24 września 2020

Szwajcaria: przeniesiono trumnę z doczesnym szczątkami abp. Marcela Lefebvre’a

(Abp Marcel Lefebvre, fot. Wikimedia Commons)

Trumna z doczesnymi szczątkami założyciela Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (FSSPX) abp. Marcela Lefebvre’a została przeniesiona z seminarium duchownego Bractwa w szwajcarskiej miejscowości Ecône do krypty kościoła seminaryjnego.

 

W uroczystości wzięło udział około tysiąca osób: 400 w świątyni, a pozostałe w namiocie przed kościołem, gdzie ustawiono telebim. Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawił były przełożony generalny FSSPX bp Bernard Fellay. W kazaniu bp Fellay przypomniał, że gdy w latach 90. budowano w Ecône kościół pw. Niepokalanego Serca Maryi, planowano, że w jego krypcie z czasem spocznie abp Lefebvre, zmarły w 1991 r. Jest to więc zamierzone wcześniej „oddanie mu synowskiego hołdu, który mu się należy”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Nie byłoby nas tutaj, gdyby abp Lefebvre ze swą heroiczną wręcz odwagą, która wówczas zdumiała cały Kościół. To Bractwo jest Bractwem abp. Lefebvre’a” – stwierdził jego pierwszy następca, dziękując Bogu za „to dzieło i jego założyciela”.

 

Ostateczną decyzję o przeniesieniu trumny do kościoła seminaryjnego podjęto na kapitule generalnej Bractwa w 2018 r., mając nadzieję, że ułatwi to dostęp do grobu założyciela i przyczyni się do jego uhonorowania. „To miejsce bardziej godne biskupa” – podkreślił ks. Christian Thouvenot, sekretarz generalny Bractwa.

 

Na płycie nagrobnej abp. Lefebvre’a znajduje się napis: „Tradidi quod et accepi”, nawiązujące do słów św. Pawła Apostoła: „otrzymałem od Pana to, co wam przekazałem” (1 Kor 11, 23). Eva-Maria Faber, która wykłada teologię dogmatyczną i fundamentalną w Chur, mówi, że inskrypcja ta wskazuje na tradycjonalistyczny obraz, jaki członkowie Bractwa mają na swój temat.

 

Tymczasem „papież Jan Paweł II zarzucał członkom FSSPX niepełną i konfrontacyjną koncepcję Tradycji”, jednoznacznie wskazując, że Kościół rozwija się „pod opieką Ducha Świętego”. Natomiast abp Lefebvre widział tę sprawę inaczej, gdyż odrzucał zmiany wprowadzone przez Sobór Watykański II.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 654 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram