowe gacie
ponad 2 lata temu / MR DC HBIRYTOWANY . prof dr
 
Bardzo mnie interesuje reakcja na najnowszą adhortację. Jest to tak wyraźny atak na katolicyzm, że nie wierzę w możliwość zaakceptowania GeE bez tej świadomości. Jak do tej pory, możemy wymienić dwie znaczące osobistości polskiego Kościoła: rzecznik EP oraz (i tu szok, jak dla mnie) o. J. Salij.
ponad 2 lata temu / Ireneusz
 
Myślę, że paragrafu #101 to się akurat ktoś za bardzo czepia. Nie ma tam nic o zrównaniu walki przeciw aborcji z walką o prawa socjalne - jest tylko zrównanie godności życia człowieka nienarodzonego oraz człowieka już narodzonego
ponad 2 lata temu / Amiga Veritas
 
Bo sztuką nie jest wywalczyć że się ktoś urodzi. I tyle, finito. Sztuką jest sprawić żeby ta urodzona osoba miała co jeść, gdzie mieszkać i jak pracować. Bo na to się składa życie. Cóż z tego że się urodzi jak zaraz z głodu umrze?
ponad 2 lata temu / Jeff
 
"paragraf #101, który zrównuje obronę życia z walką o prawa socjalne" -to jest niewyobrażalne! Jak można obronę życia zrównać z walką o prawo do: wynagrodzenia za pracę, urlopu, ochrony zdrowia, pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach, zabezpieczenia socjalnego, świadczeń socjalnych, zatrudnienia, czy mieszkania???
ponad 2 lata temu / Anaja
 
"Duchowny ma silny związek z młodzieżą. De Donatis prowadził czuwania modlitewne w Bazylice św. Marka w Rzymie, przy placu Piazza Venezia, które gromadziły jednorazowo od 300 do 400 młodych osób". Rzeczywiście: silny związek z młodzieżą i sukces niebywały... Zgromadzenie 400 osób w diecezji, która liczy ponad dwa miliony mieszkańców. Przyszedł jeden na 5000 mieszkańców. Efekt Franciszka?
ponad 2 lata temu / Piotr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.