DZIŚ JEST:   16   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jadwigi Śląskiej
Św. Gerarda Majelli
 
 
 
 

Szwajcaria: biskupi wchodzą na „drogę synodalną”

Szwajcaria: biskupi wchodzą na „drogę synodalną”
Pietro Di Fontana/Wikimedia

Konferencja Episkopatu Szwajcarii wchodzi na „drogę synodalną”, na której chce zreformować Kościół katolicki w swoim kraju. Tematy, którymi się zajmie, to między innymi celibat oraz rola kobiet.

 

Na początku marca 2019 Konferencja Episkopatu Niemiec ogłosiła rozpoczęcie „drogi synodalnej”. Biskupi wespół z gremium progresywnych świeckich z Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików zastanawiają się, jak zmienić kościelne nauczanie i duszpasterstwo. Mówi się o żonatych księżach, diakonacie kobiet, podzieleniu się władzą z wiernymi oraz odrzuceniu dotychczasowej moralności seksualnej.

 

Okazuje się, że Niemcy zainspirowali Szwajcarów. Także w tym kraju rozpoczęto „drogę synodalną”. Biskupi tego kraju zakończyli w czwartek zebranie plenarne w austriackim Sankt Gerold. W wydanym komunikacie poinformowali, że dochodzą do nich od dawna „rozmaite listy i apele” będące wyrazem „kryzysu w naszym Kościele”. Jak zapewnili, „troska wierzących jest także troską biskupów”.

 

Stąd rozmowy, które toczą się już między biskupami, będą teraz kontynuowane znacznie szerzej w całym kraju. Hierarchowie stwierdzili, że będą dyskutować z wiernymi na takie tematy jak rola kobiety, celibat kapłański, napaści seksualne i nadużycie władzy oraz wiara i przekazywanie wiary.

 

Jak podali, ważną rolę odegra przy tym „postępowanie synodalne”. Cały proces ma doprowadzić do „odnowy Kościoła”.

 

 

Źródło: bischoefe.ch

Pach


DATA: 2019-06-10 07:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hipokryci czy idioci? Każdy kto ma choć trochę rozumu i odrobinę dobrej woli wie, że to wszystko doprowadzi do zniszczenia Kościoła, a wiele dusz do piekła! Czy są jeszcze wierzący biskupi?
4 miesiące temu / Rene
 
Czy szwajcarscy niektórzy biskupi są głupi? Tak mi się jakoś zrymowało.
4 miesiące temu / DNA
 
Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał - aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje. J 15,16 Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr czyli Skała, i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą Mt 16,18 24 Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: ?Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój10 i niech Mnie naśladuje. 25 Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. 26 Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę? 27 Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego razem z aniołami swoimi11, i wtedy odda każdemu według jego postępowania. Mt 16, 24-27 Franciszku, Dokąd zaprowadzisz owczarnię, którą Ci powierzył Pan nasz Jezus Chrystus ?
4 miesiące temu / west
 
Co to są za biskupi.. niewierzący?
4 miesiące temu / DNA
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.