DZIŚ JEST:   31   MARCA   2020 r.

Św. Balbiny, męczennicy
Św. Beniamina, męczennika
 
 
 
 

Szwecja: bluźnierczy homoseksualny obraz usunięty z luterańskiej świątyni. Był... transfobiczny

Szwecja: bluźnierczy homoseksualny obraz usunięty z luterańskiej świątyni. Był... transfobiczny
Zdjęcie ilustracyjne.

Z luterańskiej parafii św. Pawła w Malmö znika skandaliczne przedstawienie sceny grzechu pierworodnego w homoseksualnej odsłonie. Powodem nie jest jednak bluźnierczy charakter tego dzieła. Obraz musiał zostać zdjęty, bo ukazywał osobę transseksualną jako węża-kusiciela. Padły więc oskarżenia o transfobię. „Takie przedstawienie implikuje, że osoby transseksualne są złe (…) nie możemy się na to zgodzić” – tłumaczą władze diecezji.

 

Na bluźnierczym obrazie autorstwa Elisabeth Ohlson Wallin ukazane są dwie Ewy oraz dwóch Adamów, każda z par z widocznymi oznakami zakochania. W roli węża przedstawiono osobę transseksualną. Obraz zawisł nad ołtarzem w świątyni Luterańskiego Kościoła Szwecji w Malmö.

„We środę diecezja podjęła decyzję o zdjęciu obrazu – ale nie dlatego, że Luterański Kościół Szwecji ma problem z parami homoseksualnymi” – przekonuje serwis AFP. Powodem stało się „niefortunne” ukazanie osoby cierpiącej na dysforię płciową.

 

„Fakt, że na obrazie znajdują się osoby homoseksualne absolutnie nie jest w żaden sposób kontrowersyjny” – czytamy w oświadczeniu diecezji. „Ale fakt, że znajduje się na nim wąż – tradycyjnie utożsamiany z diabłem – w postaci osoby transseksualnej, może prowadzić do interpretacji, że osoby trans są złe lub diabelskie” – tłumaczą.

 

Jednak Sofia Tunebro, pastor posługująca w parafii św. Pawła żałuje podjętej decyzji. „Żeniliśmy pary homoseksualne od jakichś 10 lat, a ten piękny obraz był jak powieszenie na ołtarzu fotografii ślubnej” – przekonywała. Broniła także samej „artystki”: „Elisabeth Ohlson Wallin zrobiła tak wiele dla integracji środowisk LGBTQ+ ze światem chrześcijańskim.

 

Luterański Kościół Szwecji dopuścił tzw. małżeństwa homoseksualne w 2009 roku. Na jego czele stoi od 2014 r. pierwsza w historii kobieta-prymas Antje Jackelén. „Kościół Szwecji pragnie być współczesnym kościołem, nadążającym za zmianami w społeczeństwie” – przekonuje Magdalena Nordin, religioznawca z Uniwersytetu w Gothenburgu.

 

Źródło: AFP

PR    


DATA: 2019-12-12 11:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A jaki jest sens istnienia kościoła "nadążającego za zmianami w społeczeństwie "? Po co on? Żeby dawał ludziom iluzję, że jeśli tam chodzą i wykonują "współczesne gesty ", to "ktoś tam" ich słucha i "gdzieś tam pójdą " po śmierci? Tragifarsa na całego, a tymczasem ortodoksyjny islam rośnie w siłę...
3 miesiące temu / Michael Wolf
 
Do kolo - są różni protestanci np brat Roger z Taize - trzeba trochę wielkoduszności
3 miesiące temu / Teresa
 
Obraz zostanie poprawiony - diabłem zostanie biały mężczyzna w garniturze z żoną i dziećmi.
3 miesiące temu / Wojtek
 
Pan Bóg dopuścił, by się sami ośmieszyli.
3 miesiące temu / @Hipopotam
 
Demoralizacja panoszy się na całego. Ludziom z dobrobytu materialnego przewraca się nie tylko w głowach. Zamiast transseksualnego węża mogli namalować bezpłciowego anioła, ale czy wówczas dżdżownice nie oskarżyłyby luterków o zabieranie im godności obojniactwa ? Paranoja gania się ze schizofrenią w zapętleniu.
3 miesiące temu / odszkodowania
 
Obraz był zbyt mało poprawny politycznie. To naprawdę smutne... Szczególnie w kościele, który pragnie nadążać za współczesnością. Och jejku, jejku... rozpłakałem się. Tak się zastanawiałem, czy Pan Bóg pozwoli tym Szwedom szydzić z siebie. Ale zamiast trzęsienie ziemi - On pozwolił im zabrnąć w kolejne odmęty szaleństwa. A obraz sami zabrali... Któż by pomyślał, że jest taki pożar, który można ugasić benzyną!?
3 miesiące temu / hipopotam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.