DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Szwajcaria rozbrojona? Obywatele poparli ściślejszą kontrolę nad dostępem do broni palnej

Szwajcaria rozbrojona? Obywatele poparli ściślejszą kontrolę nad dostępem do broni palnej
Fot. Tomasz Jodlowski/FORUM

Stosunkiem głosów 64 do 36 Szwajcarzy zaaprobowali w niedzielnym referendum ściślejszą kontrolę nad dostępem do broni palnej.

 

Niedzielne głosowanie stanowiło odpowiedź na wezwanie instytucji europejskich w tej sprawie. Podstawę dla zmian stanowiła decyzja władz Unii Europejskiej z 2017 zaostrzająca regulacje dotyczące zakupu broni półautomatycznej, m.in. takiej, jaka została użyta podczas zamachów terrorystycznych w Paryżu w 2015 roku. Ponadto Bruksela wprowadziła wówczas przepisy ułatwiające wymianę informacji o jej posiadaczach.

 

Ze względu na przynależność do strefy Schengen, w ramach której nie ma kontroli granicznych, Szwajcaria musiała dostosować swoje prawo do unijnych przepisów. W przeciwnym razie mogłaby zostać zmuszona do opuszczenia strefy Schengen.

 

Jak podaje serwis polskieradio24.pl „sprawa budziła w Szwajcarii spore kontrowersje ze względu na mocno zakorzenioną w tym kraju tradycję posiadania broni”. Znajduje się ona bowiem w niemal połowie szwajcarskich gospodarstw domowych, co jest jednym z najwyższych odsetków na świecie.

 

„Władze w Bernie wprawdzie wynegocjowały, że przepisy nie dotyczą weteranów czy członków licznych klubów strzeleckich, ale mimo to część wyborców uważała przyjęcie wymuszonych przez UE przepisów za atak na szwajcarską suwerenność”, informuje Polskie Radio 24.

 

Źródło: Polskie Radio 24 / polskieradio24.pl

TK


DATA: 2019-05-20 08:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chodzi o broń półautomatyczną czy samopowtarzalną? Bo w przypadku tej pierwszej Szwajcarów jakoś specjalnie zaostrzenie nie dotknie. Jeśli chodzi o samopowtarzalną, to mówimy o podstawowych pistoletach i chorym jest ograniczanie dostępu do broni.
ponad 1 rok temu / Akwin
 
POmimo jednego z największych odsetków posiadania broni palnej, w Szwajcari nie mają miejsca takie incydenty jak w USA, gdzie szaleniec strzela do ludzi jak do kaczek zreszta i tam zdaza sie to tez incydentalnie.. Zreszta broni uzywaja przestepcy, a Ci jak wiadomo nie zgłaszają sie o prawne pozwolenia. Pic na wode-fotomontaż-to wszystko nei jest kwestia przepisów tylko postawy obywatelskiej, odpowiedniego wychowania i kultury. Pomieszkiwałam troche w Szwajcarii, nawet obecnie tutaj przebywam i chociaz na stale nie chciałabym tu mieszkac teskno do Polski, to musze przyznac ze spokojnie tu sie zyje, czuje sie bezpiecznie. Spoleczenstwo na wysokiej stopie kultury i demokratycznosci. Ale jedzenie maja pośledniej jakości:P
ponad 1 rok temu / Judyt
 
Gotowanie żaby mode on.
ponad 1 rok temu / Emade
 
Rozbroić: mniej broni, mniej martwych.
ponad 1 rok temu / Teddy
 
Dramat...
ponad 1 rok temu / Cava
 
Głupio zrobili. Będą tego żałować - gdy im imigranci przygarnięci przez Franciszka córki i żony zaczną ubogacać
ponad 1 rok temu / kesja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.