DZIŚ JEST:   29   MARCA   2020 r.

V Niedziela Wielkiego Postu
Św. Stefan IX, papież
Św. Bertold, kapłan
 
 
 
 

Szwajcarski biskup Marian Eleganti w ogniu krytyki. Bronił nauczania i katolickiej ortodoksji

Szwajcarski biskup Marian Eleganti w ogniu krytyki. Bronił nauczania i katolickiej ortodoksji
fot. REUTERS/Christian Hartmann/FORUM

Szwajcarski biskup pomocniczy diecezji Chur, Marian Eleganti, spotkał się z krytyką zarówno duchownych jak i świeckich. Powodem jest jego obrona ortodoksji katolickiej i podkreślenie nadprzyrodzonej rzeczywistości Eucharystii oraz krytyka reakcji wielu biskupów na epidemię koronawirusa.

 

Wypowiedzi bp. Mariana Elegantiego potępił m.in. apostolski administrator diecezji – bp Pierre Bucher. Zdystansowała się od niego także Konferencja Biskupów Szwajcarii. Z kolei Rapael Rauch, redaktor naczelny katolickiego serwisu Kath.ch, posunął się do tego, że nazwał biskupa Elegantiego „potwornym klaunem”, który „wykorzystuje kryzys [koronawirusa] dla swojej kościelno-politycznej agendy”. Te niezwykle ostre reakcje to konsekwencja wypowiedzi bp. Elegantiego na temat nadprzyrodzonej rzeczywistości Eucharystii.

 

Szwajcarski duchowny, wypowiadając się dla portalu Kath.net o możliwości zarażenia przy przyjmowaniu Komunii św., stwierdził m.in.: „Eucharystia nie została użyta przez Chrystusa, aby sprowadzić na mnie chorobę i śmierć. Z mojego wierzącego punktu widzenia pozostaje to kompletną niemożliwością dla Boga!” – powiedział. „Oprócz tego jesteśmy zawsze w rękach Boga. Każde inne zabezpieczenie jest zasadniczo pseudo-zabezpieczeniem, to znaczy bardzo wątpliwym i kruchym. Nie mam lepszej pewności niż sam Bóg, który jest obecny w konsekrowanej Hostii” – dodał.

 

Bp Marian Eleganti wyraził również negatywną opinię o części hierarchii kościelnej, która jego zdaniem bardziej kieruje się „logiką państwa” i stosuje „świecką” reakcję w czasie obecnego kryzysu. Zauważył też, że sekularne spojrzenie nie bierze pod uwagę „nadprzyrodzonej rzeczywistości”, a więc traktuje np. święconą wodę jako zwykłą wodę.

 

Wypowiedzi hierarchy spotkały się ze sprzeciwem i reakcją bp. Pierre Buchera, który w publicznym e-mailu z 18 III zarzucił biskupowi Elegantiemu że jego uwagi wywołują „zamieszanie wśród wiernych”. Zarządził też, że bp Eleganti może udzielać komentarzy mediom tylko, jeśli są one „w zgodzie” z opiniami jego oraz komisarza episkopatu ds. mediów i komunikacji. Z kolei rzeczniczka Konferencji Biskupów powiedziała: „Stwierdzenia biskupa pomocniczego Mariana Elegantiego mają naturę czysto osobistą, a zatem zobowiązują tylko jego”.

 

Niektórzy krytycy powołują się na słowa św. Tomasza z Akwinu, że jeśli konsekrowane wino zostało zatrute, to kapłan nie powinien sam go pić ani podawać wiernym. Jednak jeden z kapłanów stwierdził, że słowa bp. Elegantiego wyrywa się z kontekstu i że jeśli np. kapłan jest zarażony, to faktycznie nie powinien udzielać Komunii św. Za sedno sprawy uznał podważanie wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Komunii św. oraz uciszanie wiernego duchownego.

 

Biskup Eleganti nie był zaskoczony taką reakcją na swoje słowa: „Czego jeszcze mogę się spodziewać? Niech złorzeczą, śmieją się albo obrażają mnie za moją wiarę! Nie mam im tego za złe” – stwierdził.

