DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Szwecja: COVID-19 otworzył drzwi eutanazji osób starszych?

Szwecja: COVID-19 otworzył drzwi eutanazji osób starszych?
Fot. Pixabay

Czy domniemana pandemia COVID-19 otwarła drzwi do legalnej eutanazji osób starszych w Szwecji? – takie pytanie zadaje sobie coraz więcej analityków w świetle danych napływających z tego kraju.

 

 

Coraz więcej doniesień ze Szwecji wskazuje, że starszym pacjentom zarażonym koronawirusem SARS-CoV-2 nie tylko odmawiano w szpitalach leczenia podtrzymującego życie, lecz wcale nierzadko praktycznie skazywano ich na śmierć.

 

„Bioedge” donosi, że na działania medyków wpłynęło wiele skarg dotyczących sposobu traktowania starszych osób. Zażalenia składają krewni zmarłych. Zgodnie z wytycznymi władz, mieszkańcy domów opieki z podejrzeniem COVID-19 byli natychmiast obejmowani opieką paliatywną, w ramach której podawano im morfinę oraz odmawiano podania tlenu i płynów dożylnych, a nawet pożywienia. Dla wielu był to w rzeczywistości wyrok śmierci.

 

Ludzie się dusili, patrzenie na to było okropne. Jeden pacjent zapytał mnie, co mu podałam, gdy wstrzykiwałam morfinę. Okłamałam go – relacjonowała pielęgniarka Latifa Löfvenberg. – Wielu zmarło przedwcześnie. To było bardzo, bardzo trudne – dodała.

 

Jak mogło do tego dojść? Otóż krajowe władze zdrowotne na początku pandemii zasugerowały, by lekarze przed podjęciem decyzji o leczeniu segregowali pacjentów według wieku biologicznego, biorąc pod uwagę także ogólny stan zdrowia i szanse na wyzdrowienie…

 

Chodziło o to, aby nie dopuścić do przeciążenia szpitalnych oddziałów intensywnej terapii, na które mogłoby trafić dużo starszych pacjentów o szansie przeżycia ocenianej jako niska.

 

Do takiej sytuacji nigdy nie doszło. Zamiast tego, osobom starszym niemal rutynowo odmawiano dostępu do nieużywanych obiektów. – Te wytyczne zbyt często powodowały, że starszym pacjentom odmawiano leczenia, nawet gdy szpitale działały poniżej swoich możliwości – komentowali krytycy, którzy rozmawiali z przedstawicielem „Wall Street Journal”. Na przykład liczba miejsc w krajowych oddziałach intensywnej terapii nigdy podczas domniemanej pandemii nie przekroczyła 80 procent obłożenia – przyznali urzędnicy państwowi.

 

Jednak wytyczne władz i sztywne, bezrefleksyjne podejście medyków doprowadziło do praktykowania de facto eutanazji.

 

Yngve Gustafsson, geriatra z Umea University powiedział BMJ, że krajowy odsetek osób starszych, które miały problemy z oddychaniem, był niższy niż w tym samym czasie rok wcześniej, mimo że COVID-19 najbardziej dotknął osoby powyżej 70. roku życia. Lekarz był również wstrząśnięty praktyką kolegów, przepisujących przez telefon „koktajl paliatywny” chorym osobom starszym przebywającym w domach opieki.

 

–  Starszym ludziom rutynowo podaje się morfinę i midazolam, które hamują oddychanie – tłumaczył w gazecie „Svenska Dagbladet”. – To czynna eutanazja – podsumował.

 

Tak dzieje się, gdy istnieje jawnie inwazyjna polityka racjonowania opieki zdrowotnej.

 

Jak podaje „Wall Street Journal”, połowa liczby zgonów przypisywanych domniemanej pandemii COVID-19 dotyczy mieszkańców domów opieki.

 

Podejście Szwecji do epidemii było inne niż w wielu państwach. Polegało ono na dobrowolnym dystansowaniu społecznym i zamykaniu granic, a nie na obligatoryjnej kwarantannie. Jednak wytyczne wydane przez władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne przyczyniły się do celowego uśmiercenia wielu osób. Obecnie Szwecja jest piątym krajem w światowym rankingu zgonów pod względem liczby ofiar koronawirusa na każdy milion mieszkańców.

 

Władze mierzą się z licznymi skargami dotyczącymi sposobu traktowania starszych osób, które ostatecznie zmarły. Protesty składają ich krewni. W sieci krąży także petycja internetowa: „Każdy ma prawo do tlenu!”. Autorzy zarzucają władzom „niedopuszczalną i nielegalną dyskryminację” osób starszych.

