DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Szukał i znalazł – przejmująca historia nawróconego rabina

Szukał i znalazł – przejmująca historia nawróconego rabina
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Katolicki autor Peter Kwasniewski opisuje książkę „Od Kippiah do krzyża”. Przedstawia ona niezwykłą historię francuskiego rabina Elie Setbona nawróconego na chrześcijaństwo. Jego droga ku pełnemu odkryciu Chrystusa była długa i zagmatwana – jednak Cel tej wędrówki został osiągnięty.

 

Elie Setbona krzyż przyciągał już od młodości. Przechowywał go w swoim pokoju, jednak obawiał się konsekwencji niechętnego chrześcijaństwu środowiska. Już jako żonaty mężczyzna miał dwie „pasje”: Pana Jezusa i żydowską ortodoksję.

 

W końcu zdecydował się zostać ultraortodoksyjnym rabinem. Jednocześnie jednak nie zapominał o Chrystusie i cały czas toczył duchową walkę. Jak zauważa recenzujący książkę dr Peter Kwasniewski, autor „Od Kippiah do krzyża” zwraca uwagę na różnice między chrześcijaństwem, a judaizmem. Chrześcijaństwo, to religia miłosierdzia na co dzień, tymczasem w judaizmie nacisk na nie kładzie się co roku (w święto Jim Kippur). W efekcie w judaizmie nie spotykamy się z postaciami takimi jak święta Matka Teresa – zauważył były rabin.

 

Mistyczne doświadczenia doprowadziły w pewnym momencie rabina do decyzji o przyjęciu chrztu i nawróceniu na katolicyzm. Tu odkrył bliskość Boga, osobową więź z Nim, jakiej nie spotkał w judaizmie.

 

Jak zauważa Peter Kwasniewski, w wydanej po angielsku w 2015 roku przez Ignatius Press książce (angielski tytuł „From the Kippah to the Cross”) znajduje się pewien błąd. Mianowicie Elie Setbon opisuje, że przystąpił dwukrotnie do Komunii jeszcze przed swym nawróceniem i chrztem.

Choć mógł nie wiedzieć, że jest to zakazane, to jezuickie wydawnictwo powinno w przypisie o tym wspomnieć, czego nie uczyniło – zauważa Peter Kwasniewski. Mimo to – jak zauważa recenzent, książka jest godna polecenia – szczególnie w dzisiejszych czasach źle rozumianego dialogu.

 

Życie Elie Setbona przypomina, że Pan Bóg pragnie zbawienia także ludzi urodzonych w innych tradycjach religijnych. Pokazuje też, że Stwórca znajdzie drogę do serc ludzi, szczerze Go szukających. W  tym kontekście warto przypomnieć też o innej książce nawróconego rabina Eugenio Zolli „Byłem rabinem Rzymu – historia wielkiego nawrócenia”. Opisuje ona historię nawrócenia na katolicyzm ważnego żydowskiego „duszpasterza”, dokonaną w znacznej mierze dzięki Piusowi XII.

 

Źródła: lifesitenews.com / pch24.pl

mjend


DATA: 2019-05-10 11:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Znam, mam te ksiazke po francusku. Fakt, ciekawe jest zycie autora i jego droga do Jezusa. Jest tam tez wyjatek o tym ja to ksieza, ktorzy opiekowali sie katechumenem zabronili mu kontaktow z katolikami z grupy Eclesia Dei: parafrazuje - "wiele jest pociagow w KKR, ale absolutnie nie wolno ci wskakiwac do skladu tradycjonalistow". Obecnie jest on wykladowca na ktoryms z uniwersytetow katolickich, o ile pamietam, ale...nie mialabym zaufania do jego nauk wg tego co widzialam/czytalam ja jego blogu.
4 miesiące temu / emji
 
Wyjątek potwierdza regułę nigdy odwrotnie! Więc Pius XII potwierdza regułę zakazu dialogu z szatanem - Tak Tak Nie NIE!
4 miesiące temu / Andrzej BR
 
Przeczytałem dwa tygodnie temu .Polecam.
4 miesiące temu / andrzej
 
@Klf Pius XII też dialogował z rabinem i rabin się nawrócił. Mianowicie Elie Setbon opisuje, że przystąpił dwukrotnie do Komunii jeszcze przed swym nawróceniem i chrztem. Na szczęście potem został ochrzczony a chrzest gładzi każdy grzech.
4 miesiące temu / trooper
 
Szkoda, że Kościół tyle energii marnuje na "dialog" z tymi, którzy niewawidzą Krzyża oraz bluźnią i nieustannie knują przeciwko Kościołowi. Zapomnieli o wierności Chrystusowi?! Te dwa tysiące lat niczego nie nauczyły?! Jeśli jest Kościół, to i musi być antykościół. Dobro i zło.
4 miesiące temu / Klf
 
"Nawrócony" na katolicyzm...
4 miesiące temu / Czytelnik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.