DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Sztuczna inteligencja zastąpi człowieka. Czy Polska jest gotowa stawić czoła zagrożeniom?

Sztuczna inteligencja zastąpi człowieka. Czy Polska jest gotowa stawić czoła zagrożeniom?
fot. flickr.com

Zdaniem naukowców z Oxfordu i Yale, zastosowanie sztucznej inteligencji w gospodarce to tylko kwestia czasu. Czy Polska będzie zmuszona wziąć udział w wyścigu technologicznym i czy zdajemy sobie sprawę z wszystkich konsekwencji takiej decyzji?

 

Pod koniec kwietnia naukowcy z uniwersytetów w Yale i Oxfordzie opublikowali raport, w którym stwierdzono że za 45 lat roboty będą wykonywać wszystkie zadania, które obecnie wykonują ludzie. Dodatkowo, pod koniec wieku roboty same będą w stanie projektować, programować i konstruować nowe maszyny. Zdaniem naukowców jest to pewna i nieodległa przyszłość, i siłą rzeczy kraje chcące dalej się rozwijać będą zmuszone do zainwestowania w rynek innowacji, a także zmienić kryteria edukacji wśród nowych pokoleń.

 

- Już za 10 lat nasze dzieci będą funkcjonowały w zupełnie innej rzeczywistości niż ta, którą znamy obecnie. A to oznacza, że o ich przyszłość musimy zadbać już teraz – wskazał Krzysztof Inglot, rzecznik prasowy firmy Work Service.

 

- Zaczyna się wyścig z czasem o miejsce naszego kraju w świecie, który – jak już wiemy – bardzo szybko się robotyzuje. Sztuczna inteligencja wyrówna koszty gospodarki i będzie promowała państwa bardziej rozwinięte, które mają dostęp do tańszej energii, jak np. Niemcy czy Francja. Jeżeli nie spróbujemy dogonić tych krajów, zostaniemy po prostu w tyle – dodał.

 

Wzięcie udziału w technologicznym wyścigu wymaga położenia nacisku na odpowiednią edukację. Państwa inwestujące w rynek nowych technologii, kształcenie kadr, wspieranie rozwoju technologicznego i badań nad sztuczną inteligencją będą mieć lepszą pozycję w przyszłości. Inglot wskazuje, że „ważna jest stopniowa zmiana systemu nauczania, który powinien promować kreatywne myślenie”.

 

Czy jednak nie powinniśmy – jako państwo i naród – równie gorliwie zadbać o rozwój moralny społeczeństwa? Równocześnie z rozwojem technologicznym – jak wskazywał Jan Paweł II – powinny iść w parze także kwestie związane z moralnością. A w tej przestrzeni jest jeszcze wiele do poprawy.

 

 

Zobacz także:

Elon Musk: sztuczna inteligencja to zagrożenie, a twórca Facebooka nie zdaje sobie z tego sprawy

 

Szaleńczy rozwój sztucznej inteligencji. Fikcja z „Terminatora” staje się faktem?

 

"Prawa czlowieka" dla robotów? To realna perspektywa!

 

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, rp.pl

PR

 


DATA: 2018-05-15 12:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Masz rację, nie powinieneś przejmować się edukacją. Daremny trud :)
ponad 1 rok temu / do karp
 
Postawić na edukację? Jaką edukację. Polska powinna postawić na węgiel. To patriotyczne i piękne. Wiem to z PCh, pisano o tym tu nieraz. Również o tym, że smog jest przereklamowany i stanowi element unijnej propagandy antypolskiej.
ponad 1 rok temu / karp
 
Wzięcie udziału w tym wyścigu i staranie się dorównać reszcie państw, jest równe oddaniu się pod dyktat sztucznej inteligencji.
ponad 1 rok temu / Rafał R.
 
Obejrzyjcie sobie Odyseję kosmiczną: 2001. Film powstał w 1968 r. Można zobaczyć wizję wybiegającą 33 lata w przód. Ta filmowa wizja nijak się ma do tego, co rzeczywiście było w 2001 r. Teraz prorokują na 45 lat do przodu. Toż to wróżenie z fusów.
ponad 1 rok temu / Jerry
 
Zostańmy w tyle, ja bardzo sobie zycze Polski B i C i kolejnych etapów zacofania pod każdym względem w obliczu rozwoju donikąd. Dzieci za 10 lat masowo będą spędzać dziecinstwo w klinikach psychiatrycznych, których przybędzie wiele z konieczności już obecnie palącej.
ponad 1 rok temu / Antymodernista
 
No to będzie problem bo: "...w zakresie wychowania i moralnego wzrostu osób nie istnieje tego rodzaju możliwość kumulowania, wolność człowieka jest bowiem zawsze nowa, a zatem każdy człowiek i każde pokolenie musi na nowo i na własny rachunek podejmować swe decyzje.? ?List do diecezji rzymskiej o pilnej potrzebie wychowania? B XVI dnia 21 stycznia 2008. r. Przy takiej kondycji moralnej ludzkości jak sie dorwią do maszyn inteligentnych i haker coć poknoci, to maszyny nas - wytłuką co do sztuki...
ponad 1 rok temu / ks. emeryt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.