DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

„Szóstka założycielska” UE zgodziła się na „ściślejszą integrację”. Za wszelką cenę

„Szóstka założycielska” UE zgodziła się na „ściślejszą integrację”. Za wszelką cenę
fot. hisks / sxc.hu

Przedstawiciele sześciu państw założycielskich Unii Europejskiej potwierdzili 9 lutego swoje zobowiązanie do tworzenia „coraz ściślejszej unii”. Nawet za cenę odejścia „mniej entuzjastycznych” partnerów takich, jak Wielka Brytania.

 

Podczas nieformalnego spotkania w Rzymie ministrowie spraw zagranicznych Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Luksemburga i Holandii opublikowali wspólny komunikat, w którym wyrazili „zaniepokojenie stanem projektu europejskiego”. Wskazano na „bardzo trudną sytuację” Unii, spowodowaną kryzysem migracyjnym i narastającym zagrożeniem terrorystycznym. Według ministrów odpowiedzią może być nie mniejsza – jak tego domaga się Wielka Brytania – lecz większa, ściślejsza integracja. Przedstawiciele krajów Beneluksu, Francji, Niemiec i Włoch dodali, że pozostałe państwa członkowskie powinny także zgodzić się na to rozwiązanie.

 

O zacieśnienie jedności europejskiej zabiegają m.in. Włosi, których system bankowy – jak wskazuje wielu analityków – jest poważnie zagrożony. Centrolewicowy rząd w Rzymie podjął starania o stworzenie unii bankowej, ściślejszą harmonizację przepisów podatkowych i zwiększenie współpracy politycznej, a także świadczenie w większym stopniu wzajemnej pomocy w zakresie bezpieczeństwa.

 

Zmian i znacznego ograniczenia integracji do pierwotnej strefy wolnego handlu domaga się m.in. Londyn. Podczas spotkania zaplanowanego na 18 lutego premier David Cameron ma nadzieję wynegocjować pakiet reform, które miałyby objąć struktury unijne i ograniczyć zaangażowanie Brytyjczyków. Wszystko po to, by zatrzymać Wielka Brytanię w UE. Już w tej chwili „dwubiegowa UE” jest rzeczywistością. 19 państw spośród 28 ma wspólną walutę euro, chociaż wszystkie inne kraje, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Danii, są teoretycznie zaangażowane w działania na rzecz ściślejszej integracji. Co raz śmielej brukselscy eurokraci mówią o Europie „dwóch prędkości”.

 

Komunikat wydany przez reprezentantów sześciu państw założycielskich dot. „konieczności wzmocnienia spójności” jest kierowany przede wszystkim do państw Europy Środkowowschodniej, sprzeciwiających się niektórym propozycjom Brukseli, zwłaszcza w kwestii redystrybucji uchodźców. Nowi członkowie UE pod podjęciem wzmacniania spójności mają rozumieć przede wszystkim transfer środków do krajów znacznie odstających od pozostałych państw we wspólnocie. Tymczasem zachodni członkowie chcieliby większego podporządkowania politycznego i egzekwowania decyzji, które zapadają w Brukseli.

 

Jean-Michel de Waele, profesor nauk politycznych i dziekan Wydziału Nauk Społecznych na frankofońskim Wolnym Uniwersytecie w Brukseli (ULB), ostatnio powiedział portalowi EurActiv, że przyszły model UE powinien być oparty na rdzeniu sześciu lub siedmiu krajów, które będą w stanie stworzyć prawdziwą unię polityczną.

 

Źródło: euractiv.com, AS.

 

 

 

 


DATA: 2016-02-10 15:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najwyższe czas opuścić to pseudoeuropejskie bagno.
ponad 3 lata temu / Katolik
 
jak najszybciej zejść z pokładu tej tonącej łajby zwanej Eurokołchozem; Polska od samego początku dopłaca do tej Jewropy; powołać prawdziwie wolną strefę handlu z krajami Grupy Wyszehradzkiej; obowiązująca reguła - dobrowolne umowy; żadnej wspólnej waluty, żadnej administracji "grupowej"; jak ktoś będzie chciał dołaczyć, to na warunkach obowiązujących w grupie; a ta szóstka niech się dusi w oparach absurdu i oczywiście z ich nachodźcami; a pies ich trącał;
ponad 3 lata temu / JARO
 
Polska powinna wyjść tego lewackiego projektu politycznego.Nie mamy żadnych korzyści tylko straty polityczne.UE jest nam do niczego nie potrzebna.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Hej lewaki, Prezydent Francji Marie le Pen bardzo szybko "wybije wam z głowy" takie pomysły!!!
ponad 3 lata temu / Aniazpoznania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.