 

 

Źródło: ChurchMilitant.com

Jjf/WMa

 


DATA: 2020-03-21 14:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
23
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ksiądz Michał Woźnicki-niezłomny rycerz walczący o prawdę i Mszę Świętą Wszechczasów
3 dni temu / stefan
 
Kościoły muszą być otwarte. A Komunia do ust i na kolanach. Teraz, gdy wolne mogę sobie pozwolić ,aby na Mszy być codziennie i robię to. Skoro bywam w sklepie i pani kasjerka mi nie grozi, to czy może zagrozić Kapłan i Hostia?Kropielnica w naszym kosciele na szczęście pełna. Pan Bóg, jeżeli będzie to w Jego planie, uchroni przed zarazą, a jeżeli nie to i tak zabierze, choćbyśmy zaryglowali się w domach. Epidemia to test naszej wiary. Teraz jest odsiewane ziarno od plew.
4 dni temu / Kimk
 
Do: Murem Przepraszam, ale cały Pana ? komentarz jest chybiony. Biskupi to nie ktokolwiek, ale organ "kompetentny" w tej materii. Jeżeli więc oni dopuszczają Komunię na rękę, to jest ona dopuszczalna. Zwłaszcza w czasach szczególnych. Tym bardziej, że dziś nie chodzi o narażanie zdrowia, lecz życia innych, z kapłanem włącznie. I Komunia na rękę to jak najbardziej postawa katolicka. Narażanie innych jest nieodpowiedzialnością i grzechem. Nawet do Chrystusa trędowaci przychodzili zachowując dystans - środki bezpieczeństwa Łk 17,12. W sprawie tego okropnego! brania Ciała Pańskiego na rękę świetnie się wypowiedział Ksiądz Adam Skwarczyński w portalu "Paruzja - Iskra z Polski". Zapraszam do lektury i pozdrawiam serdecznie. Michał Obrębski
5 dni temu / Michał Obrębs
 
@Michał Obrębski Kościół wymaga jako warunków przyjęcia Najświętszego Sakramentu stanu łaski uświęcającej, rozumienia iż przyjmuje się Ciało Pańskie oraz zachowania godnej postawy wg świętego zwyczaju. Nie wymaga zaś Kościół dobrego zdrowia fizycznego czy psychicznego, poza wypadkami gdy np. stan psychiczny mógłoby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Ciała Pańskiego. Kościół przede wszystkim ma na celu zważanie na Ciało Pańskie, potem dopiero na ewentualne zagrożenia dla zdrowia kapłana czy komunikującego. Wbrew wierze katolickiej jest więc twierdzić, że osoba, która spełnia wymienione warunki i przyjmuje Komunię Świętą tak jak święty zwyczaj w Kościele Łacińskim nakazuje, a więc na kolanach do ust, że taka osoba wystawia Boga na próbę. Nikt też nie może samowolnie sobie postanowić lub ślepo przystać na cudze postanowienie czy nakaz, że oto pod jakimś pretekstem należy zastąpić uświęconą wiekami praktykę na niekatolickie, heretyckie przyjmowanie "na rękę".
5 dni temu / Murem
 
Dobrze ze znalazł sie wierzący biskup w Szwajcarii.
6 dni temu / Kinga
 
Koronowirus weryfikuje również naszą wiarę. Czy Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie może na przyjmującego sprowadzić jakieś zło? Jest to NIEMOŻLIWE!! Ale wierzą w to tylko katolicy i jak widać jest to sprawdzian, czy rzeczywiście wierzymy w realną obecność Chrystusa po Przeistoczeniu - jeśli wierzymy to wiemy, że Komunia Święta nie może być dla nas zagrożeniem w żadnym aspekcie. Jest wręcz przeciwnie, ale to jak powiedziane wyżej kwestia wiary. To jest źródło życia, jak i zdrowia. Nie dajmy się zgłuszyć jako katolicy, jako wierzący. Nie bójmy się Chrystusa!!
6 dni temu / razar
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.