Słusznie powiedział Cyceron, że historia jest nauczycielką życia. Nic bardziej nie pomaga w zrozumieniu rozmaitych aspektów obecnej rzeczywistości niż analiza analogicznych sytuacji z przeszłości.
Herezje, jak powszechnie wiadomo, powstawały jak grzyby po deszczu przez całe dwadzieścia wieków historii Kościoła katolickiego. Najnowszą z nich jest progresywizm – kiepsko zakamuflowane odrodzenie modernizmu potępionego przez świętego Piusa X na początku XX wieku.
Opinia publiczna ma zazwyczaj niejasne pojęcie o oddalaniu się rozmaitych heretyckich prądów od Kościoła. Na przykład, większość ludzi sądzi, że odejście Lutra przebiegło w czterech etapach: 1) najpierw wymyślił on doktrynę opozycyjną wobec katolickiej; 2) następnie, zdawszy sobie sprawę z ideologicznego kontrastu, zbuntował się, odszedł od Kościoła i założył sektę ewangelicką; 3) wskutek tego Kościół zagroził mu ekskomuniką, jeśli nie wyrzeknie się swoich błędów; 4) Luter jednak obstawał przy swoim stanowisku, został ekskomunikowany i tak oto dokonał się rozłam. Wynika z tego, że Marcin Luter opuścił Kościół dlatego, że chciał oraz kiedy chciał i jak chciał. Opuścił go jak syn marnotrawny dom swojego ojca – otwarcie, szczerze go zawczasu powiadamiając.
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput nie ma wątpliwości, że prezydent elekt Joe Biden nie powinien przyjmować Komunii świętej. Amerykański hierarcha w grudniowym wydaniu pisma „First Things” odniósł się do proaborcyjnych i prohomoseksualnych poglądów Demokraty.
Mateusz Ochman mówi o Instagramowej akcji promującej apostazję "#teżodchodzę". Wzięło w niej udział wiele osób, które jeszcze do niedawna nazywało się "katolickimi" blogerami czy publicystami. Zobacz program "Raport o stanie wwwiary. ASAP".
Działania podejmowane w szpitalu w Plymouth wobec Polaka, który trafił tam z urazem mózgu, nie mają nic wspólnego z medycyną, ale są celowym pozbawianiem życia ciężko chorego człowieka i przejawiają znamiona powolnej eutanazji – podkreśla Kolegium Rektorskie Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w wydanym oświadczeniu.
W ostatnich tygodniach ma miejsce batalia o życie naszego rodaka, pana Sławomira. Decyzją brytyjskiego sądu, mężczyzna został pozbawiony pożywienia i nawodnienia, a zatem skazany na śmierć głodową – alarmuje instytut Ordo iuris i zachęca do podpisywania petycji w obronie chorego.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI