DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Szwedzkie media o nielegalnym wywozie niebezpiecznych odpadów do Polski

Szwedzkie media o nielegalnym wywozie niebezpiecznych odpadów do Polski
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com(Pere Serrat)

Polski rząd przekonuje społeczeństwo do transformacji ekonomicznej, polegającej na przejściu do tzw. zielonej gospodarki. Ma ona z założenia być „zeroemisyjna”. Mówi się, że jest to gospodarka korzystna dla środowiska. W szwedzkich mediach można właśnie przeczytać  o nielegalnym procederze – trwającym od kilku lat – wysyłania do naszego kraju niebezpiecznych odpadów akumulatorowych, zagrażających życiu ludzi.

 

Różnego rodzaju akumulatory mają być lokomotywą „zielonej gospodarki”. Ich produkcja, a zwłaszcza utylizacja, jest niezwykle kosztowna i niebezpieczna tak dla człowieka, jak i środowiska. „Innowacyjne” gospodarki wysyłają więc swoje odpady do innych państw, w tym do Polski. Szwedzkie media donoszą o odpadach pochodzących z poddanych recyklingowi szwedzkich baterii alkalicznych. Zawierają one toksyczne metale ciężkie. Część trafiła do hut w Polsce, gdzie jedna trzecia odpadów została poddana recyklingowi, a reszta została wykorzystana do budowy dróg i fundamentów domów w naszym kraju, mimo że substancja jest niebezpieczna dla roślin, ludzi i zwierząt.

 

O sprawie nielegalnego eksportu niebezpiecznych odpadów ze szwedzkich baterii poinformowały programy P1 Kaliber i P4 Orebro. Wewnątrz stalowej obudowy baterii alkalicznej znajduje się czarna masa zawierająca kilka metali ciężkich, w tym cynk i mangan, które są niebezpieczne zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i przyrody. Masa jest klasyfikowana jako odpad niebezpieczny i na jej transport do innych krajów wymagane jest zezwolenie. Mimo tego tysiące ton zostało nielegalnie wywiezionych ze Szwecji do Polski i Bułgarii.

 

– Ponieważ chodzi o odpady niebezpieczne, nie mieli pozwolenia na wywóz czarnej masy. Według mnie chodzi o nielegalny transport odpadów – uważa Ulrika Hagelin, która jest administratorem transportu transgranicznego w Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska.

 

Reporterzy z Kaliber i P4 Orebro poszli śladami odpadów akumulatorowych do huty cynku w południowej Polsce. W ubiegłym roku huty miały przyjąć 9 000 ton czarnej pulpy, w tym 480 ze Szwecji. – Możemy zająć się całym cynkiem z czarnej masy, wszystko inne jest tracone. Kończy w ziemi – mówił Andrzej Szary, menedżer ds. marketingu w ZGH Bolesław. Wyjaśnił on, że część odpadów trafia na składowiska, budowę dróg i domów.

 

Za transportami do Polski stoi firma uRecycle, która również była zaangażowana w skandal dotyczący baterii, a który odkryto w Szwecji w zeszłym roku. Do tego czasu około 2000 ton czarnej masy zostało zrzuconych i zakopanych w kilku miejscach w środkowej części nordyckiego kraju.

Na początki roku policja w naszym kraju donosiła, że ponad 220 ton „nielegalnie wwiezionych” odpadów znalezionych na polskich składowiskach miało zostać zwróconych do Wielkiej Brytanii.

 

Koszty wysyłki zwrotnej odpadów miała ponieść Wielka Brytania. Odpady znaleziono na składowisku m.in. w pobliżu Elblągu.

 

Źródło: sverigesradio.se, letsrecycle.com, nord.news.com

AS

 


DATA: 2020-09-22 09:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I co teraz jakim prawem stajemy się smietnikiem europy?
1 miesiąc temu / Kinga
 
@123 A na końcu zdania stawia się kropkę. Belki we własnym oku tzn. piśmie nie widzisz?
1 miesiąc temu / Ahmedabad
 
A to w Polsce nie używa się baterii i nie utylizuje? Czy Szwedzi za utylizację zapłacili? Jak zapłacili i zostało to zutylizowane tak, że nie szkodzi to nie widzę problemu. Czarna masa z baterii idzie do huty cynku i przerabia się na cynk. Mangan idzie w żużel. Może sobie iść tylko czy go potem nie wypłukuje i nie przedostaje się do gleby. Ale cóż w Polsce można robić syf.
1 miesiąc temu / trooper
 
Dlaczego POLSKA prasa milczy na temat tego procederu.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Kiedy wreszcie zrobia pożądek z tymi co sprowadzają smiecie, z zagranicy do POlski i zarabiaja na tym. Chyba nie doczekamy się tego, kara małe. żadnej odpowiedzialnsci mistrowie od srodowiska jak nastolkach siedza tak siedzą,nawet dane tych typów są ukrywane.
1 miesiąc temu /
 
@Tom Bombadil. Te ścieki to nie tylko "im" wysyłamy, ale przede wszystkim sobie, więc żadna "kwita". Żeby była owa "kwita", trzeba by warszawskie szambo przetransportować tankowcami do Sztokholmu, i to też nie wyrównałoby do końca rachunków, bo kupa z czasem ulegnie naturalnemu rozkładowi, a "czarna masa" z baterii nie. Z Panem Bogiem
1 miesiąc temu / Stefan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.