DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Szwecja: po ponad 500 latach w katedrze w Lundzie zostanie odprawiona Msza Święta

Szwecja: po ponad 500 latach w katedrze w Lundzie zostanie odprawiona Msza Święta
fot. By Bernt Fransson,Lindås (Egen) [CC0], via Wikimedia Commons

Po raz pierwszy od ponad 500 lat w luterańskiej katedrze w Lundzie na południu Szwecji od 21 października mają być regularnie sprawowane katolickie Msze Święte. Pierwsza odbędzie się 21 października.

 

Informację w tej sprawie podała diecezja sztokholmska, wyjaśniając, że zostało to spowodowane remontem katolickiego kościoła św. Tomasza, ale – jak podkreśliła – nie jest to tylko „rozwiązanie pragmatyczne”. W tym kontekście wskazała na coraz bliższe stosunki ekumeniczne i wizytę Franciszka w tym miejscu 31 października 2016.

 

Przy tej okazji diecezja stołeczna przypomniała, że od czasów reformacji na początku XVI wieku w katedrze w Lundzie odprawiano co pewien czas katolickie liturgie, ale nie odbywało się to w formie zinstytucjonalizowanej.

 

Coraz bliższą współpracę w ostatnim okresie Kościoły tłumaczą też możliwością wcielania w życie ducha dokumentu ekumenicznego luterańsko-katolickiego „Od konfliktu do współpracy” z 2013 roku. Zapowiedziano, że szczegóły porozumienia katolicko-luterańskiego w obecnej sprawie zostaną przedstawione na konferencji prasowej 6 kwietnia w tym mieście.

 

Kościół katolicki w Szwecji jest niewielki, a jego członkowie pochodzą z różnych krajów. Do 2000 roku państwową religią w kraju był luteranizm; do tego czasu do Kościoła Szwecji (luterańskiego) należał formalnie każdy Szwed od chwili narodzin. Obecnie luteranie stanowią ok. 60 proc. społeczeństwa tego kraju.Według Watykanu w Szwecji żyje 113 tys. katolików, co stanowi 1,15 proc. wśród ok. 9,8 mln obywateli tego kraju, przy czym prawie połowa z nich to imigranci wywodzący się z ponad 80 narodów.

 

Liturgia sprawowana jest w dziewięciu różnych obrządkach i w ponad 25 językach. Rzymskokatolicka diecezja sztokholmska obejmuje cały kraj, a więc ok. 450 tys. km kwadratowych. Na jej terenie istnieje 45 parafii, w których pracuje 176 księży.

 

Biskupem diecezji jest 68-letni kard. Anders Arborelius, karmelita.Katedra w południowoszwedzkim Lundzie była budowana od 1104 roku w stylu romańskim i jest najstarszą siedzibą biskupią w Skandynawii. Miasto początkowo wchodziło w skład utworzonej w 1048 diecezji Roskilde w Danii, a siedzibą samodzielnego biskupstwa stało się w 1103, a następnie stolicą archidiecezji. Gdy ok. 1530 z Danii dotarła tu reformacja, w 1536 Lund przestał być arcybiskupstwem katolickim, a od 1658 miasto należy do Szwecji. Od tamtego czasu niektóre pomieszczenia miejscowej katedry wykorzystywano jako uniwersyteckie sale wykładowe.

 

KAI

PR

 

 

Zobacz także:

 

"Protestantyzm potepiony przez papieży"

 

Protestantyzm potępiony przez papieży


DATA: 2018-04-06 15:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Elpis miło usłyszeć takie wieści, z treści artykułu wnioskowałem, że wcześniej były to jedynie pojedyncze przypadki na przestrzeni lat, a co dopiero marzyć o Mszy Wszechczasów. A co do kwestii ukradzionego mienia, no to oczywiście zgadzam się całkowicie, w sferze architektury sakralnej (a ile dzieł sztuki padło ofiarami ikonoklazmu?) oraz majątku kościelnego zostaliśmy okradzeni przeokrutnie. W końcu po większej części katolickich świątyń w krajach przejmujących "reformację" nie pozostał obecnie ślad. Dodam jednak jeszcze ze smutkiem, że współcześni katolicy mają nierzadko jeszcze większy "talent" do niszczenia piękna świątyń niż sami protestanci (zawsze jak jestem w jakimś "starym" kościele i widzę tam rozmontowany ołtarz, to jest to dla mnie bardzo przykry widok). Pozdrawiam.
ponad 2 lata temu / incuss
 
Szkoda, że brakuje danych dotyczących ilości wiernych uczęszczających na nabożeństwa. Z doświadczenia z życia w Norwegii, liczby mogą być wyrównane. Mało kto żyje tam wiarą. Ale np. w miejscu w którym mieszkałem, Polacy liczniej chodzili w sobobę na msze święte, niż Norwegowie protestanci w Niedzielę. Mieszkałem na prowincji.
ponad 2 lata temu / Marek
 
do incuss W Lund jest (przynajmniej była jeszcze 3 lata temu) sprawowana Msza w rycie katolickim (Trydenckim). Sprawuje ją ksiądz, który przyjeżdża ze Sztokcholmu. Katedra w Lund (przepiękna) powinna być na nowo konsekrowana (oczyszczona) i oddana katolikom, bo to katolicy ją wznieśli, by czcić w niej Boga, a siebie z łaski Jego uświęcać. Wiele tzw. protestanckich "kościołów" to katolickie świątynie, które zostały katolikom ukradzione (katerra w Lund, w Ulm dla przykładu). Jakoś o oddaniu ukradzionego mienia nikt nawet nie wspomina.
ponad 2 lata temu / Elpis
 
O tak, doskonała okazja do wprowadzenia w liturgię nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Chyba w pełni można ją docenić dopiero wtedy, gdy znajdujemy się na obczyźnie, a pomimo tego uczestniczymy w dokładnie takiej samej Mszy Świętej co zwykle. Ewentualnie wtedy, gdy prawie zupełnie pod koniec Mszy dociera do nas, że celebrans nie jest Polakiem, a jego narodowość możemy co najwyżej z dość dużym marginesem błędu określić na podstawie akcentu. Idealne rozwiązanie w przypadku wiernych o różnych językach ojczystych (a tak jest przecież w Szwecji), dla wielu to może być zresztą pierwsza (może i jedyna) okazja do zapoznania się z klasycznym rytem rzymskim. Skoro mamy mieć na mocy Summorum pontificum pełen dostęp i możliwość wyboru, to zakłada to również pewien obowiązek zaprezentowania go wśród wiernych po to, by mogli oni podjąć potem własną decyzję odnośnie tego, czy nie będą chcieli w nim uczestniczyć regularnie.
ponad 2 lata temu / incuss
 
Chwała Panu za to, że Święty Kościół Katolicki działa i w Szwecji! Szwedzcy katolicy powinni natomiast uważać, aby porozumienie z luteranami uwzględniało fakt, że tylko Kościół Katolicki ma pełnię prawdy i jest tym Kościołem, który został założony przez Chrystusa, i że luteranizm to herezja z której należy wyzwolić Szwecję.
ponad 2 lata temu / krisbac
 
Miałem sceptyczny stosunek do wizyty papieża Franciszka w Lund, ale w tym przypadku spotkanie zdaje się wydało dobry owoc. Módlmy się za Szwecję i Szwedów by wrócili do Boga i Kościoła Rzymskiego.
ponad 2 lata temu / bvr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.