DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Szwajcaria: biskup chciał zmusić polskich redemptorystów do złamania prawa kanonicznego

Szwajcaria: biskup chciał zmusić polskich redemptorystów do złamania prawa kanonicznego
bp Felix Gmür fot. Katholisches Medienzentrum / YouTube

Polscy ojcowie redemptoryści opuszczają parafię w szwajcarskim Kreuzlingen. Powodem jest konflikt z biskupem diecezji Bazylei, Felixem Gmürem, który chciał zmusić kapłanów do dopuszczania świeckich do głoszenia kazań. Parafianie są rozczarowani brakiem porozumienia.

 

Polscy redemptoryści mieli odpowiadać za duszpasterstwo w kilku parafiach szwajcarskiej diecezji Bazylei. Niestety, między nimi a biskupem Felixem Gmürem doszło do poważnego konfliktu. Hierarcha oczekiwał, że kapłani będą - wbrew prawu kanonicznemu - dopuszczać osoby świeckie do głoszenia kazań podczas Mszy świętej. Redemptoryści nie chcieli się na to zgodzić i po kilku miesiącach dyskusji zapadła decyzja o opuszczeniu diecezji.

 

Diecezja Bazylei wydała w tej sprawie następujący komunikat:

 

„O. Jan Walentek jest bardzo dobrym duszpasterzem i był dlatego niezwykle szanowany przez wielu parafian. Od roku toczyły się rozmowy mające sprawdzić, czy o. Jan Walentek może przejąć kierownictwo trzech parafii i przyszłego centrum duszpasterskiego (niem. Pastoralraum). Z tym powiązany jest także projekt kierowniczy na rzecz stworzenia przyszłego centrum duszpasterstwa. O. Jan Walentek wyjaśnił w rozmowie z biskupem, że nie może zgodzić się w swoim sumieniu na włączenie świeckich zwłaszcza w celebrację Eucharystii. Z tego powodu bp Felix zaproponował o. Janowi, by jako kapłan skoncentrował się na właściwym duszpasterstwie. O. Jan nie widzi takiej możliwości. Prowincjał polskiej prowincji został poinformowany przez bp. Felixa o tym konflikcie. Jako że prowincjał nie widział żadnej możliwości dojścia do konsensusu, podjął decyzję o odwołaniu wspólnoty polskich redemptorystów z dniem 31 lipca 2020 roku.

Biskup rozumie trudną sytuację obu parafii w Kreuzlingen i razem z osobami odpowiedzialnymi w tym regionie stara się o dobre rozwiązanie personalne”.

 

Jak informuje strona internetowa katolickiej wspólnoty Kreuzlingen, idzie nie tylko o kwestię sumienia o. Jana Walentka, ale także o obowiązujące prawo kościelne i oficjalne nauczanie Kościoła katolickiego. Zgodnie z nim nie ma dziś w Kościele możliwości głoszenia kazań przez świeckich. W niektórych parafiach szwajcarskich praktyka jest jednak inna i świeccy, wbrew prawu, kazania głoszą. Strona podkreśla, że o. Jan Walentek nie jest „zasadniczo przeciwny” udziałowi świeckich w celebracji eucharystycznej, ale na złamanie prawa nie chciał się zgodzić.

 

Administrujący stroną katolicy oświadczyli, że bardzo cenią sobie współpracę z o. Janem i osobiście chętnie by ją kontynuowali. Z tego powodu starali się zażegnać konflikt zaistniały między biskupem a redemptorystami. Chodził o znalezienie kompromisu, który z jednej strony odpowiadałby zwyczajom diecezji Bazylei, a z drugiej byłby akceptowalny dla o. Jana. Takiego kompromisu nie udało się jednak wypracować. Według portalu Kath-Krezulingen.ch władze diecezji nie były skłonne do organizacji spotkania, które miałoby pomóc w zażegnaniu sporu.

 

W efekcie diecezja Bazylei rezygnuje ze współpracy z polskimi zakonnikami, którzy, według pierwotnych założeń, mieli organizować na jej terenie posługę duszpasterską. Najnowsze rozstrzygnięcia dotykają nie tylko o. Jana Walentka, ale także wikariusza wspólnoty kościelnej w Kreuzlingen, o. Stanisława, a także o. Marka, odpowiedzialnego za misję katolicką języka włoskiego we wspólnocie w Thurgau.

 

Portal pch24.pl informował w listopadzie, że diecezja Bazylei podjęła decyzję o nowych zadaniach dla kobiet i mężczyzn zatrudnionych jako duszpasterze parafialni, przekazując im, znowu wbrew prawu kanonicznemu, władzę udzielania sakramentu chrztu niezależnie od tego, czy w danej parafii jest dostępny wyświęcony kapłan. Decyzja ta zapadła wkrótce po Synodzie Amazońskim i jest jednym z elementów zmian w Kościele katolickim w Szwajcarii, podejmowanych analogicznie z Drogą Synodalną w Niemczech.

 

Źródła: kath-kreuzlingen.ch, pch24.pl

Pach

 


DATA: 2019-12-11 07:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
35
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W większości krajów o tradycji katolickiej już brakuje księży. Nasuwa się pytanie; czy tylko z powodu celibatu. Są parafie, są budynki kościelne, ale nie ma księży. Nikogo się do bycia księdzem nie zmusi. I albo z braku księży parafianie przestaną chodzić do kościoła i w ten sposób już obumarło, opustoszało wiele kościołów, albo znajdą się choćby tzw. świeccy, którzy spróbują pociągnąć wspólnoty. Podobnie ma się z celibatem. Wielu młodych mężczyzn gdyby mogli mieć żony, to zdecydowaliby się na księdzowanie. A tak wylewa się dziecko z kąpielą. Niby celibat w obronie interesów finansowych, ale z tego co widać, celibat niszczy interesy. W dodatku okazuje się, że kawalerowie w sutannach to często zboczeńcy, pedofile. W wielu krajach ujawniane brudy kawalerów wręcz demolują kościół i prowadzą do masowego wychodzenia członków z kościoła. Wiele wskazuje na nienaprawialną sytuację patową.
7 miesięcy temu / swięty
 
Mieszkam w tym samym.kontonie , niestety w widać golym okiem wplywy lewactwa , luteran na ceremonię odorawiania mszy, np. swiety sakrament di ręki , przyzwolenie na wchodzenie do kościoła z psem.Ubiór księży pod czas mszy.
7 miesięcy temu / Jacek
 
@Helena: swoje przemyślenia świeccy mogą głosić chętnym poza Mszą św. Ja chętnie słucham świeckich, ale nie chętnie w kościele. Dlaczego? Ano z tych samych powodów, dla których zastosuję się do porady zdrowotnej udzielonej mi przez ogrodnika, jeśli uznam ją za dobrą, ale nie chciałabym, żeby ogrodnik przyjmował mnie w przychodni albo w szpitalu.
7 miesięcy temu / kid
 
Przecież mają wspólnoty i tak pod kierunkiem KSIĘDZA mogą głosić swoje przemyślenia ale nie nauczanie kanoniczne.
7 miesięcy temu / Helena
 
jechać z farbowanym biskupem.
7 miesięcy temu / kolo
 
@Rafał - otóż to, my kilka miesięcy temu odkryliśmy Bractwo św Piusa X i zaczęło nam się wszystko układać, tam jest "tak tak, nie nie". Potrzeba prawdy, a nie podobania się światu.
7 miesięcy temu / Iwona
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.