DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Szwajcarski biskup chciałby kolejnego soboru. Takiego o „kapłaństwie” kobiet!

Szwajcarski biskup chciałby kolejnego soboru. Takiego o „kapłaństwie” kobiet!
bp Denis Theurillat, fot. printscreen/youtube

Biskup pomocniczy Bazylei Denis Theurillat chciałby nowego soboru. Soboru, który zająłby się w końcu kwestią „kapłaństwa” kobiet. „Nie” w tej sprawie ma być źródłem rozczarowania, a ewentualne „tak” ze strony papieża Franciszka poskutkowałoby silnym sprzeciwem i oburzeniem ze strony „konserwatystów” (!), a nawet schizmą. Co więc pozostaje? Oczywiście - sobór!

 

Biskup Denis Theurillat obchodził niedawno swoje 70 urodziny. Jak podkreślał w rozmowie z dziennikarzami oficjalnego portalu szwajcarskiego episkopatu, marzy mu się kolejny sobór. Co więcej, chciałby w tym soborze wziąć  jeszcze udział jako biskup, a jeśli nie, to – jak stwierdził – bardzo chętnie będzie przyglądać się jego pracom z nieba. Choć niedawno nieszczęśliwie upadł i przebywał w szpitalu, nie ustaje we współpracy i dialogu z kobietami. Na portalu szwajcarskich biskupów możemy przeczytać, że jest to hierarcha, któremu kobiety mogą zaufać… Co więcej, o swoich rozmowach z „organizacjami kobiecymi” i ich postulatach chciałby poinformować papieża Franciszka. Zrobi to w styczniu, w trakcie wizyty ad limina.

 

Biskupa pomocniczego Bazylei chwali nawet przewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet, Simone Curau-Aepli, podkreślając, że to człowiek dialogu, bo to dzięki niemu kobiety mogły porozmawiać z hierarchami… Stowarzyszenie, którym kieruje frau Curau-Aepli, stanowi parasol organizacyjny dla wielu różnych grup kobiecych i podmiotów, publikuje na swojej oficjalnej stronie m.in. wyznania feministycznej teolożki na temat Kościoła i powodów, dla którego z niego odeszła, jak i krytykę papieża z powodu zestawienia aborcji z morderstwem na zlecenie, bo to przecież „negowanie prawa do samostanowienia” i „zniesławianie” kobiet…

 

Stanowisko biskupa Theurillata w kwestii „kapłaństwa” kobiet jest znamienne: najwyższy już czas zająć się tą kwestią i powiedzieć ostateczne „tak” lub „nie”. I nie powinien zajmować się tym papież Franciszek, bo– podkreśla – to groziłoby schizmą, a wiadomo, że chodzi o takie rozstrzygnięcie, które nie będzie rozczarowaniem… Nie jest to jedyny postulat biskupa Theurillata. Chciałby, żeby wysiłki ekumeniczne nabrały większego tempa. On sam należy do chrześcijańskiej grupy roboczej pracującej nad konkretnymi rozwiązaniami, zwłaszcza w zakresie interkomunii, ale… Watykan raczej nie chce udzielić na to zgody. Tak przynajmniej wynika z listu skierowanego właśnie w tej materii do biskupów niemieckich.

 

Biskup Theurillat nie jest zresztą jedynym hierarchą, który w ostatnim czasie mówił o zwołaniu soboru w kontekście „diakonatu” albo „kapłaństwa” kobiet. Nowy przewodniczący niemieckiego episkopatu, biskup Georg Bätzing, już w marcu sygnalizował, że chciałby zapytać papieża Franciszka o zgodę na udzielanie „diakonatu” kobietom. Nie musiałoby się to wiązać z poważniejszymi zmianami prawa kanonicznego – podkreślał Bätzing – wystarczyłby indult dla samych Niemiec. Dodawał, że nie jest to żadnym nowym postulatem, bo jest to rzecz podnoszona od dziesięcioleci i postulowana przez synod w Würzburgu w latach 70-tych XX wieku. We wrześniu rozmawiając z „Deutschlandfunk” biskup Bätzing podkreślił, że trzeba o tym rozmawiać, widzi istotne argumenty na rzecz diakonatu kobiet albo jakiejś formy „uczestnictwa” w urzędzie kapłańskim. - Dostęp do wszystkich urzędów już teraz to pozycja skrajna, nie należy się tego spodziewać. W kwestii: „Czy kobiety mogą zostać włączone w sprawowanie tych urzędów sakramentalnych” wypowiedzieć mógłby się tylko sobór – podkreślił przewodniczący niemieckiego episkopatu.

