DZIŚ JEST:   12   LISTOPADA   2019 r.

Św. Jozafata Kuncewicza, męczennika
 
 
 
 

Sztuczna inteligencja zastąpi człowieka. Czy Polska jest gotowa stawić czoła zagrożeniom?

Sztuczna inteligencja zastąpi człowieka. Czy Polska jest gotowa stawić czoła zagrożeniom?
fot. flickr.com

Zdaniem naukowców z Oxfordu i Yale, zastosowanie sztucznej inteligencji w gospodarce to tylko kwestia czasu. Czy Polska będzie zmuszona wziąć udział w wyścigu technologicznym i czy zdajemy sobie sprawę z wszystkich konsekwencji takiej decyzji?

 

Pod koniec kwietnia naukowcy z uniwersytetów w Yale i Oxfordzie opublikowali raport, w którym stwierdzono że za 45 lat roboty będą wykonywać wszystkie zadania, które obecnie wykonują ludzie. Dodatkowo, pod koniec wieku roboty same będą w stanie projektować, programować i konstruować nowe maszyny. Zdaniem naukowców jest to pewna i nieodległa przyszłość, i siłą rzeczy kraje chcące dalej się rozwijać będą zmuszone do zainwestowania w rynek innowacji, a także zmienić kryteria edukacji wśród nowych pokoleń.

 

- Już za 10 lat nasze dzieci będą funkcjonowały w zupełnie innej rzeczywistości niż ta, którą znamy obecnie. A to oznacza, że o ich przyszłość musimy zadbać już teraz – wskazał Krzysztof Inglot, rzecznik prasowy firmy Work Service.

 

- Zaczyna się wyścig z czasem o miejsce naszego kraju w świecie, który – jak już wiemy – bardzo szybko się robotyzuje. Sztuczna inteligencja wyrówna koszty gospodarki i będzie promowała państwa bardziej rozwinięte, które mają dostęp do tańszej energii, jak np. Niemcy czy Francja. Jeżeli nie spróbujemy dogonić tych krajów, zostaniemy po prostu w tyle – dodał.

 

Wzięcie udziału w technologicznym wyścigu wymaga położenia nacisku na odpowiednią edukację. Państwa inwestujące w rynek nowych technologii, kształcenie kadr, wspieranie rozwoju technologicznego i badań nad sztuczną inteligencją będą mieć lepszą pozycję w przyszłości. Inglot wskazuje, że „ważna jest stopniowa zmiana systemu nauczania, który powinien promować kreatywne myślenie”.

 

Czy jednak nie powinniśmy – jako państwo i naród – równie gorliwie zadbać o rozwój moralny społeczeństwa? Równocześnie z rozwojem technologicznym – jak wskazywał Jan Paweł II – powinny iść w parze także kwestie związane z moralnością. A w tej przestrzeni jest jeszcze wiele do poprawy.

 

 

Zobacz także:

Elon Musk: sztuczna inteligencja to zagrożenie, a twórca Facebooka nie zdaje sobie z tego sprawy

 

Szaleńczy rozwój sztucznej inteligencji. Fikcja z „Terminatora” staje się faktem?

 

"Prawa czlowieka" dla robotów? To realna perspektywa!

 

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, rp.pl

PR

 


DATA: 2018-05-15 12:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Masz rację, nie powinieneś przejmować się edukacją. Daremny trud :)
ponad 1 rok temu / do karp
 
Postawić na edukację? Jaką edukację. Polska powinna postawić na węgiel. To patriotyczne i piękne. Wiem to z PCh, pisano o tym tu nieraz. Również o tym, że smog jest przereklamowany i stanowi element unijnej propagandy antypolskiej.
ponad 1 rok temu / karp
 
Wzięcie udziału w tym wyścigu i staranie się dorównać reszcie państw, jest równe oddaniu się pod dyktat sztucznej inteligencji.
ponad 1 rok temu / Rafał R.
 
Obejrzyjcie sobie Odyseję kosmiczną: 2001. Film powstał w 1968 r. Można zobaczyć wizję wybiegającą 33 lata w przód. Ta filmowa wizja nijak się ma do tego, co rzeczywiście było w 2001 r. Teraz prorokują na 45 lat do przodu. Toż to wróżenie z fusów.
ponad 1 rok temu / Jerry
 
Zostańmy w tyle, ja bardzo sobie zycze Polski B i C i kolejnych etapów zacofania pod każdym względem w obliczu rozwoju donikąd. Dzieci za 10 lat masowo będą spędzać dziecinstwo w klinikach psychiatrycznych, których przybędzie wiele z konieczności już obecnie palącej.
ponad 1 rok temu / Antymodernista
 
No to będzie problem bo: "...w zakresie wychowania i moralnego wzrostu osób nie istnieje tego rodzaju możliwość kumulowania, wolność człowieka jest bowiem zawsze nowa, a zatem każdy człowiek i każde pokolenie musi na nowo i na własny rachunek podejmować swe decyzje.? ?List do diecezji rzymskiej o pilnej potrzebie wychowania? B XVI dnia 21 stycznia 2008. r. Przy takiej kondycji moralnej ludzkości jak sie dorwią do maszyn inteligentnych i haker coć poknoci, to maszyny nas - wytłuką co do sztuki...
ponad 1 rok temu / ks. emeryt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.