DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Sztuczne zapłodnienie: czysty biznes, nieczyste reguły

Sztuczne zapłodnienie: czysty biznes, nieczyste reguły
fot.Ulrich Baumgarten / vario images/Forum

Stosowane procedury przy produkcji dzieci z probówki w wielu wypadkach nie przechodzą rutynowych prób klinicznych. Zdaniem bioetyków spowodowane jest to chęcią szybkiego zysku przedkładanego nad zdrowie i życie pacjentów.


Medyczny portal BioEdge informuje, że osobom, które chcą się poddać procedurze sztucznego zapłodnienia, nierzadko oferuje się techniki, które nie dość, że są wyjątkowo ryzykowne, to dodatkowo nigdy nie przeprowadzono na nich żadnych testów potwierdzających zdatność do stosowania na ludziach. O tym fakcie placówki nie informują swoich klientów. Do takich wniosków doszło dwóch naukowców z University College w Londynie - Rachel Brown i Joyce´a Harpera.

 

"Od roku 1978, kiedy urodziło się pierwsze dziecko poczęte in vitro, minęło już ponad 30 lat. Na przestrzeni tych lat rozwinięto niezliczoną liczbę technik i technologii tego zapłodnienia. Jednak techniki te bardzo rzadko były gruntownie testowane i zatwierdzone, zanim zostały zaoferowane oczekującym parom", napisali brytyjscy specjaliści. Zdaniem naukowców uzasadniona jest obawa, że proponowane klientom techniki sztucznego zapłodnienia w wielu przypadkach nie posiadają certyfikatu bezpieczeństwa dla zdrowia.

 

Brown i Harper wyrażają także niepokój z powodu coraz częstszego stosowania tych niebezpiecznych technik. W opinii bioetyków naukowcy prowadzący eksperymenty ze sztucznym zapłodnieniem porzucili tradycyjne rozumowanie, że bezpieczeństwo pacjenta stoi na pierwszym miejscu.

 

Przyczyną takiego stanu rzeczy są, według Rachel Brown i Joyce´a Harpera pieniądze i chęć szybkiego zysku. Jego ofiarą padają np. ludzkie istoty przechodzące genetyczne skanowania embrionów.  Metoda ta nie jest sprawdzona i obarczona dużym ryzykiem błędu, a niestety bardzo często stosowana, aby "odrzucić niechciane embriony" w pierwszej fazie po zapłodnieniu.

 

Dobro pacjentów zostało zepchnięte na drugi plan. W opinii naukowców stoją za tym przyczyny czysto komercyjne. Okazuje się, że produkcja dzieci z próbówki to przede wszystkim biznes, żerujący na nie zawsze uporządkowanych pragnieniach ludzkich. Potwierdzają to również lekarze, którzy wycofali się z udziału w tym procederze.

 

"Takie samo rozumowanie można by wprowadzić w innych obszarach medycyny, jednakże wydaje się, że to właśnie technologia sztucznego zapłodnienia ma obecnie największe wsparcie komercyjne. Jest szczególnie ważne, abyśmy zapamiętali, że wszystkie nowe technologie medyczne powinny przejść odpowiednio rygorystyczne testy zarówno pod względem użyteczności, jak i bezpieczeństwa, zanim zostaną wprowadzone do użycia", radzą autorzy artykułu.

 

 

Źródło: "Nasz Dziennik"

luk

 


DATA: 2012-08-07 10:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.