 

Źródło: lifesitenews.com, Kath.ch

mat


DATA: 2020-09-25 16:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Chrystus ukazał się pierwsze kobietą". Kim się ukazał? KobietĄ? Gdzie wyczytałeś że ukazał się jako kobieta?
21 dni temu / do Petrus
 
Równouprawnienie kobiet, od strony prawnej, ale nie obyczajowej, nastąpiło w Szwajcarii dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku! Czy ten biskup jest kierowcą formuły pierwszej, ze narzucił to niebywałe przyśpieszenie? Wniosek z tego, że we współczesnym Kościele Katolickim i taki wyczyn jest możliwy, tym bardziej, że ma to miejsce w sprzyjającym i zasłużonym wrogom Kościoła Katolickiego mieście Bazylea.
21 dni temu / W-Sawa
 
@E Jakie dziś są kobiety a jakie były za czasów Chrystusa nie ma majmniejszego znaczenia, bo Bóg jest niezmienny i Kościół ma na zadanie trwać przy nauce i wyborach Chrystusa a nie iść z duchem czasów. Oczywiście że Chrystus ukazał się pierwsze kobietą i że kobiety wraz z Janem trwały przy Krzyżu i chwała im za to, ale jednak zamysłem Chrystusa było wybranie na Apostołów mężczyzn i im nakazał iść i nauczać wszystkie nagrody i im nakazał sprawowanie Eucharystii "na Jego pamiątkę", a Kościół, Jego Kościół ma być posłuszny, czy nam współczesnym się to podoba czy nie. Spokojnego tygodnia, Szczęść Boże.
21 dni temu / Petrus
 
@Petrus - przede wszystkim dziękuję za kulturalne podjęcie dyskusji, z reguły, gdy napiszę tu jakikolwiek komentarz, wylewa się na mnie wiadro pomyj i oskarżenia o "lewackie gadanie" - którego nie uprawiam! Owszem, Jezus powołał Apostołów mężczyzn, ale po śmierci najpierw pokazał się kobietom, które tak naprawdę jedyne sprawdziły się pod krzyżem poza świętym Janem, jedyne nie uciekły i były z Nim do końca - może te baby nie są więc wcale takie złe? A poza tym czasy były inne, kobieta nic wtedy nie mogła, dziś są za to obecne we wszystkich dziedzinach życia publicznego na równi z mężczyznami. Naprawdę uważasz, że kapłaństwo kobiet to takie okrutne zło dla Kościoła?
22 dni temu / E.
 
@E To nie ma znaczenia że "to głównie kobiety są praktykujące". Chrystus wybrał na swoich Apostołów mężczyzn nie kobiety, bo taka była Jego wola! i im przekazał " idźcie i nauczajcie wszystkie narody", do stołu w Wieczerniku gdy ustanawiał Eucharystię, Chrystus zaprosił Apostołów- mężczyzn i im przekazał "to czyńcie na moją pamiątkę", bo taka była Jego wola!. Więc w związku z tym, przez 2000 lat Kościół, JEGO Kościół! jest temu wierny i ma być wierny aż do skończenia świata, co zresztą stanowczo potwierdził Jan Paweł II w "Ordinatio Sacerdotalis". A wynurzenia tego biskupa litościwie przemilczmy, szkoda słów. Szczęść Boże.
22 dni temu / Petrus
 
Pytanie za 100 punktów: -Dlaczego panie feministki,które prawie co dnia krzyczą o wielkiej krzywdzie kobiet,nie pognały do DPS-ów,by pomóc wtedy,gdy nie tak dawno brakowało rąk do pracy? Odpowiedzi na to pytanie są 3: -1 najprostsza:panie feministki jeszcze nie zgłupiały,aby brudzić sobie szlachetne rączki posługiwaniem przy starych ludziach; -2 odpowiedź przyszłościowa:panie feministki jeszcze nie myślą o swojej starości,która do nich się zbliża wielkimi krokami; -i 3 odpowiedź:najlepszą i jak dotąd najmądrzejszą feministką okazała się Maryja.Paradoksalnie,świat powinien dobrze wyjść na Jej feminiźmie.Ona wiedziała,kiedy mówić,a kiedy milczeć.Wiedziała,kiedy działać,a kiedy zejść na drugi plan.Poczynania pań feministek jasno wskazują,że to szatan podsuwa im k a r y k a t u r y feminizmu,jakimi są aborcja,eutanazja,głupawe żądania możliwości sprawowania sakramentów w Kościele. Bogu dziękować,że jeszcze są kobiety,które nie zgłupiały do reszty...
22 dni temu / francescoi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.