2 października 2012

Szwedzki adhan już w tym miesiącu?

(fot. Rustam / wikimedia.org)

Meczet w Sztokholmie otrzymał wstępną zgodę na publiczne wzywanie z minaretu do modlitwy. To pierwsza taka zgoda wydana w Szwecji.

Większość członków miejskiej komisji planowania, w południowej dzielnicy Sztokholmu Botkyrka głosowała za uchyleniem zakazu z 25 września 1994 w sprawie publicznego wzywania do modlitwy muzułmańskiej. Jeśli decyzja komisji zostanie zatwierdzona przez zarząd Rady Miasta, możliwe stanie się głośne nawoływanie muzułmanów przez muezina na minarecie do rozpoczęcia modłów.

Kwestię uchylenia zakazu poddano pod głosowanie na wniosek przewodniczącego jednego z islamskich stowarzyszeń, Ismaila Okura. W wywiadzie dla szwedzkiej gazety „Dagen” deklarował on, że wcześniejsze pokolenia imigrantów muzułmańskich „nie śmiały” podnosić tego problemu, ale on sam i „nowi ludzie” są zdeterminowani zdecydowanie korzystać z prawa do wolności religijnej w Szwecji.

Wesprzyj nas już teraz!

Okur przekonywał, że muzułmanie mieszkający w Szwecji płacą podatki, są przykładnymi obywatelami, którzy w dodatku „wiele wnieśli do społeczeństwa i teraz oczekują wsparcia oraz swobody w praktykowaniu wolności religijnej”.

Ostateczną decyzję w sprawie zniesienia zakazu zarząd RM podejmie 25 października. Orzeczenie zarządu Rady Miasta Sztokholm będzie miało precedensowe znaczenie dla dwustu innych świątyń muzułmańskich w Szwecji.

Na razie z minaretu do modlitwy będzie się nawoływało jedynie w piątki. Waży się kwestia, czy ma to odbywać się w każdy piątek, czy tylko w pierwsze piątki miesiąca. Docelowo jednak islamscy liderzy chcieliby to czynić każdego dnia.

Socjalistyczny mer Botkyrka, Katarina Berggren zastanawia się czy wezwanie do modlitwy przez muezina nie będzie naruszać przepisów BHP w sprawie dopuszczalnego poziomu hałasu. Dodała jednak, że miejska komisja zdrowia nie zgłaszała żadnych zastrzeżeń, a wiec gmina nie ma podstaw, by odmówić prawa do głośnego nawoływania wiernych na modlitwę.

Za utrzymaniem zakazu w komisji głosowali jedynie chrześcijańscy demokraci, którzy uważają, że kwestia ta powinna być rozstrzygnięta przez policję. Przepisy policyjne zawierają bowiem klauzulę, która stwierdza, że „propaganda skierowana do ludzi w miejscach publicznych, nie może się odbywać za pomocą głośników lub podobnych urządzeń, bez zgody policji”.

Wezwanie wyznawców islamu do modlitwy zwane Adhan zostało wprowadzone przez proroka Mahometa ok. 624 r. Wygłaszane jest ono z minaretu (wysokiej wieży meczetu) przez muezina. Obecnie jednak częściej jest odtwarzane z kasety i z roku na rok staje się coraz głośniejsze. Swoisty horror związany z wygłaszanym pięć razy na dobę – w tym w nocy – wezwaniem – przeżywają mieszkańcy Jerozolimy. Dźwięki Adhanu rozlegają się bowiem z kilku świątyń muzułmańskich jednocześnie, tworząc trudną do zniesienia kakofonię. (Adhan over Jerusalem: http://www.youtube.com/watch?v=w45yN7M2b_8)

Źródło: Gatestone Institute,Izrael.,org.il, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 104 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram