DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Szwajcarski biskup broni kapłaństwa. Ostro krytykuje dokument na Synod Amazoński

Szwajcarski biskup broni kapłaństwa. Ostro krytykuje dokument na Synod Amazoński
fot.REUTERS/Christian Hartmann/FORUM

Szwajcarski hierarcha broni świętości kapłaństwa. Biskup pomocniczy Chur, Marian Eleganti przypomina w przeslaniu wideo na swoim blogu Kath.net, że kapłaństwo nie jest „zawodem jak każdy inny”. Misja kapłana jest trojaka: „zarządzać, głosić i uświęcać”. Każda próba rozdzielenia tych trzech funkcji kapłańskich, dodaje, doprowadziłaby do „zniszczenia kapłaństwa i świętego charakteru Kościoła”.

 

Biskup Eleganti pośrednio odpowiada na dokument roboczy przygotowany w związku ze zbliżającym się Synodem Panamazońskim, zaplanowanym w dniach 6-27 października w Watykanie, który proponuje „ponowne rozważenie koncepcji, że sprawowanie jurysdykcji (władzy zarządzania) musi być powiązane we wszystkich obszarach (sakramentalnej, sądowej, administracyjnej) i permanentnie z sakramentem święceń”.

 

Rozdzielenie tych funkcji może prowadzić do możliwości kierowania parafią przez kobiety, podczas gdy obowiązki kapłana ograniczałyby się do odprawiania Mszy Świętej i sprawowania sakramentów.

 

Kardynał Walter Brandmüller w swojej ostrej krytyce dokumentu roboczego na Synod Amazoński stwierdził niedawno, że hierarchiczne i sakramentalne aspekty święceń nie mogą być rozdzielone. Określił propozycję ponownego przemyślenia tej kwestii jako „bezpośredni atak na hierarchiczno-sakramentalną konstytucję Kościoła”.

 

Z kolei profesor Karl-Heinz Menke, członek Watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej powiedział na początku lipca, że ​​„Sobór Watykański II (zob. LG 28) ściśle wiąże władzę sądowniczą z przyjmowaniem analogicznych [świętych] święceń”. - Nie można rozdzielić władzy święceń (potestas ordinis) i władzy sądowniczej (potestas jurysdykcji) – mówił ks. prof. Menke portalowi Life Site News, emerytowany wykładowca dogmatyki.

 

Biskup Eleganti, który wyraził silne poparcie dla niedawnej krytyki dokumentu roboczego na zbliżający się synod przez kardynała Brandmüllera, podkreśla świętość kapłaństwa.

 

Tłumaczy, że ksiądz „nie jest pracownikiem socjalnym ani psychologiem, ani kierownikiem, ani mediatorem”. Poprzez święcenia kapłan „otrzymuje coś, co pochodzi z góry, a nie z dołu, od samego Boga, który wzywa go i wybiera”. Wyświęcenie to „upoważnia go do potrójnego urzędu, który następnie wyróżnia go spośród wszystkich innych ochrzczonych ludzi”.

 

W ten sposób, wyjaśnia biskup, kapłan otrzymuje „coś świętego” - obrzęd święceń - a następnie przekazuje innym „coś świętego, co pochodzi od samego Boga i czego nikt inny nie może dać w Kościele”. Trzy kapłańskie urzędy, które przychodzą wraz ze święceniami - aby zarządzać, głosić i uświęcać - „nie można  rozdzielić” - wyjaśnia szwajcarski prałat. Nie może być tak, „aby kapłan tylko… stał przy ołtarzu” i ktoś inny (mężczyzna lub kobieta) głosił kazania, a jeszcze ktoś inny (mężczyzna czy kobieta) rządziłby”.

 

Według szwajcarskiego hierarchy propozycja, by na nowo przemyśleć tę kwestię, zmierza do „zniszczenia kapłaństwa”. „Kapłan musi być tym, kim jest z woli Boga”, dodaje Eleganti, „na mocy święceń”. Podczas święceń kapłan otrzymuje szczególny dar, którego nigdy nie można usunąć. „Dlatego jest postacią świętą. To jest prawda o kapłaństwie” – komentował.

 

Biskup Eleganti wzywa katolików, by zaakceptowali tę „różnicę”, aby kapłan mógł być „naprawdę człowiekiem Bożym i aby spotkał się z nami również jako człowiek Boży”. Szwajcarski prałat przypomina nam, że nie powinniśmy uważać kapłaństwa za „coś bluźnierczego, czysto socjologicznego lub psychologicznego”. Jednocześnie podkreśla, że ​​ta świętość kapłaństwa „nie ma nic wspólnego z klerykalizmem”. Przeciwnie. Kapłan musi przyjąć święcenia „z pokorą” i ze świadomością swojej grzeszności. Zatem kapłan nie może „wynosić się ponad innych”, ale jednocześnie nie powinien „zaprzeć się samego siebie”.

 

Ponadto biskup Eleganti wyjaśnia, że ​​kapłan nie może skutecznie odmówić święceń, ponieważ „został wzięty w posiadanie przez Boga i działa w osobie Chrystusa, Głowy Kościoła, Oblubieńca Kościoła”. Jest to powód, dla którego kapłan musi być „człowiekiem, tak jak Jezus Chrystus jest człowiekiem - bardzo konkretnie - w Swoim Wcieleniu”.

 

Misją kapłanów jest pomoc w pogodzeniu człowieka z Bogiem, kontynuuje biskup, a zatem kapłan ma mandat i autorytet „którego nikt inny nie posiada: odpuszczać grzechy i mówić prawdę o Jezusie Chrystusie, wypowiadać słowa konsekracji, aby to, co się wtedy stanie, nie było już czymś ludzkim, lecz Boskim”. Co więcej, taka zmiana charakteru i bytu, jak wyjaśnia Eleganti, „również wydarza się w momencie święceń”, podobnie jak ma to miejsce podczas konsekracji chleba i wina podczas Mszy Świętej.

 

„Uważajmy, aby nie rozdzielić i nie zniszczyć tej integralności kapłana, jedynie funkcjonalizując jego zadania” – ostrzega duchowny. Dodaje, że wszystkie trzy władze kapłana są niepodzielne. Próba ich rozdzielenia zaś musi być uważana za bezpośredni atak na kapłaństwo. „To byłoby zniszczenie kapłaństwa i świętego charakteru Kościoła, który jest prowadzony i uświęcany przez kapłanów” – podsumowuje bp Eleganti.

 

Uwagi duchownego w obronie kapłaństwa katolickiego pojawiają się nie tylko w kontekście Synodu Amazońskiego, ale także w kontekście wezwania kardynała Reinharda Marxa, przewodniczącego Konferencji Biskupów Niemiec do dyskusji na temat głoszenia kazań przez świeckich mężczyzn i kobiety podczas Mszy św. „Jak będzie wyglądać homilia w przyszłości? Czy tylko kapłan będzie mógł ją głosić? Sprawy muszą się dalej rozwijać” - powiedział kard. Marx na zgromadzeniu lektorów w swojej archidiecezji Freising-Monachium.

 

Biskup Eleganti jest zaniepokojony wydarzeniami w Kościele katolickim, zwłaszcza w świetle zbliżającego się synodu. Pod koniec czerwca 2019 r. stwierdził, że obawia się, iż październikowe spotkanie „zanieczyści całe Mistyczne Ciało Kościoła - i poważnie je zrani”.

 

Źródło: lifesitenews.com

AS


DATA: 2019-08-08 15:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szukanie hierarchow broniacych nauki Chrystusa jak 10 sprawiedliwych w Sodomie...
5 miesięcy temu / Że świecą
 
Doskonale zrealizowana idea trójpodziału władzy!
5 miesięcy temu / WAT
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.