DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Sztuczne wyspy pod znakiem zapytania

Sztuczne wyspy pod znakiem zapytania
fot.Kim Hansen/commons/GNU/creative

Nie wiadomo kiedy należy się spodziewać rozpoczęcia budowy pierwszych wiatraków na Bałtyku, gdyż swoje obawy w resorcie rolnictwa zgłosili rybacy – poinformowała we wtorek „Rzeczpospolita”. Dotychczasowe kłopoty inwestorów chcących stawiać wiatraki wynikały z opinii resortu środowiska w sprawie złóż gazu i ropy łupkowej na Bałtyku. I chociaż resort transportu odpowiedzialny za tzw. pozwolenia na lokalizację sztucznych wysp pod morskie farmy wiatrowe wydał już część decyzji, teraz zaprotestowali rybacy obawiający się, że wiatraki będą przeszkadzały w połowach. Podkreślają, że już tyle ograniczeń na nich nałożono, że na kolejne nie mogą się zgodzić.

 

Resort rolnictwa w tej sytuacji zaopiniował więc negatywnie część wniosków, zaś resort transportu jest z kolei w kropce, bo bez pozytywnej opinii sześciu ministerstw nie może wydać zezwoleń na stawianie wysp na morzu.

 

Firmy nie wykluczają, iż pójdą do sądu administracyjnego, bo według nich nie dość, że wydawanie decyzji idzie bardzo wolno, to zostały już wyłożone pierwsze pieniądze. Inna sprawa, że nie poczekały na uzyskanie zgody, tylko rzeczone „pierwsze” pieniądze wydały, to trochę dwuznaczne postępowanie.

 

Zainteresowane budową farm wiatrowych na Bałtyku są na przykład Kulczyk Holding i Polska Grupa Energetyczna.

 

Początki morskich farm wiatrowych sięgają wczesnych lat 90-tych i wiążą się z takimi państwami, jak Wielka Brytania, kraje skandynawskie i Stany Zjednoczone. Posiadają one szereg zalet, ale także sporo wad. Jednak pomimo utrudnień związanych z wykorzystaniem morskich turbin wiatrowych, to właśnie w nich upatruje się przyszłość energetyki wiatrowej, choć póki co budowa morskiej farmy wiatrowej może być nawet o połowę droższa od inwestycji lądowej. W budowie nawodnych wiatraków bardzo ważny jest także aspekt ekologiczny, by nie zaburzyć ekosystemu wodnego w miejscu lokalizacji, a także uniknąć np. wypływu oleju z elementów mechanicznych do morza w przypadku awarii. Stąd obawy rybaków, dla których tylko zarybione morze jest źródłem utrzymania.

 

 

Piotr Toboła


DATA: 2012-07-25 11:25
AUTOR: PIOTR TOBOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.