 

Thomas Linden, dyrektor szwedzkiej Narodowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej, przyznał, że „lekarze nadzorujący opiekę w domach opieki zostali poinstruowani, aby trzymać się z dala od mieszkańców z powodu ryzyka infekcji. Mieli dokładnie oceniać stan zdrowia pacjentów przed skierowaniem ich do szpitali. Osoby takie natychmiast obejmowano opieką paliatywną, podając „koktajl”, który de facto wywoływał śmierć. Miało to pozwolić zachować wolne miejsca na oddziałach intensywnej terapii.

 

Tymczasem, jak oceniła dr Cecilia Söderberg-Nauclér, „oddziały OIOM były stosunkowo puste”. – Starsi ludzie nie zostali zabrani do szpitali, otrzymali środki uspokajające, ale nie tlen ani podstawową opiekę – skomentowała doktor.

 

Zasadniczo w domach starców zalecana jest tylko opieka paliatywna, co oznacza, że ​​otrzymują oni morfinę, midazolam i haldol, aby zapobiec mdłościom i wymiotom. Jest to terapia, która prawie w 100 procentach przypadków prowadzi do śmierci. Podawanie zarówno midazolamu, jak i morfiny hamuje oddychanie. Jeśli masz problemy z oddychaniem, szybko doznajesz takiego niedoboru tlenu, że umierasz – wyjaśnił dr Yngve Gustafsson dla „Aftonbladet Daily”.

 

Medyk użył dosadnego określenia, podkreślając, że de facto doszło do celowego i zamierzonego zabijania ludzi starszych. – To w zasadzie stuprocentowo pewny sposób zabijania, podobnie jak krzesło elektryczne. Jest równie skuteczny – podsumował.

 

Sam rząd w końcu uznał obraną strategię za błędną. – Musimy przyznać, iż jeśli chodzi o opiekę nad osobami starszymi i rozprzestrzenianie się infekcji, to nie zadziałało – mówił premier Stefan Löfven dla szwedzkiej gazety „Aftonbladet” – Zbyt wielu zmarło tutaj starych ludzi – dodał.

 

Eutanazja jest w Szwecji nielegalna. Najwyraźniej jednak nic nie powstrzyma lekarzy pozbawionych moralnego kompasu przed „likwidacją” osób, które system bądź oni sami uznają za „zbędne”.  

 

Katechizm Kościoła Katolickiego wyraźnie zabrania eutanazji i tzw. wspomaganego samobójstwa. Punkt 2277 stanowi: „Eutanazja bezpośrednia, niezależnie od motywów i środków, polega na położeniu kresu życiu osób upośledzonych, chorych lub umierających. Jest ona moralnie niedopuszczalna. W ten sposób działanie lub zaniechanie działania, które samo w sobie lub w zamierzeniu zadaje śmierć, by zlikwidować ból, stanowi zabójstwo głęboko sprzeczne z godnością osoby ludzkiej i z poszanowaniem Boga żywego, jej Stwórcy. Błąd w ocenie, w który można popaść w dobrej wierze, nie zmienia natury tego zbrodniczego czynu, który zawsze należy potępić i wykluczyć”.

 

 

Źródła: nationalreview.com, mercatomet.com, PCh24.pl.

AS

 

 

 

 


DATA: 2020-06-23 16:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy miał ktoś jakiekolwiek wątpliwości, co będzie się działo w "nowoczesnej" europie w związku z epidemią zabierającą głównie ludzi starszych?
8 dni temu / Kowalski
 
eutanazja oznacza uśmiercenie osoby na jej wyraźne życzenie/czyli pomoc w samobójstwie/; tu mamy do czynienia ze zwykłym mordowaniem ludzi.
10 dni temu / marek
 
W cale tych starszych osób nie żałuję, taką społeczność zbudowali, tak sobie wychowali młodsze pokolenie, to zbierają teraz tego owoce. Może teraz następne pokolenie jakieś pozytywne wnioski z tego wyciągnie.
10 dni temu / Czesław
 
odległe skutki mody na rodziny nuklearne zamiast wielopokoleniowe ,zamiast domów opieki liczna rodzina która dałaby rade opiekować się dwójką seniorów do godnej śmierci
10 dni temu / ewa
 
"Jak umiera zachodnia cywilizacja"- właśnie już dawno mówił David Duke właśnie o Szwecji co z nimi zrobiono
10 dni temu / Szczepan
 
Wszędzie gdzie rządzi lewactwo a takim przypadkiem jest Szwecja prędzej czy później dojdzie do takiej sytuacji. Nie wiem może się mylę, ale, moim zdaniem głosować na Trzaskowskiego to głosować właśnie na lewactwo.
10 dni temu / Neptun
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.