DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Szwajcaria: Bitwa o diecezję Chur. Czy padnie ostatni bastion szczerego katolicyzmu?

Szwajcaria: Bitwa o diecezję Chur. Czy padnie ostatni bastion szczerego katolicyzmu?
Katedra w Chur, fot. Wikipedia

Szwajcarii grozi utrata ostatniej szczerze katolickiej diecezji. Stolica Apostolska zaproponowała swoich kandydatów na biskupa w Chur. Kapituła Katedralna wszystkich odrzuciła ze względu na ich silne związki ze środowiskami liberalnymi. Teraz papież może wskazać biskupa samodzielnie. Co zrobi?

 

Diecezja Chur jest od ponad roku pozbawiona biskupa. W roku 2017 dotychczasowy biskup, Vitus Huonder, złożył na ręce papieża rezygnację w związku z ukończeniem 75. roku życia. Papież przedłużył jego posługę o dwa lata, rezygnację przyjmując na początku roku 2019. Od tego czasu diecezją kieruje jako administrator apostolski emerytowany biskup Reykjaviku, Pierre Bürcher. Biskupem pomocniczym jest w Chur bp Marian Eleganti.

 

Diecezja, inaczej niż inne diecezje w Szwajcarii, uchodzi za bastion konserwatyzmu w całym świecie niemieckojęzycznego katolicyzmu. Zarówno bp Huonder jak i bp Eleganti byli wielokrotnie atakowani przez środowiska liberalne. Nie wahali się bronić katolicyzmu we wszystkich najważniejszych współczesnych sporach.

 

Zgodnie z procedurą wyboru nowego biskupa Stolica Apostolska przedstawiła trzech swoich kandydatów na następcę bp. Huondera. Jednak 23 listopada Kapituła Katedralna diecezji odrzuciła wszystkie nazwiska i skierowała sprawę z powrotem do Watykanu. To oznacza, że papież Franciszek ma teraz wolną rękę. Problem w tym, że Kapituła Katedralna odebrała listę kandydatów jako swoisty afront. Wszystkie trzy nazwiska były bowiem jednoznacznie związane ze środowiskiem liberalnym.

 

Według niemieckojęzycznych mediów katolickich doszło w istocie do próby podeptania konserwatywnego charakteru diecezji Chur i przymuszenia jej do liberalnego kursu, na jakim od dawna już znajdują się inne szwajcarskie diecezji, na przykład diecezji Bazylei, Sankt Gallen czy Einsiedeln. Szwajcarski liberalny katolicyzm jest tymczasem niezwykle progresywny; powszechne są nawoływania do zmian w moralności seksualnej, celibacie czy roli kobiet; nierzadkie są też przykłady otwartej homoherezji.

 

W istocie diecezja Chur była przez lata jedynym punktem oporu w Szwajcarii wobec liberalnej nawały. Nie bez przyczyny: diecezja ta jest jedyną, w której papież ma prawo osobiście wskazać biskupa. Poprzedni papieże wykorzystywali tę możliwość, by budować przeciwwagę dla pozostałych diecezji, w których, zgodnie z konkordatem, o wyborze biskupa decydują lokalne Kapituły Katedralne, a papież ma jedynie prawo zatwierdzenia ich wyboru.

 

Jeżeli w Chur pojawi się teraz biskup liberalny, to ostatnia linia oporu padnie - i cały Kościół katolicki w Szwajcarii będzie w rękach pasterzy progresywnych. Byłaby to ogromna strata nie tylko dla katolicyzmu w Alpejskiej Republice, ale i całej Europie. Kolejny hierarcha przyzwalający czy zgoła popierający ceremonie błogosławieństw dla związków jednopłciowych doprawdy nie jest nikomu potrzebny – a właśnie to czeka diecezję Chur, jeżeli otrzyma biskupa na miarę reszty kraju.

 

Paweł Chmielewski


DATA: 2020-11-26 14:25
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kazdy kanton w Szwajcarii ma swoja umowe/konkordat z Watykanem. Kantony w tej sprawie sa niezalezne. Podobnie i diecezje. Amen.
1 miesiąc temu / alex
 
Chur to piękne, starożytne miasto o chrześcijańskich, mocnych tradycjach. Podobnie jsk Polska broni swoich wartości i nie chce dopuścić aby zostały zniszczone. Niedawny koncert muzyki barokowej w Chur, zespołu kameralnego z Saltzburga w przepięknym kościele spotkał się z wielkim aplauzem wiernych /mieszkańców i turystów. Ludzie tam są wiernymi synami i córkami kościoła katolickiego i będą z całą pewnością panować nad wyborem swojego Pasterza. Mamy nadzieję, że Papież Franciszek to uszanuje. Diecezja Chur musi pozostać kościołem ceniącym i szanującym Boże Przykazania a te są dla wszystkich katolików jednoznaczne i uniwersalne.
1 miesiąc temu / Szansanażycie
 
nie bardzo rozumiem 'biskup liberalny'? Czy może to być biskup schizmatycki?
1 miesiąc temu / Wolski
 
@Ryś: Widzę że protestant, który na swoją modłę intepretuje Pismo św. Prawda jest prawdą, nawet jeśli nikt w nią nie wierzy; błąd jest błędem, nawet jeśli wszyscy w niego wierzą.
1 miesiąc temu / M.
 
Czyli, jeśli dotąd nominacje papieskie zdawały się utrzymywać ortodoksyjny charakter tej diecezji, tak teraz mogą spowodować jej heterodoksyjną ewolucję. Boże, ratuj ostatnich szwajcarskich katolików i spraw, aby ordynariuszem został bp Marian Eleganti!!!
1 miesiąc temu / Jan
 
Skąd wzięły się poprzednie 3 kandydatury, czyż nie bezpośrednio od papieża? To skąd nadzieja, że obecnie wybór padnie na konserwatystę?
1 miesiąc temu / jj
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.